راهنمای کامل هرس درخت گردو کهنسال

راهنمای کامل هرس درخت گردو کهنسال

۱۴۰۲-۰۸-۱۹

هرس درخت گردو کهنسال؛ برای باغدارانی که با درختان بلند و تنومند گردو سر و کار دارند، فرآیندی پر چالش و دشوار به نظر می رسد. هرس درختان کهنسال گردو نسبت به درختان جوان، دشوارتر است، به دلیل اینکه درختان کهنسال شاخه های بلندتری دارد که کار هرس را مشکل می کند. در این مفاله قصد داریم با نحوه هرس درختان گردو کهنسال و جزئیات آن بیشتر آشنا شویم؛ با ما همراه باشید.

هرس درختان گردو چند ساله

هرس درخت گردو فرآیندی است که با استفاده از آن شاخه های جانبی درخت حذف می شوند، تا شاخه های اصلی و میانی بهترین تغذیه را دریافت کنند. اگر درخت به درستی هرس نشود، تنه اصلی به تدریج خشک شده و منجر به کاهش محصول و از دست رفتن شادابی درخت می گردد. با حذف شاخه های اضافی، شاخه های پیر مجبور به ایجاد شاخه های جدید می شوند.

مزیت دیگر هرس درخت گردوی کهنسال، رسیدن نور خورشید به تنه و شاخه های پیر و شکل دهی صحیح به درخت است. بنابراین، هرس درخت گردو باید هر سال انجام شود. اما هرس تنها زمانی موثر و مفید است که به درستی و توسط افراد ماهر انجام شود؛ در غیر اینصورت، حذف نادرست شاخه ها باعث بدفرمی و کاهش میزان محصول می گردد.

برای خرید و مشاهده قیمت نهال گردو کلیک کنید.

هرس درختان گردو چند ساله

بهترین زمان برای هرس گردو کهنسال

برای درخت گردو، دو نوع هرس وجود دارد که هر کدام در زمان مشخصی انجام می شود. در ادامه به بررسی هر دو روش می پردازیم:

هرس تابستانی یا هرس سبز درخت گردو کهنسال

این هرس باید از اوایل بهار تا اواخر تابستان انجام شود. هرس سبز برای دستیابی به محصول با کیفیت و مرغوب بسیار مؤثر است. توجه داشته باشید که در این نوع هرس، تنها شاخه های بسیار نازک حذف می شوند و این شاخه ها شیره ریزی کمی دارند. هرس کامل باید در فصل خواب درخت انجام شود. در صورتی که در فصول بیداری درخت گردو هرس سنگین انجام شود، باعث شیره ریزی زیاد درخت و آسیب های جدی به آن می شود.

هرس زمستانی یا هرس سیاه درخت گردو کهنسال

این نوع هرس باید در فصل زمستان یعنی در زمان خواب درخت، انجام شود. در این هرس، شاخه های اضافی بیشتری حذف می شوند. در این حالت، درخت گردو در خواب است و با هرس کردن شیره ریزی نمی کند؛ بنابراین، بهترین زمان برای هرس درخت گردو، فصل زمستان است.

روش کلی هرس درخت گردو کهنسال

روش کلی هرس درخت گردو کهنسال

برای هرس درختان کهنسال گردو، به نکاتی که در ادامه به آنها اشاره کرده ایم، توجه نمایید:

 • حذف شاخه های فرعی نازک: در ابتدا، شاخه های فرعی نازک را حذف کنید. می توانید آن ها را به اندازه های نیم متری یا یک متری برش دهید. این کار باعث کاهش بار شاخه اصلی می شود و مواد مغذی را به شاخه اصلی هدایت می کند.
 • آسیب نرساندن به پوست درخت: هنگام هرس گردوی چند ساله، باید مراقب باشید تا به پوست درخت آسیب نرسانید، زیرا این می تواند باعث ورود آفات به درخت شود.
 • حذف شاخه های متصل به شاخه سنگین: اگر یک شاخه سنگین در بالای درخت قرار دارد، می توانید شاخه های متصل به آن را حذف کنید تا کمی آن را سبک کنید.
 • اجتناب از هرس کامل در فصل تابستان: در فصل تابستان، بهتر است از هرس کامل درخت گردو کهنسال اجتناب کنید، زیرا در این فصل شیره ریزی درخت گردو بسیار زیاد است و انجام این کار می تواند به درخت آسیب برساند.

هرس درختان گردوی کهنسال

اشکال مختلف هرس درختان کهنسال گردو

هرس درخت گردو کهنسال، به دو شکل شلجمی و هرمی صورت می گیرد. این نوع هرس می تواند به درخت شکل زیبایی بدهد و جریان هوا در فصل برگ دهی را بهتر کند. علاوه بر این، هرس درخت گردو می تواند سبب تغذیه بهتر شاخه های اصلی گردد. در ادامه، به بررسی هر دو مورد می پردازیم:

فرم شلجمی

در این روش، محور اصلی درخت به سمت پایین کشیده می شود و یک انشعاب اصلی نهایی ایجاد می شود. به عبارت دیگر، محور اصلی خود به عنوان یک انشعاب در نظر گرفته می شود و درخت به صورت عمودی رشد نمی کند. در نهایت، شاخه های اصلی و فرعی درخت انتخاب می شوند و هرس در همان راستا انجام می شود.

در این روش، هرس درخت گردو کهنسال را باید محدود کرد. برای درختان جوان نیز باید سر برداری را انجام داد، اما انجام این کار برای درختان گردوی کهنسال ضرورتی ندارد. یکی از مهمترین مزایای هرس شلجمی، ایجاد فاصله کافی بین انشعابات اصلی درخت است و خطر شکستگی شاخه ها از ناحیه تنه را کاهش می دهد.

فرم هرمی

در هرس درخت کهنسال گردو به شکل هرمی، محور اصلی درخت به طور عمودی حفظ می شود. در حدود ۱۰ تا ۱۵ شاخه اصلی بر روی این محور انتخاب می شوند. سپس، شاخه ها از پایین به بالا هرس می شوند تا شکل کلی درخت به صورت هرم گردد.

هرس درختان گردوی چند ساله

نکات مهم در خصوص هرس درخت گردو کهنسال

برای انجام هرس مناسب و اصولی در درخت گردو، رعایت برخی نکات می تواند بسیار کمک کننده باشد. در ادامه، برخی از این نکات ذکر شده است:

 • هنگام هرس درخت گردو، دقت داشته باشید که شاخه های در هم فرو رفته را حذف کنید، زیرا پس از برگ دهی می توانند سبب خفگی درخت شوند.
 • در هنگام هرس کردن، به شکل کلی درخت توجه کنید و سعی کنید شکل درخت را به گونه ای ایجاد کنید که زیبا باشد.
 • در درختانی که ارتفاعشان بسیار زیاد است، نیازی به سرزدن شاخه های بلند نیست.
 • موقع هرس گردوی کهنسال، شاخه ای که در بالای شاخه مرکزی قرار دارد را حذف نکنید و فقط شاخه های اضافی آن را حذف کنید، تا درخت به نور کافی دسترسی داشته باشد و هوا به راحتی در آن جریان یابد.
 • در هنگام هرس شاخه های ضخیم، اگر متوجه شدید که شاخه ای بزرگ تر از شاخه های عقب است، آن شاخه را قطع کنید. هنگام قطع شاخه، بهتر است زاویه ۴۰ تا ۴۵ درجه را رعایت کنید. با قطع این شاخه، شاخه های دیگر بهترین مواد مغذی را دریافت خواهند کرد.
 • در صورتی که موقع هرس درخت گردوی کهنسال با شاخه های چنگالی شکل روبرو شوید، بهتر است آن ها را به شکل یک شاخه در جلو یا یک شاخه در عقب درخت ببرید. به یاد داشته باشید که شاخه های چنگالی شکل با دریافت مواد مغذی می توانند مانع دریافت آن توسط سایر شاخه ها شوند
 • هنگام هرس درخت گردو کهنسال، اگر به شاخه های مماس برخورد کردید بهتر است آن ها را کوتاه کنید. در صورت برخورد با شاخه های متقاطع، اگر شاخه در قسمت تنه قرار گرفته باشد، می توانید آن را هرس کنید تا شکل کلی درخت زیباتر شود.

آموزش هرس درخت گردو

جمع بندی مقاله هرس درختان گردوی چند ساله

در این مقاله با هرس درخت گردو کهنسال و روش های انجام آن آشنا شدیم. شاخه های اضافی مواد مغذی خاک را به خود جذب می کنند و از رسیدن این مواد به شاخه های اصلی جلوگیری می کنند. به همین دلیل، هرس درخت گردو (به ویژه اگر باعث رسیدن بهتر نور خورشید به درخت شود) می تواند به افزایش باردهی درخت کمک کند. بنابراین، توصیه می شود هرس درخت گردو را هر سال انجام دهیدتا بهبود فرم درخت و افزایش محصول آن را تجربه نمایید.

در صورت داشتن هر گونه سوالی در خصوص هرس درخت گردو کهنسال، با کارشناسان سایت گلد نهال از طریق بخش نظرات همین صفحه در ارتباط باشید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران