سیب ابی

سیب آبی چیست ؟

سیب آبی چیست ؟!

همه آنچه که قرار است درباره گیاه شناسی درخت سیب آبی، خواص و شرایط رشد آن در سرایط اقلیمی مختلف بدانید. سيب آبی (Blue apple) يا ميوه اي زنگوله اي شكل يك درخت مخصوص مناطق سردسیر تا نسبتا گرمسیر است که جزء خانواده ميرتاسه مي باشد.

از ويژگي هاي بارز و مشخص اين درخت زنگوله اي شكل براي كشت، معمولاً به خاطر توليد چوب مرغوبي كه دارد و میوه‌ خوشمزه و خوش‌رنگش كشت مي شود. سيب آبي گياه بومي مخصوص مناطق گسترده‌ از جمله كشورهاي مالزي و هند مي باشد. امروزه هم با توسعه و گسترش تكنولوژي در بخش كشاورزي مي توان اين گياه خوشمزه را در مناطقی از ايران عزيزمان كشت كنيم. در اين مقاله مي خواهيم شما را با شكل و ويژگي هاي اين نهال سيب آبی منحصر به فرد بيشتر آشنا كنيم.

گیاه‌ شناسی سيب آبی :

خصوصيات گیاه ‌شناسی سیب آبی: اين درخت مي تواند تا ارتفاع 3 تا 5 متر رشد كند. تاجي باز شكل و گسترده اي دارد و تنه‌ آن كمي كج و ناراست است.

برگ های سیب ابی : آرايش برگ ها اين میوه‌ سيب آبي متقابل است روي يك دمبرگ كوتاه و ضخيمي كه به (طول 5 تا 25 سانتي متر و عرض آن حدود 2.5 تا 16 سانتي متر مي باشند) قرار دارند. سطح بالاي برگ به رنگ سبز روشن: در حالي كه سطح زيرين آن به رنگ سبز متمايل به زرد مي باشد؛ و حالت چرمي دارند كه در اثر كمي فشرده شدن كمي معطر و خوشبو مي شود. ولي در حالت عادي معطر نمي باشد.

گل های سیب ابی : به مقدار خيلي كم بوي معطري دارند كه به صورت انتهايي روي خوشه هاي 3 تا 7 تايي قرار دارند. گل هاي اين درخت سیب ابی معمولاً پوشش برگي دارند. داراي چهار گلبرگ كه ممكن است به رنگ هاي زرد كمرنگ، سفيد مايل به زرد يا مايل به صورتي ديده شوند. داراي کاسه‌ گل چهار قسمتي هستند.

ميوه سیب ابی: شكل میوه‌ اين نهال سیب زيبا همانند گلابي مي باشد كه به اين خاطر به آن زنگوله اي مي گويند. داراي پوستي نازك و شفاف ممكن است به رنگ هاي سفيد، قرمز روشن يا قرمز مي باشد. طول اين میوه‌ سیب آبي زيبا از 6/1 تا 2 سانتي متر و عرض آن 5/2 تا 4/3 و عرض آن 5/2 تا 4/3 سانتي متر متغیر مي باشد. قسمت گوشتي آن كمي معطر، به رنگ سفيد يا صورتي، ترد يا اسفنجي، خشك يا آبدار و اغلب گاهي شيرين است. ممكن است در داخل هر میوه‌ آن 3 تا 6 عدد بذر كوچك ديده شود. ولي به طور معمول اكثر داراي 1 يا 2 بذر هستند و گاهي اوقات هم بدون بذر هم مي باشد.

همچنین شما می توانید جهت مشاهده ی انواع نهال های سیب گلد نهال ، در اینجا کلیک نمایید .

شرايط رشد درخت سيب ابی:

باید گفت که سیب آبی مخصوص مناطق معتدل و با بارندگي هاي فراوان در ارتفاعات كم يا پراكندگي هاي مناسب در تمام سال مي باشد. خواهان آب و هواي معتدل مي باشد. در كشور مالزي 2 بار اين محصول قابل برداشت مي باشد (يكبار در بهار و بار ديگر در پاييز). در كشور اندونزي اول ماه جولاي اولين گل‌دهی در ماه سپتامبر دومين مرحله‌ گل‌دهی انجام مي شود.

در ماه‌های آگست و نوامبر میوه‌ سیب آبي مي رسند و مي توانند آن را برداشت كنند. در صورتي كه در ايران در باغ هاي آذربايجان كشت شده و بعد از 4 سال ميوه مي دهند؛ و در اوايل مرداد ماه به رنگ قرمز روشن هستند، در شهريور ماه به رنگ بنفش در مي آيند و در اواخر مهرماه به رنگ آبي لاجوردي خوش‌رنگ تغییر رنگ مي دهند.

شما می توانید جهت مشاهده انواع نهال گردو به منوی سایت مراجعه نمایید .

كاربرد درخت سيب ابی:

بیش‌ترین كاربرد درخت سیب آبی به دليل توليد چوب مرغوب و با كيفيت آن و ميوه هاي خوشمزه و معطر انجام مي شود. از چوب آن براي ساختن ابزارهاي موردنياز استفاده مي كنند. حتي از پوست آن در طب سنتي استفاده مي شود. برگ هاي درخت سيب آبي خوراكي بوده و از آن براي دلمه استفاده مي كنند. میوه‌ درخت سيب آبي مزه ي شيريني دارد و طعم ملايمي دارند درست مثل طعم سيب مي باشد. بافت داخلي آن حالت ترد و آبكي مانند هندوانه می باشد که از ميوه هاي آن براي تهیه سالاد استفاده مي كنند.

همچنین در اینجا میتوانید ویدئویی در این زمینه مشاهده بفرمایید .

معمولا رشد و تكثير نهال سیب ابی به چند طريق انجام مي شود اول خوابانيدن هوايي و پيوندي روي درختان سيب ديگري مانند درخت سيب جاوا که از طريق كشت بذر انجام مي شود.

6 replies
 1. محسن
  محسن says:

  اگر در هوای سرد باردهی دارد چرا نوشتید این درخت برای مناطق گرمسیری است مگرآذربایجان سردسیر حساب نمی شود؟

  پاسخ
 2. مهدی
  مهدی says:

  درود و سلام
  اون ویدیویی که تو سایت بارگذاری کردین رو دیدم، به انگلیسی نوشته و توضیح داده که؛ اصل ویدیو تقلبی و فیکه.

  پاسخ

Leave a Reply

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 7 =