درخت گردو چند ساله بار می دهد؟

درخت گردو چند ساله بار می دهد؟

۱۴۰۳-۰۳-۲۴

گردو یکی از درختان با سودآوری مطلوب است که هر باغداری دوست دارد آن را در باغ خود داشته باشد و یا اقدام به احداث باغ گردو کند. حال سوال بسیاری از مردم در هنگام کاشت نهال این است که درخت گردو چند ساله بار می دهد؟

درخت گردو را هم به صورت بذری و هم به صورت نهال پیوندی می‌توان کاشت. با توجه به اینکه درخت گردو به چه روشی کشت می شود، مدت شروع به باردهی در آن متفاوت است. البته فاکتورهای دیگری در این که درخت گردو چندساله بار می‌دهد، دخیل هستند.

اگر شما هم می‌خواهید اقدام به کاشت درخت گردو نمایید و این دغدغه را دارید که زودتر از طریق درخت به باردهی اقتصادی برسید، تا پایان این محتوا ما را همراهی کنید.

آغاز باردهی درخت گردو

عوامل موثر بر باردهی درخت گردو

درخت گردو یکی از درختان میوه‌ای با عمر زیاد است که معمولاً پس از رشد و بالغ شدن، شروع به تولید محصول می‌کند. اما اینکه درخت گردو چند ساله بار می دهد ممکن است بستگی به عواملی از جمله شرایط آب و هوایی، نوع خاک، نژاد گردو، رعایت مراحل مراقبت و مدیریت مناسب، وضعیت درخت و سن آن داشته باشد.

بیشترین میزان باردهی درخت گردو معمولاً پس از ۵ تا ۶ سال از کاشت آن شروع می‌شود و به مرور زمان افزایش می‌یابد. این میزان میوه دهی ممکن است تا چندین دهه ادامه داشته باشد، اما با توجه به شرایط محیطی و مدیریت بهینه درخت، می‌توان میزان باردهی را افزایش داد و دوره میوه دهی را به طولانی‌ترین زمان ممکن رساند.

انواع روش کاشت گردو

همانطور که گفته شد درخت گردو به صورت بذری و نهال پیوندی می‌تواند کشت شود. در پاسخ به سوال درخت گردو چند ساله بار می دهد؟ باید گفت که در روش کاشت بذری مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا درخت گردو به باردهی برسد. گاهی اوقات حدود ۱۰ سال پس از کاشت بذر گردو، درخت به بار می‌نشیند.

اما در مورد روش کاشت به صورت نهال پیوندی این گونه نیست و درخت گردو بسته به رقم حدود ۳ تا ۴ سال بعد از کاشت، باردهی درخت گردو آغاز می‌شود.

با استفاده از روش کاشت نهال پیوندی، می‌توان به صورت مطمئن‌تر و با کاهش زمان لازم برای رشد و بلوغ درخت، به باردهی مطلوب دست یافت. این روش عموماً برای باغبانانی که به دنبال کاشت درختان با عملکرد سریع‌تر هستند، توصیه می‌شود.

انواع نژادهای نهال گردو

درخت گردو ارقام بسیار متفاوتی دارد که هر کدام از این ارقام مناسب شرایط محیطی خاصی هستند و ویژگی‌های خود را دارند. این موضوع که درخت گردو چند ساله بار می دهد بسته به رقم انتخابی آن متفاوت است. برخی از ارقام زود بارده و برخی از ارقام دیربارده هستند. ارقام زود بارده ۲ تا ۳ سال بعد از کاشت، محصول می‌دهند و ارقام دیربارده مدت زمان بیشتری برای باردهی لازم دارند که این مقدار حدود ۴ تا ۵ سال پس از کاشت می‌باشد.

البته ناگفته نماند که مقدار محصول در سال‌های اول باردهی کم می‌باشد و با بیشتر شدن سن درخت این مقدار افزایش می‌یابد. در ادامه برخی از ارقام درخت گردو و مدت زمانی که طول می کشد تا به بار بنشینند، توضیح داده شده است.

جهت دیدن بیش از ۳۰ رقم نهال گردو می توانید در اینجا کلیک نمایید.

انواع نژادهای گردو

نهال گردو چندلر

گردو چندلر یکی از ارقام درخت گردو می‌باشد که معمولا در سال اول بعد از کاشت شروع به باردهی می‌کند؛ اما باردهی اقتصادی این درخت از سال پنجم آغاز می‌شود.

رقم گردو فرنور

گردو فرنور یکی دیگر از ارقام گردو می‌باشد. برای پاسخ به سوال درخت گردو چند ساله بار می دهد در این رقم، باید گفت از سال دوم تا سوم میزان باردهی درخت افزایش می‌یابد. این نژاد از جمله درختان گردوی زودبارده محسوب می شود.

درخت گردو ژنوتیپ

این گونه از سال اول بعد از کاشت شروع به محصول دهی می‌کند و در سن ۵ سالگی به سن بلوغ خود می‌رسد و حدود ۲۵ کیلوگرم از هر درخت محصول تولید می شود.

نهال ژنوتیپ

گونه ی گردو اسرائیلی

گردو اسرائیلی از سال دوم پس از کاشت شروع به باردهی می‌کند اما باردهی آن محدود است. این نهال در سن ۵ سالگی به بلوغ می‌رسد و حدود ۲۰ کیلوگرم باردهی دارد.

رقم گردو کانادایی

نهال گردو کانادایی در سال اول بعد از کاشت به بار می‌نشیند اما از سال چهارم به بعد باردهی اقتصادی و اصولی خود را آغاز می‌کند.

درخت گردو تویسرکان

گردو تویسرکان در حدود سه سالگی باردهی خود را آغاز می‌کند و در پنج یا شش سالگی به باردهی اقتصادی می‌رسد.

بررسی شرایط آب و هوایی

شرایط آب و هوایی مناسب با دمای متعادل و رطوبت نسبی می‌تواند به شروع زودتر باردهی کمک کند. در واقع شرایط آب و هوایی به رشد مطلوب و رسیدن درخت گردو به بلوغ و باردهی اصولی کمک می‌کند.

هر چه شرایط برای رشد بهتر باشد درخت گردو بیشتر رشد می‌کند و زمان رسیدن به بلوغ در آن کوتاه‌تر می‌شود. البته همانطور که گفته شد این موضوع که درخت گردو چند ساله بار می دهد، در مورد ارقام مختلف متفاوت است.

شرایط نگهداری از نهال

مدیریت و مراقبت مناسب

مدیریت باغ در کنار شرایط آب و هوایی می‌تواند به بلوغ درخت گردو کمک کند. مراقبت‌های مناسب از درخت از جمله استفاده از کودهای معتدل و اصولی، آبیاری منظم و حفظ درخت از بیماری‌ها و آفات می‌توانند به رشد و باردهی مناسب درختان کمک کنند.

به طور کلی، باردهی درخت گردو تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد و زمان شروع باردهی ممکن است متغیر باشد. توجه به این عوامل و ارائه مراقبت‌های دقیق و حساب شده می‌تواند به باردهی بهتر و پایدارتر این درخت کمک کند.

سخن آخر درمورد اینکه درخت گردو چند ساله بار می دهد؟

درخت گردو به عنوان یکی از درختان میوه‌ای با عمر زیاد و ارزشمند، نیاز به مراقبت‌های خاص و شرایط محیطی مناسب دارد تا بتواند باردهی بهتری داشته باشد. بررسی عوامل مختلف بر باردهی درخت گردو نشان می‌دهد که شرایطی مانند آب و هوا، خاک، نوع نژاد و… می‌توانند بر اینکه درخت گردو چند ساله بار می دهد موثر باشند.

شما کشاورزان و باغداران عزیز می توانید با شماره گیری خط های موجود، از شرایط فروش نهال گردو مطلع شوید تا سفارش خود را در کوتاه ترین زمان ممکن تحویل بگیرید.

 

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران