گردو دیرگل و زود گل چیست

تفاوت نهال گردو دیرگل و زود گل

تفاوت عمده نهال گردو دیرگل و زود گل :

نهال گردو یا همان Walnut seedling با توجه به ارقام زیادی که دارد به 2 دسته کلی تقسیم می شود، که در این دسته بندی ( 1: نهال گردو دیرگل 2: نهال گردو زود گل ) قرار می گیرند. اما نکته ای که در این دسته بندی ها وجود دارد این است که هرکدام از این گردوها مناسب برای یک شرایط مخصوصی می باشند که کشاورزان محترم باید بدانند که این شرایط دارای چه ویژگی هایی می باشد. حال قصد داریم به معرفی کامل شرایط تشخیص نهال گردو زود گل و دیر گل بپردازیم پس لطفا تا انتهای این متن همراه ما باشید :

باردهی در نهال گردو دیرگل بیشتر است یا زود گل ؟

نهال گردو زود گل و یا گردو دیرگل؛ هر دو در شرایط مناسب آب و هوایی به باردهی کاملی می توانند برسند که تنها نکته ای که باید رعایت شود این است که، نهالی که مناسب مناطق سردسیر می باشد را در همان منطقه جغرافیایی بکارید و همچنین نهالی که مناسب مناطق گرمسیر می باشد را تنها در 1 منطقه گرمسیری بکارید.

شرایط آب و هوایی یا همان شرایط جغرافیایی، به عنوان 1 عامل بیرونی در باردهی تمام نهال های گردو دیرگل و زود گل در نظر گرفته می شود. اما ویژگی اصلی این گیاه که از مشاهده نوع بافت در ریشه هایش آشکار می شود، همان گرمسیری یا سردسیری بودن نهال می باشد. عامل 2 همانطور که گفتیم به مقاومت سردسیری و گرمسیری و به عنوان هویت یک نهال گردو شناخته می شود.

با در نظر گرفتن این 2 عامل، باغ گردو شما چه در 1 منطقه ی گرمسیر و چه در منطقه سردسیر قرار گیرد، دیگر تفاوتی در میزان باردهی ندارند و هر دو به بالاترین باردهی خواهند رسید.

برسی تفاوت های نهال گردو دیرگل و گردو زود گل

معروف ترین نهال های گردو دیرگل :

اگر بخواهید از میان انواع رقم های نهال های گردو، پر فروش ترین نهال های دیرگل را جدا کنید، به چند گونه بسیار مشهور در این گروه خواهید رسید. اما این گروه بی نظیر شامل چه گردوهایی می باشند ؟

  1. نهال گردو چندلر : این نهال گردو مناسب کاشت در مناطق سردسیر می باشد، چرا که بافت ریشه ها و تنه ی آن به گونه ای طراحی شده است که در برابر باد و طوفان های زمستانی دوام بیاورد. گردوهای چندلر را در مناطقی که ارتفاع از سطح دریا 1000 تا 1500 متر دارند، می توانید بکارید و در این هوای سرد به مغز گردوهای با کیفیتی خواهید رسید.
  2. نهال گردو فرنور : این نهال همانطور که در دسته بندی ارقام دیرگل قرار گرفته است، در نتیجه مناسب پرورش در مناطق سردسیری می باشد و در شهرهایی که ارتفاع از سطح دریا بین 1500 تا 2300 متر باشد، بسیار گونه بی نظیری خواهد بود.
  3. نهال گردو کانادایی : این نهال همانطور که از نامش پیداست به خوبی در شرایط فوق سردسیری مقاومت زیادی از خود نشان می دهد. نهال گردو کانادایی مناسب برای مناطقی می باشد که ارتفاع از سطح دریا آن ها حدودا 2300 متر باشد. در چند سال اخیر گردوهای کانادایی در ایران فروش چندین برابری پیدا کرده اند که این موضوع به کیفیت بالای مغز گردوهایش باز می گردد.

این 3 مدل معروف نهال های دیرگل، جزو ارقام پر متقاضی می باشند که هر ساله در زمان شروع عملیات کاشت گردو، نظر خریدارانِ در سراسر کشور را به خود جلب می نمایند.

معروف ترین نهال های گردو زود گل :

نهال های گردو زود گل دارای ارقامی است که چند مورد از آن ها را به همراه (Wikipedia) می توانیم جزو معروف ترین ها معرفی کنیم. این گردوها در بسیاری از شهرهای داخلی کشور قابلیت باردهی بالایی دارند، چرا که اکثر شهرها در نقاط گرمسیری قرار گرفته اند.

  1. نهال گردو پکان : این نهال جزو با ارزش ترین سرمایه 1 باغ گردو می باشد. گردو پکان مناسب برای کاشت در مناطق فوق گرمسیری مثل شهرهای جنوبی کشور است، چرا که این نهال تا ارتفاع از سطح دریا 200 متر را نیز، جوابگو خواهد بود و شما در هر شهر گرمسیر و خشکی که قرار داشته باشید برای شروع از نهال های گردو پکان جهت کاشت می توانید انتخاب کنید.
  2. نهال گردو ژنوتیپ : یکی از نهال هایی که هر ساله تماس بسیاری را از طرف خریداران به خود اختصاص می دهند؛ نهال های ژنوتیپ می باشند. این گردوهای پر فروش در سراسر ایران قیامت به راه انداخته اند، چرا که مناسب کاشت در ارتفاع از سطح دریا 600 تا 1000 متر خواهند بود و این رقم به ما می گوید که در بسیاری از نقاط مختلف باردهی خواهند داشت.
0 replies

Leave a Reply

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 11 =