معایب درخت گردو اسرائیلی چیست؟+(مزایا و معایب نهال اسرائیلی)

معایب درخت گردو اسرائیلی چیست؟+(مزایا و معایب نهال اسرائیلی)

۱۴۰۲-۰۸-۱۹

یکی از انواع نهال های گردو که در بسیاری از شهرهای ایران کاشته می شود، نهال گردو اسرائیلی است. در کنار دانستن مزایا، آشنایی با معایب درخت گردو اسرائیلی نیز ضروری است.

از این رو، باغدارانی که قصد کاشت نهال گردو را دارند، بهتر است ابتدا با رقم و گونه درخت مورد نظر آشنا شوند و در صورت برخورداری از شرایط لازم از نظر آب و هوا و منطقه، اقدام به کاشت این درخت نمایند. در ادامه به توضیح بیشتری درباره مزایا و معایب نهال گردو اسرائیلی می پردازیم.

معایب درختان گردو اسرائیلی

معرفی درخت گردو اسرائیلی

خاستگاه گردو اسراییلی، در ابتدا کشور فلسطین یا اسرائیل بوده است و به مرور زمان وارد سایر کشورها، از جمله ایران شده است. مهمترین مشخصات این درخت عبارتند از:

 • نوع درخت: دیرگل
 • رنگ برگ: سبز پررنگ
 • شکل میوه: گرد متمایل به بیضی
 • رنگ مغز: سفید و متمایل به شیری
 • پوسته میوه: قابل جدا شدن، سبز
 • پوسته چوبی: سخت، اما نازک و کاغذی
 • مقدار چربی: بالا
 • درصد مغز: تقریباً ۷۰%

بنابراین با توجه به موارد فوق، با برداشت این نوع گردو می توان به سود زیادی دست یافت. با توجه به اینکه عمر درختان گردو اسرائیلی بالا است، جزء ارقام تجاری محسوب می شود.

مشاهده خرید نهال گردو و اطلاع از قیمت نهال گردو

شکل ظاهری درخت گردو اسرائیلی

شکل ظاهری درخت گردو اسرائیلی

درخت گردو اسرائیلی به صورت خوشه ای پاکوتاه است. به عقیده برخی از کارشناسان، این تفاوت شکل ظاهری با سایر گونه ها، جزء معایب درخت گردو اسرائیلی محسوب می شود. با این حال، این گردو توسط باغداران مورد توجه قرار گرفته است و کشاورزان زیادی به کاشت این درخت گردو علاقمند هستند.

اگرچه شکل ظاهری درخت گردو اسرائیلی با سایر ارقام متمایز است، اما ارزش غذایی آن با سایر گونه ها هیچ تفاوتی ندارد و از مقدار چربی بالایی برخوردار است.

باردهی گردو اسرائیلی

درخت گردو اسرائیلی، دو سال پس از کشت، شروع به باردهی می کند. در سال اول، تقریبا حدود ۲۰ عدد گردو را از یک نهال می توان برداشت کرد. کم بودن محصول در سال اول باردهی، جزء معایب درخت گردو اسرائیلی به شمار می آید.

البته، سایر گونه های گردو نیز در سال اول باردهی تا حدودی همین تعداد گردو را تولید می کنند. اما با مراقبت ویژه، کوددهی، هرس کردن، آبیاری و شرایط آب و هوایی مناسب، میزان باردهی درخت گردو اسرائیلی از سال چهارم بهبود می یابد و می توان این درختان را به عنوان سرمایه گذاری موثر در طولانی مدت در نظر گرفت.

هرس کردن درختان گردوی اسرائیلی

از معایب گردو اسرائیلی، گسترش شاخه ها به صورت عرضی است و باعث می شود شاخه ها در هم تنیده شوند. از این رو، هرس کردن این درختان امری ضروری است. همانند سایر درختان، درخت گردو اسرائیلی نیز باید در فصل پاییز و زمستان هرس شود. بهتر است بعد از برداشت گردو هرس را آغاز کنید؛ تا در سال آینده میزان برداشت محصول افزایش یابد.

هرس کردن درخت گردو اسرائیلی

آبیاری درختان گردوی اسرائیلی

از دیگر معایب درختان گردوی اسرائیلی، می توان به نیاز آبی بیش از حد آنها اشاره کرد. در فصل بهار، باید هر ۱۰ روز یک بار این درختان را آبیاری کنید. در فصل تابستان نیز به دلیل گرمای هوا، آبیاری هفتگی الزامی است.

اگر در مناطقی با تابستان های بسیار گرم یا در مناطقی خشک و کم آب هستید، کاشت درخت گردو اسرائیلی برای شما توصیه نمی شود؛ زیرا نیاز آبی این درختان نسبت به سایر گونه ها بیشتر است. با این حال، کاشت این درخت گردو در مناطق سردسیر، بسیار مفید خواهد بود؛ زیرا بارش باران و برف میزان آبیاری را کاهش می دهد.

کاشت درخت گردو اسرائیلی

یکی از ویژگی های منحصر به فرد درخت گردو اسرائیلی، ارتفاع بلند آن است که تا ۸ متر نیز می رسد.
داشتن ارتفاع زیاد، جزء معایب درخت گردو اسرائیلی به شمار می آید؛ زیرا:

 • دسترسی و برداشت میوه ها در ارتفاع بالا، برداشت محصول برای کشاورزان را دشوارتر می کند.
 • برای کاشت این درخت، به فضایی حدود ۸ متر نیاز است، که این موضوع باعث کاهش تعداد درختان کاشته شده در هر هکتار می شود.

بهترین ارتفاع برای کاشت نهال گردو اسرائیلی، ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ متر از سطح دریا است. همچنین، عمق چاله برای کاشت نیز باید حدود ۷۰ سانتیمتر باشد. لازم به ذکر است، در مناطقی که نور خورشید زیاد است، باردهی گردوی اسرائیلی افزایش پیدا می کند و کیفیت گردوها بهبود می یابد.

بنابراین، اگر باغ شما در منطقه ای با سایه قرار دارد، بهتر است رقم دیگری از درخت گردو را برای کاشت انتخاب کنید.

کاشت درخت گردو اسرائیلی

خاک درخت گردو اسرائیلی

برای رشد درخت گردو اسرائیلی، بهترین خاک ها، نوع لومی و شنی هستند. برای کاشت درخت گردو، خاک های قابل نفوذ و سبک، انتخاب مناسبی هستند و سبب رشد راحت تر ریشه ها در خاک می شوند.

تأثیر آب و هوا بر درخت

از مشخصه های بارز درخت گردو اسرائیلی، داشتن مقاومت بالا در برابر سرما است. بنابراین، اگر در مناطق سردسیر ساکن هستید، می توانید این نهال را برای باغ خود انتخاب کنید. در ادامه، تاثیر شرایط آب و هوایی بر رشد درخت گردو اسرائیلی را بررسی می کنیم:

 1. در مناطقی که آب و هوای گرم دارند، درخت گردو اسرائیلی عملکرد بهتری نخواهد داشت.
 2. کاشت این درخت در مناطق گرمسیری منجر به کاهش باردهی می شود که از معایب درخت گردو اسرائیلی به شمار می آید.
 3. درخت گردو اسرائیلی در برابر سرما بسیار مقاوم است، اما سرمای منفی ۱۰ درجه برای این درختان مناسب نیست و می تواند به درختان آسیب جدی وارد کند.

نوع کود درخت گردو اسرائیلی

نوع کود مناسب برای گردو اسرائیلی

در ادامه، نکاتی درباره انتخاب بهترین کود، برای افزایش باردهی درخت گردو اسرائیلی را بررسی می کنیم:

 • استفاده از کود پوسیده دامی، گاوی یا گوسفندی و طیور، به عنوان بهترین کود برای افزایش باردهی درخت گردو اسرائیلی توصیه می شود.
 • قبل از کوددهی، آزمایش خاک را انجام داده و در صورت نیاز به مواد مغذی، کود همراه با مواد مغذی تهیه کنید تا تغذیه درخت گردو به درستی انجام شود.
 • برای افزایش باردهی، ازت خالص نیز در دو مرحله استفاده شود. بهترین زمان برای اولین مرحله استفاده از ازت خالص، فروردین ماه است و برای دومین مرحله یک ماه بعد از آن.
 • همچنین، استفاده از کودهای فسفاته در اسفند ماه برای رشد درخت گردو بسیار مفید است.

با این حال استفاده نکردن از کودهای حاوی اوره، از معایب نهال گردو اسرائیلی به شمار می رود. درخت گردو اسرائیلی حساسیت بیشتری نسبت به اوره دارد. بنابراین، استفاده زیاد از کودهای حاوی اوره، ممکن است برای ریشه ها مناسب نباشد و در رشد درخت نیز تأثیر منفی بگذارد.

برداشت گردو اسرائیلی

زمان برداشت گردو اسرائیلی بسیار مهم است. اگر گردو در زمان مناسب برداشت نشود، پروتئین، کربوهیدرات و چربی موجود در مغز گردو از دست می رود و مواد مغذی آن کاهش می یابد؛ که جزء معایب درخت گردو اسرائیلی به حساب می آید.

بهترین زمان برای برداشت گردو، زمانی است که پوسته سبز آن دچار ترک خوردگی می شود. اگر پوسته سبز به سختی جدا می شود، بهتر است گردو را روی درخت بگذارید. ممکن است شرایط آب و هوایی به گونه ای نباشد که گردو رسیده تر شود. با این حال، اگر از موعد برداشت این گردو گذشته باشد، ممکن است غذای پرندگان شده یا مغز آن سیاه و تلخ شود.

درخت گردو اسرائیلی

نتیجه گیری درباره معایب درخت گردو اسرائیلی

آنچه باعث شده است که باغداران گردو اسرائیلی را برای کاشت انتخاب کنند، بازدهی زودرس و باردهی بالا است. در مقابل مزیت ها و ویژگی هایی که این درخت دارد، معایب گردو اسرائیلی بسیار کم و ناچیز هستند. بنابراین، این درخت گردو می تواند با توجه به شرایط آب و هوایی، یکی از انتخاب های مناسب برای باغداران باشد.

شما می توانید از طریق بخش نظرات همین صفحه در سایت گلد نهال، سوالات و مشکلات خود را با کارشناسان در میان بگذارید. ما با ارائه راهنمایی های دقیق و مناسب، به شما در امور مربوط به کاشت و مراقبت از درخت گردو اسرائیلی کمک خواهند کرد.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران

 • avatar جواد
  ۱۴۰۲-۰۶-۰۳

  مطالبتون خیلی عالی بود.وباعث کم زیادی به من شد که تمام مراقبتم از درختام تا الان اشتباه بود.ممنون

  • avatar admin-goldnahal
   ۱۴۰۲-۰۸-۲۵

   سلام و عرض ادب
   از اینکه مطالب مفید بوده اند، خرسندیم.

 • avatar رضا کریمی
  ۱۴۰۲-۰۶-۰۴

  باسلام امسال تابستان نمیدونم برگ گردو های باغ من اکثرا سوخته بودن ومثل پاییز خشک و زرد شده بودن علتش چی میتونه باشه

  • avatar admin-goldnahal
   ۱۴۰۲-۰۸-۲۵

   سلام وقت بخیر
   سوختگی برگ علت های بسیاری دارد اما شایع ترین آن، گرمای زیاد و تابش مستقیم خورشید است.