بهترین نهال گردویی که در ایران می توان در نظر گرفت نهال های مناسب هر منطقه ی آب و هوایی می باشد.

بهترین نهال گردو

معرفی بهترین نهال گردو مناسب تمام مناطق:

معمولا پاسخ دادن به این سوال کمی دشوار است که بهترین نژاد گردو؛ چه رقمی می باشد ؟ می توان با مطرح نمودن این سوال به بهترین نهال های گردو اشاره کرد که در هر منطقه از کشور عزیزمان می تواند بهترین عملکرد رشد را در خود ایجاد نماید ، پس لطفا تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا به معرفی ۴ رقم از برترین درختان گردو؛ ایران بپردازیم :

ویژگی هایی که باید از بهترین نژاد درخت گردو انتظار داشت :

معمولا پاسخ این سوال به باردهی درخت گردو مرتبط می شود ، تمامی کشاورزان سال ها با صرف هزینه ی بسیار زیاد ، گاها حتی بدون داشتن آب کافی حتی با یک کوزه ، آب بر سر درخت خود می برند تا هنگام به بلوغ رسیدن درخت گردو بتوانند از آن بیشترین بازدهی را کسب نمایند ،اما اولین گام قبل از کاشت گردو ؛ انتخاب بهترین گردو مناسب کاشت در هر منطقه می باشد . درخت گردو به شرایط اتمسفری بسیار زیاد حساس می باشد ،بلایت گردو و یا شانکر باکتری گردو می تواند اگر نهال شما مقاوم نباشد آن را از پا در آورد . گردو یک گیاه کاملا حساس به شرایط آب و هوایی می باشد ، شاید هم از همین جهت است که ضرب المثلی در این زمینه می گوید : هر گردی ، گردو نمی شود . حقیقت امر این است !

در مناطق گرمسیر بهترین گردو چه می باشد:

پاسخ این سوال را اگر صریح بخواهیم دهیم این است : اگر ارتفاع محل کاشت گردو شما بین ارتفاع ۰ تا ۲۰۰ متر از سطح دریا می باشد ، بدون معتلی باید بدانید بهترین نهال گردو ؛ گردو پگان برای شما می باشد. پکان یکی از بهترین نهال های گردوی موجود در ایران می باشد که ژنتیک آن به کشور آمریکا باز می گردد . پرورش این tree walnut؛ می تواند شما را با گردوهای خاصی مواجه کند ، گردوهایی کشیده و خاص ! “گویی این گردو پکان از مریخ پدید آمده اند نه از دلِ نهالستان های آمریکا” .

اما اگر ارتفاع ما کمی بیشتر در بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ متر بود چه باید کاشت:

در این ارتفاع بهترین نهال گردو؛ می تواند پرورش نهال گردو ژنوتیپ برتر توصیه می شود ،این رقم بومی کشور خودمان می باشد و یکی از بهترین گردوهای حال حاضر در بازار نهالستان ها می باشد . ژنوتیپ گردوهایی نسبتا با مغز کوچک دارد و به دلیل صرفه ی اقتصادی که برای نهالستان ها ممکن است به همراه داشته باشد ،نهالستان های گردو هم شما به کاشت و پرورش این گیاه ترقیب کنند اما هیچگاه شرایط جوی زمین کشاورزی خود را برای احداث باغ گردو فراموش کنید .

شاید دغدغه ی بسیاری از باغداران عزیز انتخاب بهترین گردو می باشد تا به سودهی مناسب دست بیابند.

بهترین نهال گردو مناسب ارتفاعات ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ متر :

بله این شما و این بهترین گردو جهان؛ رقم گردو چندلر . جمله کوتاه بود اما گویای همه چیز ، هر آنچه که از یک درخت گردو انتظار دارید ،چندلر برای شما رقم زده است . نهال گردو چندلر دیر گل می باشد و این به آن معناست که در برابر سرما مقاومت بسیار خوبی دارد که بر خلاف رقم هایی که پیش از این معرفی کرده ایم می باشد . چندلر ، رقمی پیوندی بوده و نژاد آن به ایالات متحده ی آمریکا(United States) و Europe  باز می گردد . شاید اگر ترامپ قمار باز نمی شد ، به فکر احداث باغ گردو می افتاد ! این را در نظر بگیرید که این نهال گردو مناسب مناطق نسبتا سردسیر بوده و گردوهایی بسیار درشت با مغزی سفید تحویل شما خواهد داد. هرس درخت گردو در این نژاد هم با دشواری رو به رو نخواهد بود و می توان با توجه به ارتفاع کم درخت ، آن را به راحتی هرس و شاخ و برگ آن را اصلاح نمود .

اما در مناطق سردسیر چه رقمی حکم برترین گردو را دارد:

دوست دارید نام چه رقم گردویی را در اینجا برای شما بازگو کنیم ؟! از ارقام گردویی مانند : تویسرکان ، دماوند ، کانادایی ،پدرو یا فرانکت باید بگویم ..یا به نهال های ایتاکونی و پورتوریکو باید برسیم ..؟ خیر پاسخ نهال گردو فرنور می باشد ! اصلا این فرانسه می باشد که به گردوهای فرنور افتخار می کند ! این نهال یکی از بهترین نهال گردو اروپا ، می باشد که خاستگاه آن را فرانسه می دانند . ارتفاع آن مانند برج ایفل سر به فلک نمی کشد اما ارتفاع متوسطی دارد تا چیزی از رقم تجاری خود یعنی چندلر کمتر نداشته باشد . این نهال را می توان در ارتفاعات کوهستانی به عنوان The best walnut seedlings، نامید . از ارتفاعات ۱۵۰۰ تا ۲۳۰۰ متر هیچ رقم‌ گردویی نمی تواند باردهی این نهال گردو را داشته باشد ! این خط و باردهی آن هم باشد نشان بین ما مهندسین گلد نهال با شما ! این درخت گردو مشابه چندلر باردهی دارد و از ارقام دیر گل گردو می باشد .

منابع:

www.permaculturenews.org

www.wikihow.com

www.starkbros.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =