بهترین نهال انبه

بهترین نهال انبه

۱۴۰۲-۰۸-۱۶

راهنمای خرید بهترین نهال انبه:

انبه میوه ای بزرگ با هسته درشت است؛ که در حالت نارس به رنگ سبز و درحالت رسیده زرد مایل به قرمز یا نارنجی است. این میوه یکی از مهم ترین میوه های مناطق گرمسیری بوده و به تعداد زیاد در هر واحد از سطح زیر کشت، قابل کاشت است. میوه انبه علاوه بر طعم و عطر دلنشین، منبع غنی ویتامین ها، ترکیبات معدنی و کالری است. به خاطر کاربرد وسیع و بازار پسند بودن، هر ساله کشاورزان زیادی برای سرمایه گذاری و پرورش بهترین نهال انبه، اقدام می کنند.

اگر شما هم کنجکاو هستید در مورد این میوه گرمسیری و بهترین انبه قابل کشت در ایران بیشتر بدانید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

تجاری ترین نهال های انبه

گیاه شناسی میوه گرمسیری انبه:

خانواده Anacardiaceae (راسته Sapindales) ، میوه ای به نام انبه (Mangifera indica L) دارد؛ که بیش از ۱۰۰۰ رقم مختلف در سراسر دنیا را شامل می شود. به طور کلی درخت انبه تحمل سرمایی پایینی دارد و چنانچه برای مدت طولانی در دمای صفر درجه سانتیگراد یا پایین تر قرار بگیرد، از بین می رود. بنابراین بیشتر در آب و هوا و کشورهای گرمسیری مثل هندوستان، پاکستان، فیلیپین، میانمار و بنگلادش بهترین نهال انبه، پرورش می یابد.

میزان رشد درخت انبه و ارتفاع آن به شرایط رشد، آب و هوا و نوع خاک محل کشت بستگی دارد و در صورت رسیدگی تا ارتفاع ۳۰ متر و طول تاج ۱۰ متر نیز خواهد رسید.

گیاه شناسی درخت انبه

فواید انبه برای سلامتی:

چنانچه می دانید میوه انبه سرشار از فیبر، کربوهیدرات، پروتئین، چربی و ترکیبات فنلی بوده و به عنوان منبع غنی ریزمغذی ها، مواد معدنی و ویتامین های A، C و D، نقش حیاتی در رشد و سلامت عمومی بدن انسان ایفاد می کند. با پرورش بهترین نهال انبه، تمام بخش های درخت نظیر برگ، پوست، میوه، پالپ و دانه های آن حاوی مواد مغذی و قابل استفاده ای مثل فیبر، کاروتنوئیدها، ترکیبات فنلی و ویتامین C است، و به صورت های مختلفی مانند شربت، پوره انبه، شهد، ترشیجات، خلال های کنسرو شده، روغن دانه انبه و میوه تازه، مورد مصرف قرار می گیرد.

خواص انبه

آیا با پرورش بهترین نهال انبه می توان به سود اقتصادی رسید؟

کشت انبه نه تنها از لحاظ مراحل نگهداری، کشت و مراقبت آسان است، بلکه ریسک کشاورزی و هزینه کمی داشته و از این رو محصول پر بازده و با صرفه ای به عمل می آورد. به طوری که در مناطق گرمسیری مانند هند، پرورش انبه بیشترین سطح زیر کشت را به خود اختصاص داده است و این میوه را “پادشاه میوه ها” می نامند.

همچنین جهت تمایل می توانید با کلیک به روی عبارت (خرید نهال گردو) به مشاهده ۲۸ رقم از انواع نهال گردو بپردازید.

انبه پس از موز دومین محصول گرمسیری دنیا از لحاظ میزان تولید و سطح زیر کشت، شناخته می شود؛ اما از میان گونه های مختلف آن که در بسیاری نقاط جهان و در مساحت تقریبی ۷/۳ میلیون هکتار می روید، تنها تعداد کمی در مقیاس تجاری پرورش داده شده و وارد حیطه بازرگانی می شوند. شاید به این دلیل که تنها به جنبه صادراتی میوه انبه توجه شده است و محصولات جانبی انبه، مورد حمایت واقع نشده است.

پرورش بهترین درخت انبه

چند مورد از کاربردهای جانبی قابل توجه پرورش بهترین نهال انبه عبارتند از:

 • استفاده از چوب انبه برای تهیه مبلمان، کف پوش، تخته های سقف و قاب پنجره در ساختمان سازی.
 • استفاده از چوب انبه در تهیه دسته قلم مو، جعبه های حمل وسایل سنگین، کبریت، پارو، ادوات کشاورزی و … .
 • استفاده از چوب انبه در تهیه زغال سنگ سخت با تحمل حرارتی بالا
 • استفاده از پوست درخت انبه برای استخراج تانن (ماده مؤثر در دباغی) ، رنگ (زرد و صورتی) ، ماده دارویی منگیفرین یا mangiferine (مفید در درمان روماتیسم و دیفتری) و صمغ (مفید در درمان سفلیس و ترک پا و حتی ترمیم ظروف و پاکسازی سطح)
 • استفاده از پودر و جوشانده هسته انبه به عنوان ماده دارویی در درمان اسهال، خونریزی و هموروئید
 • استفاده از میوه نارس، پوست، برگ و ساقه بهترین درخت انبه به عنوان آنتی بیوتیک
 • استفاده از گل های خشک شده در درمان اسهال، آب مروارید، بیماری های مثانه و نیش زنبور
 • در نهایت نیز تولید محصولات مصرفی مانند شربت، ترشی، پودر طعم دهنده و غیره

آشنایی با بهترین نهال انبه:

همانگونه که در بخش قبل هم اشاره شد، با توجه به محل کاشت، ژن و شرایط پرورش، انبه بیش از ۱۰۰۰ گونه متفاوت دارد. هر یک از این ارقام، نقاط ضعف و قوتی دارند، و شما با دانستن این موارد و توجه به شرایط زمین زراعی خود، می توانید بهترین نهال انبه را برای پرورش انتخاب کنید. برای آشنایی شما با بهترین درخت انبه قابل سرمایه گذاری، چند رقم در ادامه معرفی می شوند.

 • انبه برزیلی (Bourbon)
 • انبه قرمز (آفریقای جنوبی)
 • انبه بومی هند (Bangalora)
 • شاه انبه (Alphonso)
 • انبه کامبودیانا (Cambodiana)
ردیف نام گونه مبداء نام های دیگر ظاهر میوه موارد مصرف ویژگی
۱ رقم بوربون بومی برزیل برزیلی قلبی با قاعده گرد، به رنگ زرد مخلوط با سبز میوه، ترشی، آبمیوه مناسب صادرات
۲ رقم قرمز آفریقا جنوبی ملی آفریقای جنوبی پوست میوه قرمز مصارف خانگی ظاهر و عطر متفاوت
۳ رقم بنگالورا بومی هند   میوه میانرس با زرد رنگ مصارف خانگی درشت و پر بازده
۴ رقم آلفونسو بومی هند آپوس، بادامی، گوندو و شاه انبه تخم مرغی به رنگ زرد مخلوط با قرمز

وزن حدود ۳۰۰ گرم

مصارف خانگی دانه های غیر قابل کشت (گونه اصلاح شده کشت می شود)
۵ رقم کامبودیانا بومی فیلیپین یا ویتنام پوست زرد- سبز و گوشت زرد تیره میوه و آبمیوه پوست نازک و میوه خوش عطر

مقایسه انواع گونه های بهترین نهال انبه

چرا انبه آلفونسو، بهترین انبه لقب گرفته است؟

از دیدگاه بسیاری از کارشناسان Alphonso بهترین نهال انبه برای کشت شناخته می شود. این گونه که به خاطر طعم غنی و گوشت بدون فیبرش معروف شده، به نام ژنرال پرتغالی Afonso de Albuquerque، که به عنوان پادشاه انبه شناخته می شود، نامگذاری شده است.

میوه اریب و تخم مرغی شکل این درخت، حدود ۲۶۰-۲۳۰ گرم وزن داشته و فصل باردهی آن، بهار است. درختان نسبتاً بزرگ انبه آلفونسو تاج کروی و متراکم دارند و با توجه به شرایط آب و هوایی مورد نیاز، به نظر می رسد برای پرورش در مناطق جنوبی ایران، سازگاری مناسبی خواهند داشت. نکته قابل توجه درمورد این گونه انبه این است که دانه این گیاه قابل کشت مجدد نیست! به همین دلیل هم از ارقام اصلاح شده آن برای پرورش استفاده می شود.

نکات پایانی برای پرورش بهترین نهال انبه:

اکنون که درمورد انبه بیشتر می دانید، چنانچه قصد کشت و پرورش این میوه غنی و ارزشمند را دارید، برای انتخاب بهترین انبه مناسب با شرایط آب و هوایی و محیطی محل زمین زراعیتان، توجه به چند نکته ضروری است:

 • بهترین نهال انبه انتخابی، گونه ای است که در دسته ارقام تجاری این میوه قرار دارد.
 • انتخاب از میان گونه های دیررس! هرچه فاصله بین فصل گل دهی و فصل بارندگی بیشتر باشد، بیماری ها و آفات گل آذین در گیاه کمتر بروز کرده، و باردهی پر ثمر تر خواهد بود.
 • ارقامی انتخاب شود که قبلاً در ایران کشت شده اند. بنابراین از باردهی موفق گیاه اطمینان دارید.
 • بهترین انبه، گونه ای است که نسبت به بیماری ها و آفات منطقه زراعی، مقاوم باشد.

شما برای خرید بهترین نهال انبه و آشنایی بیشتر همین حالا به واسطه شماره های موجود در سایت با نهالستان گلد نهال، تماس بگیرید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران