نهالستان گردو(شرایط احداث نهالستان)

نهالستان گردو(شرایط احداث نهالستان)

۱۴۰۲-۰۸-۱۰

شرایط ایجاد نهالستان گردو :

برای پرورش نهال گردو لازم است تا نهالستانی را انتخاب کنید که از هر لحاظ معتبر باشد، اما هر سال در زمان خرید، خریداران با مشکلات زیادی رو به رو می شوند و راهی جز اعتماد کردن به نهالستان های گردو؛ ندارند و پس از گذشت چند سال تازه متوجه می شوند که گونه هایی ناسالم دریافت کرده اند.

همچین از مشاوره های کامل و کاربردی نیز برخوردار نمی شوند. تمام این مسائل جزو اقدامات اولیه جهت احداث و کاشت گردو می باشد و عدم آگاهی در این موضوع سبب هدر رفت سرمایه ی شما خواهد شد. نهالستان گلدنهال در این مقاله قصد دارد که ویژگی ها و اخلاق کاری حرفه ای یک نهالستان گردو؛ را برای شما به صورت کامل شرح دهد تا در سال های آینده شاهد هیچ اتفاق تلخی برای کشاورزان و باغداران عزیزمان نباشیم.

عوامل مهمی که در یک نهالستان گردو تاثیر دارند :

به طور کلی شرایط بیرونی ( محیطی ) و شرایط درونی ( بافت گیاه ) در به وجود آمدن یک نهالستان گردو؛ تاثیر دارند. مهم ترین عوامل محیطی که در نهالستان های گردو نقش دارد عبارتند از :

  1. آب و هوا : اولین و مهم ترین عاملی که نقش مستقیمی بر روی باروری درختان گردو دارد؛ آب و هوای یک منطقه می باشد. اگر شما نیز قصد دارید که باغ گردو را به یک نهالستان گردو؛ تبدیل کنید باید از ویژگی های جغرافیای شهرتان آگاهی کامل داشته باشید.
  2. امکانات منطقه : یکی دیگر از این عوامل مهم محدودیت ها خواهند بود که در هر شهر ممکن است تفاوت هایی نیز وجود داشته باشد. به عنوان مثال در شهرهای کوهستانی و بسیار سردسیر اگر وسایل حمل و نقل و باربری در آن جا وجود نداشته باشد، به دلیل سختی در رفت و آمد، در نتیجه ممکن است در زمان برداشت محصولات، فروش و ارسال به شهرهای دیگر، برای شما مشکلاتی پیش بیاید، حتی نزدیک بودن به مراکز ارسال می تواند به شما کمک کننده باشد تا با سرعت بیشتری فروش خود را ادامه دهید پس بهتر است که به این موضوع توجه کنید چرا که در حال حاضر اکثر فروش ها اینترنتی شده و از آن طرف ارسال گردوها و حمل و نقل آن ها به یک موضوع مهمی در نظر خریداران تبدیل شده است.
  3. میزان سرمایه : برای ایجاد نهالستان گردو؛ شما به یک سرمایه ی اولیه نیاز دارید. این سرمایه همان طور که لازم نیست یک رقم میلیاردی باشد، اما از طرف دیگر نمی تواند کم تر از ۵۰ میلیون هم باشد. برای شروع کار حداقل ها را در نظر بگیرید و راجع به تمام مسیر به مطالعه و تحقیق بپردازید، در این مسیر افرادی هم هستند که تمایل همکاری با شما را داشته باشند.
  4. منابع انسانی : یک نهالستان گردو؛ برای تمام بخش هایش به نیروی انسانی نیازمند می باشد، چرا که در این مرحله شما دیگر در ابعاد بزرگ تری قرار گرفته اید و در تمام قسمت ها ( کاشت نهال گردو، رسیدگی و مراقبت از گردوها، برداشت محصولات ) به نیروهایی کارآمد احتیاج دارید.
  5. بارش های سالانه : نهال گردو برای رشد بیشتر به بارش باران نیاز دارد و این میزان در هر منطقه ای یک عدد تقریبا ثابتی است، حال اگر شما قصد احداث نهالستان گردو، را دارید لازم است که بارش های بهاری منطقه را بررسی کنید تا مطابق با خواسته ی نهال گردو باشد. به عنوان مثال نهالستان گردو گلد نهال؛ در آذربایجان غربی قرار دارد و دارای بارش های مناسبی جهت پرورش نهال های گردو می باشد و همین عامل باعث شده تا در این نهالستان تمامی ارقام گردو، با کیفیت باشند.
  6. خاک حاصلخیز : اگر شما در منطقه ای هستید که به خاک های حاصلخیز مناسب کشاورزی معروف است، می توانید به فکر احداث نهالستان گردو؛ باشید. در این مناطق شما به کودهای کم تری نیاز پیدا می کنید چرا که مواد معدنی بسیاری در اعماق خاک وجود دارد.

احداث نهالستان های گردو

اگر خواستید آزمایش خاک را انجام دهید این مسائل را رعایت کنید:

در بعضی مواقع تنها لازم است که سطح اولیه خاک را بررسی کنید اما پس از این مرحله اگر باز هم به جواب کاملی نرسیدید لازم است تا از اعماق پایین تر خاک آزمایش و بررسی را شروع کنید، در این قسمت در نظر داشته باشید که برای انجام این آزمایشات به جواب دقیقی نیاز دارید پس بهتر است که در آزمایشگاه هایی که دستگاه های به روزی دارند این کار را انجام دهید.

انواع نهال گردو موجود در نهالستان گلدنهال:

در نهالستان گردو گلد نهال ارقام متفاوتی از نهال گردو به فروش می رسد که این ارقام با کیفیت عبارتند از : ( نهال گردو چندلر، خوشه ای، فرنور، اسرائیلی، فرانکت، ژنوتیپ، پدرو، کانادایی، تویسرکان، جمال، دماوند، هارتلی، بیلچک، مراغه، وینا، شیلی، ضیاء آباد، روند، تو سرخ، سجنو، پکان، کاما، شبین، سانلند، پاریزین، یالووا، تخم مرغی، ایتاکا یونانی، پورتوریکو، لارا ) می باشند و شما می توانید در هر زمان اقدام به خرید این نهال های گردو با ارزش کنید.

به صورت کلی انواع نهال های گردو دیر گل و زود گل، خارجی و ایرانی، نهال گردو پایه کوتاه و پایه بلند، گردوهای پایه پیوندی و بذری در نهالستان گردو؛ این مجموعه وجود دارند که مطابق با شرایط شما بهترین آن ها انتخاب می شود و به فروش می رسد.

مشاوره در نهالستان گردو گلدنهال :

هنگام خرید نهال گردو مشاوران شرایط شما را بررسی می کنند و از شما می خواهند که اطلاعاتی را در خصوص شرایط محیطی و میزان سرمایه ای که دارید را در اختیار آن ها بگذارید چرا که با دانستن این شرایط نهال های گردو سردسیری را مناسب برای همان منطقه معرفی می کنند، که معروف ترین این گونه ها در این مناطق نهال گردو دماوند و چندلر می باشد و اگر در مناطق گرمسیری نیز باشید با در نظر گرفتن اهداف شما نهال های گردو سالمی را برایتان در نظر خواهند گرفت و معروف ترین این گروه شامل نهال گردو ژنوتیپ و پکان آمریکایی می باشد.

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Plant_nursery

 

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران