درمان سم شیره درخت گردو

درمان سم شیره درخت گردو

۱۴۰۲-۰۸-۱۹

استفاده از سموم درخت گردو، می تواند به عنوان یک روش کارآمد در کنترل آفات، بیماری ها و مشکلات این درخت به کار گرفته شود. یکی از این مشکلات، خروج شیره یا صمغ از بدنه درخت گردو است که وضعیتی چسبناک را ایجاد می کند و با استفاده از سم شیره درخت گردو می توان آن را مهار کرد.

هر چند برخی از درختان به طور طبیعی شیره بیشتری دارند که در مصارف صنعتی و خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد، اما دلایل دیگری نیز ممکن است باعث نشت شیره از درخت شوند.

جهت درمان شیره درخت گردو، انتخاب سم مناسب امری حیاتی است و انتخاب آن نیازمند دقت و اطلاعات کافی می باشد. ما در این مقاله، اطلاعات مفیدی را برای شما گردآوری کرده ایم تا بتوانید با مطالعه آن، اطلاعات بیشتری درباره استفاده از سم شیره درخت گردو و روش های کنترل آفات و بیماری ها کسب نمایید.

شیره درخت گردو چیست؟

شیره درخت گردو چیست؟

قبل از بررسی سموم مورد نیاز برای درمان شیره گردو، اجازه دهید تا با آنچه که به عنوان صمغ از تنه خارج می شود، آشنا شویم. این ماده در واقع یک مایع شیرین است که حاوی آب، مواد مغذی و مواد معدنی می باشد و از طریق آبکش و آوند چوبی به سراسر درخت منتقل می شود و همانند جریان خون در بدن انسان عمل می کند. شیره درخت گردو برای سلامت آن حیاتی است و درخت نمی تواند بدون آن زنده بماند.

آوندهای چوبی درون درخت گردو، آب و مواد معدنی و همچنین هورمون های لازم را به سمت بالای درخت منتقل می کنند. آوندهای چوبی، کانال های انتقال یا در واقع، همان حلقه هایی هستند که تنه درخت را شکل می دهند. با استفاده از این حلقه ها می توان سن درخت را مشخص نمود.

برای خرید نهال گردو و اطلاع از قیمت آن، کلیک کنید.

چه چیزی باعث ترشح بیش از حد شیره درخت گردو می شود؟

اگرچه استفاده از سموم برای درمان شیره درختان گردو استفاده می شود، اما همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. باید بدانید چه عواملی باعث به وجود آمدن این حالت در درخت شما شده است. خروج و نشت شیره می تواند معانی مختلفی داشته باشد. عدم هرس در موقعیت مناسب و ایجاد تنش در گیاه، باعث ایجاد بیماری می شود.

علت ترشح شیره درخت گردو

آسیب هرس

پس از هرس، مشاهده شیره درخت گردو در مقادیر کم، طبیعی است و مشکلی نخواهد داشت. با این حال، این حالت زمانی به مشکل تبدیل می شود که نشت شیره بیش از حد و به مدت طولانی باشد، که دراین صورت منجر به مشکلات زیر خواهد شد:

 • حساسیت درخت گردو در برابر آفات و بیماری ها
 • خطر نابودی درخت گردو در صورت عدم درمان
 • کاهش عمر مفید درخت گردو
 • کاهش عملکرد درخت
 • افزایش هزینه های درمانی و نگهداری درخت گردو

از این رو، هرس خوب و به موقع، بهترین راه حل برای جلوگیری از نشت شیره درختان گردو محسوب می شود. هرس باید موقعی که درخت در خواب زمستانی است صورت گیرد، به خصوص درختان گردو که به “خونریز” معروف هستند.

در کشورهای مختلف، شیره درخت گردو برای موارد خوراکی و صنعتی استفاده می شود؛ اما شیره باید سالم باشد و تمام انواع آن، این کاربرد را نخواهد داشت.

آسیب هرس درختان

درمان آسیب های هرس درخت گردو

برای درمان آسیب های ناشی از هرس، از پانسمان زخم و یا رنگ استفاده نکنید. اجازه دهید درخت خود به تنهایی زخمش را التیام بخشد. اگرچه زخم درخت می تواند خطرناک باشد و باعث حمله های باکتریایی شود، اما استفاده از رنگ یا افزایش هرس، باعث افزایش عفونت و پوسیدگی خواهد شد.

شکل گیری زخم درخت گردو

تجمع باکتری ها، به ویژه در فصل بهار یا پاییز، بیشتر است. این تجمع، باعث ایجاد فشار داخلی و خروج شیره درخت گردو به بیرون می شود. با گذشت زمان به دلیل تخمیر، شیره بیرون زده بوی الکلی خواهد داشت که به مرور ترش می شود. در این شیره، رشد قارچ ها، کپک ها و باکتری های ثانویه صورت می گیرد و منجر به ایجاد لایه لزج بر روی پوست درخت گردو می شود.

نحوه درمان زخم درختان

ترمیم زخم حاصل از خروج شیره درخت گردو، قابل درمان نیست و باید صبر کرد تا درخت به ثبات برسد. در صورت نگرانی از ظاهر درخت، می توانید از محلول سفیدکننده ۱۰ درصد و آب برای پاکسازی لکه های روی تنه استفاده کنید. در صورت عدم اطمینان، حتماً از کمک متخصصان استفاده نمایید.

درمان شیره درخت گردو

سم شیره درخت گردو

برای جلوگیری از تجمع قارچ ها و آفات در محل شیره، می توانید از سموم زیر استفاده کنید. اما انتخاب بهترین سم برای درمان شیره درختان گردو، باید توسط متخصص صورت گیرد تا هیچ آسیبی به درخت وارد نشود. انتخاب سم مناسب باید با توجه به معیارهای مختلف صورت گیرد و انتخاب نادرست، ممکن است خطرناک باشد. سموم رایج برای درمان شیره درخت گردو عبارتند از:

 • سم Topsin برای جلوگیری و از بین بردن قارچ ها
 • سم شیره درخت گردو به صورت آنتراکنوز و بلایت Serenade® Garden Disease Control به عنوان کنترل طبیعی
 • اسپری درخت میوه مونتری پلاس برای مقابله با شته ها، کرم ها، بلایت و کنه ها
 • کنترل حشرات گیاهی و زینتی Hi-Yield® برای کرم های وب، مگس های پوسته و برگ ریزان
 • اسپری کشنده ابریشم Natural Guard® Caterpillar Killer Spray برای کرم های پاییزی و برگ خوار
 • قارچ کش باغچه Ferti-lome®  برای آنتراکنوز

سمپاشی درخت گردو

بهترین زمان برای سم پاشی درخت گردو

سم شیره درخت گردو را در زمانی استفاده کنید که درخت در حالت خواب زمستانی است. بهترین زمان برای این کار، اواخر پاییز و ماه های زمستان خواهد بود. در صورت وجود آفات یا حشرات در اطراف شیره، از روغن dormant استفاده کنید.

این روغن را در اواخر زمستان و زمانی که جوانه ها در حال تشکیل هستند، استفاده کنید. اما توجه کنید که در صورت خشک بودن خاک، استفاده از این روغن ممکن است به درختان آسیب برساند. بنابراین قبل از استفاده، حتماً درخت را به خوبی آبیاری کنید تا خاک مرطوب شود.

میزان چهار تا پنج اونس از اسپری dormant oil را با یک گالن آب مخلوط کنید و اطراف زمین درخت گردو را سم پاشی کنید. همچنین، سمپاشی درخت گردو را زمانی انجام دهید که دمای هوا بین ۵ تا ۳۰ درجه سانتی گراد باشد و حداقل ۴۸ ساعت قبل یا بعد از آن، باران یا یخبندان رخ ندهد؛ تا درخت دچار تنش نشود.

چگونه شیره درختان گردو را از بین ببریم؟

سم شیره درخت گردو، می تواند به شما در این زمینه کمک کند، اما به طور کلی سه راه برای انجام این کار وجود دارد:

 1. درخت را به موقع هرس کنید.
 2. می توانید از حشره کش ها استفاده کنید.
 3. در صورت لزوم، صبر کنید تا مشکل خود به خود بهبود یابد.

برای هرس کردن درخت، زمانی را انتخاب کنید که درخت در حالت خواب زمستانی قرار دارد و از ایجاد تنش در درخت خود خودداری کنید. مشاوره با متخصصان خبره، می تواند به شما کمک کند تا بهترین زمان هرس را تعیین کنید. همچنین پس از هرس، می توانید از حشره کش ها برای جلوگیری از حمله آفات استفاده نمایید.

شیره درخت گردو

آیا شیره درخت گردو خوراکی است؟

بسیاری از افراد از سم شیره درخت گردو، برای از بین بردن آن استفاده می کنند. در این بین، ممکن است برای برخی افراد این سوال پیش بیاید که آیا این شیره خوراکی است یا خیر؟ شیره درخت های گردوی سیاه، سفید و انگلیسی خوراکی هستند. اما نحوه بدست آوردن شیره می تواند متفاوت باشد و شیره ای که به دلیل تنش یا بیماری از درخت خارج می شود، برای مصرف خوراکی مناسب نیست. از این رو، برای اطمینان بیشتر، با متخصصان این حوزه مشورت کنید.

کلام پایانی در رابطه با درمان شیره گردو

به طور کلی، ما در این مقاله به بررسی سم شیره درخت گردو و راه های مقابله با آسیب های ناشی از ترشح بیش از حد شیره پرداختیم. ممکن است ترشح شیره از درخت گردو، مشکلاتی ایجاد کرده و به درخت آسیب برساند.

بهترین روش برای جلوگیری از نشت شیره درخت گردو، هرس به موقع و اصولی است. هرس باید در زمانی انجام شود که درخت در حالت خواب زمستانی قرار دارد؛ تا از ایجاد تنش در درخت خودداری شود.

با استفاده از روش های مناسب هرس و استفاده از سموم شیره درخت گردو، می توان به کنترل و کاهش ترشح بیش از حد شیره و حفظ سلامت درخت کمک کرد.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و اطمینان از انتخاب درست سم شیره درخت گردو، با متخصصان سایت در ارتباط باشید. آن ها راهنمایی ها و توصیه های لازم برای حل مشکلات خاص درخت گردو را به شما ارائه خواهند کرد.

شیره درختان گردو

 

سوالات متداول

آیا درخت گردوی سیاه سمی است؟

درخت گردوی سیاه ماده ای به نام جوگلون (Juglone) تولید می کند که سمی است. این ماده از ریشه، برگ و میوه تولید می شود و می تواند رشد سایر گیاهان را متوقف کند. مصرف این ماده سمی برای انسان، ممکن است به مسمومیت جدی منجر شود.

چگونه شیره درخت گردو را از دست پاک کنیم؟

شما می توانید با ریختن مقداری آب لیمو بر دست ها و انگشتان خود، لکه های شیره را از بین ببرید. اسید موجود در لیمو قادر به از بین بردن لکه های گردو است. روش دیگری که پیشنهاد می کنیم، شستشوی دست با آب گرم و صابون است. همچنین می توانید محلولی حاوی ۲ قاشق سرکه و آب تهیه کنید و دست های خود را برای مدتی در آن قرار دهید و سپس آبکشی کنید تا شیره از دست ها پاک شود.

چگونه شیره درخت گردو سیاه را از لباس پاک کنیم؟

برای از بین بردن شیره از لباس، می توانید از لکه برها استفاده کنید. لباس را به مدت ۲۰ دقیقه در محلول قرار داده و سپس با آب بسیار گرم شستشو دهید. روش دیگری که پیشنهاد می شود، قرار دادن لباس به مدت ۳۰ دقیقه در محلولی حاوی الکل و آب است. همچنین می توانید از سرکه، لیمو، نمک و جوش شیرین نیز برای پاک کردن شیره درخت گردو از لباس استفاده کنید.

 

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران