روز درختکاری چه روزی است و هدف از آن چیست؟

روز درختکاری چه روزی است و هدف از آن چیست؟

۱۴۰۲-۰۸-۱۱

روز درختکاری، ۱۵ اسفند:

کسانی که حداقل یک بار لذت کاشت نهال را چشیده اند می دانند که «روز درختکاری» چه شور و نشاط بی پایانی را برای روح و جان انسان به ارمغان می آورد. اما این آثار مثبت کاشت درخت در زمین، تنها به خود شما منتقل نمی شود. بلکه کل جهان از آن بهره مند می شود.

کاملا درست است، این موجود زنده قرار است رشد کند و سال های سال، هوای پاکیزه را به زمین هدیه دهد. شکوفا شود و سایه و میوه، برای شما و یا رهگذران به ارمغان بیاورد. اهمیت این کار آنقدر زیاد است که در ایران، یکی از روزهای سال را به آن اختصاص داده و روز درختکاری، نامیده اند.

روز درختکاری در چه تاریخی است؟

اسفند که از نیمه می گذرد، کم کم می توان بوی بهار را حس کرد. از این زمان به بعد، درختان شروع به بیدار شدن از خواب زمستانی کرده و آماده شکوفا شدن می شوند. در اقلیم آب و هوایی کشور ما، این زمان از سال بهترین زمان برای کاشت انواع مختلف نهال ها در زمین است.

به همین دلیل روز پانزدهم اسفند، روز درختکاری؛ نامیده شده است. در این روز، مردم عزیز کشورمان متحد با همدیگر اقدام به کاشت درخت در جنگل ها، باغات و یا حتی حیاط منزل خود می کنند.

روز درختکاری در کشورهای دیگر:

درختان شش های زمین هستند. زمین برای ادامه حیات خود به درختان نیاز دارد. آنها در هر نقطه ای از جهان وجود دارند و اهمیتشان بر هیچ یک از ساکنان زمین پوشیده نیست. به همین دلیل روز درختکاری تنها به کشور ما اختصاص ندارد.

بلکه همه انسان ها در جای جای جهان به کاشت و پرورش انواع درختان می پردازند. اکثر قریب به اتفاق کشورهای جهان نیز روزی را برای این کار اختصاص داده و در تقویم رسمی کشورشان ثبت کرده اند. برای مثال، این روز در کشور چین، در دوازدهم مارس برگزار می شود. در برزیل، بیست و یکم سپتامبر، روز درختکاری است. در استرالیا، روز درختکاری در ماه ژوئن قرار دارد.

نهال هایی که بهتر است در روز درخت کاری بکارید:

فرقی ندارد چه درختی می کارید. همه درختان یک تصفیه کننده هوا به شمار می روند. انتخاب نهالی که می کارید کاملا بستگی به سلیقه شخصی شما و شرایط آب و هوایی منطقه دارد. به همین دلیل ما نمی توانیم به طور دقیق بگوییم، کدام نهال را برای کاشت در روز درختکاری، انتخاب کنید. ابتدا هدف خود را مشخص کنید. سه حالت کلی وجود دارد.

  1. اگر یک باغدار هستید و می خواهید در روز درخت کاری، یک نهال دیگر به باغ خود اضافه کنید، می توانید یک نهال مثمر را انتخاب نمایید. گیلاس، آلبالو، سیب، گلابی، بادام و ده ها میوه دیگر را می توانی انتخاب کنید. اما در هر صورت این نهال باید مناسب کاشت در منطقه شما بوده و به خوبی بتواند در باغ شما رشد و نمو یابد.
  2. اگر قصد دارید نهالی در جنگل بکارید باز هم باید با توجه به اقلیم آب و هوایی آنجا تصمیم گیری کنید. درختان همیشه سبز از جمله کاج و سرو و بلوط از جمله بهترین گونه هایی هستند که می توانید در جنگل بکارید. اگر امکان رشد درخت مثمر نیز در آنجا وجود دارد که چه بهتر. درخت مثمر را انتخاب کنید. با این کار علاوه بر پاکیزگی هوا، غذایی برای پرندگان آن منطقه نیز فراهم کرده اید و این یعنی سنگ تمام گذاشتن برای طبیعت.
  3. اما اگر می خواهید در فضاهای سبز و پارک های شهر درختی بکارید، باید مکان هایی را انتخاب کنید که شهرداری معین کرده است. اصولا برای چنین جاهایی، هم درختان همیشه سبز مناسب هستند و هم درختان مثمر. باید شرایط محیطی را در نظر بگیرید.

روز درخت کاری

نکات مهم در هنگام تهیه نهال در روز درختکاری:

معمولا نهالستان ها در همه شهرها وجود دارند. نهال هایی که مناسب منطقه خودتان است را به راحتی می توانید از نهالستان و مراکز باغبانی تهیه کنید. این نهال ها به سه صورت نهال ریشه لخت، نهال گلدانی و نهال گونی پیچ ارائه می شوند.

از هر کدام از سه نوع نهال می توانید استفاده کنید. آنچه که مهم است، سالم بودن نهال است. حتما از سلامت نهالی که تهیه کرده اید مطمئن شوید. به وضعیت تنه و ریشه ها دقت کنید. ریشه نباید خشک شده یا آسیب دیده باشد. پوست تنه کاملا سام بوده و خراش یا لک های غیرعادی بر رئی آن وجود نداشته باشد.

انتقال نهال به زمین کار سختی نیست. کافی است گودالی با اندازه های مناسب حفر کرده و نهال خود را در آنجا بکارید. اما برای اطمینان، از کارشناسان نهالستان درباره نهالی که تهیه کرده اید سؤال کنید. اگر لازم است نکات خاصی را رعایت کنید حتما آنها را به خاطر بسپارید.

روز درختکاری تنها مختص کاشت درخت نیست:

بهترین کاری که می توان در روز درختکاری، کرد کاشت درخت است. اما خیلی از شماها ممکن است به هر دلیلی، شرایط مساعد برای این کار را نداشته باشید و این امر موجب ناراحتی شما گردد. راه هایی وجود دارد که شما نیز بتوانید از آثار مادی و معنوی درختکاری بهره مند شده و با ارج نهادن به محیط زیست و منابع طبیعی، سهمی در سلامت زمین و انسان هایی که بر روی آن زندگی می کنند داشته باشید. برای مثال:

  • گل و گیاهان آپارتمانی جدیدی را برای منزل خود تهیه کنید. گیاهان، طراوت را به خانه شما می آورند و هوای خانه شما را پاکیزه و سالم نگاه می دارند.
  • گیاهانی را که در خانه تکثیر کرده اید به دوستان و آشنایان هدیه دهید.
  • می توانید گلدان هایی حاوی گل ها یا درختچه های طبیعی زیبا را وارد محل کار خود کرده و در قسمت های مختلف ساختمان قرار دهید. مطمئنا با این کار می توانید شور و نشاط زندگی را برای همکاران خود به ارمغان آورید.
  • در پشت بام خود گیاه بکارید. حتما با اصطلاح روف گاردن آشنا هستید. کار جدید و بسیار پسنیده ای است که امروزه معماران ساختمانی انجام می دهند. با این کار، پشت بام خانه شما به یکی باغ یا فضای سبز زیبا تبدیل می شود. اگر عاشق این بام های سبزی که در فیلم ها و عکس ها دیده بودید شده اید، حالا با رسیدن روز درخت کاری، زمان آن فرا رسیده است که دست به کار شوید و رؤیای خود را به حقیقت تبدیل کنید.

اهمیت درخت کاری در اسلام:

در دین اسلام به شدت بر اهمیت کاشت و مراقبت از نهال و درختان بسیار یاداوری شده است. روایات، احادیث و آیات زیادی وجود دارند که همواره مسلمانان را به آباد کردن زمین با کاشت درختان تشویق می کنند. «اگر مسلمانی، درخت یا گیاهی را بر روی زمین بکارد که انسان ها، پرندگان و حیوانات از آن بخورند، گویا در راه خدا صدقه ای داده است».

شاید تا کنون، بارها این جمله آشنا از پیامبر گرامی اسلام را شنیده اید. اما دوست داشتیم در این روز درختکاری، بار دیگر این پیام ارزشمند را یادآوری کنیم. با اندکی تفکر در این حدیث شریف خواهید دید که درخت کاری آنقدر با ارزش است که خداوند برای آن پاداش بزرگی در نظر گرفته است.

سخن آخر در رابطه با روز درخت کاری:

روز درختکاری، یک روز نمادین است که مردم تصمیم می گیرند متحد با هم، گامی در جهت سلامتی خود و زمینی که در آن زندگی می کنند بردارند. این روز را تبریک گوییم و همگام با هم میهنان خود، یک درخت به زمین هدیه دهیم.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران