خاک مناسب برای کاشت گردو در گلدان و باغچه

خاک مناسب برای کاشت گردو در گلدان و باغچه

۱۴۰۲-۰۸-۱۰

خاک درخت گردو باید چه ویژگی هایی داشته باشد:

انتخاب خاک مناسب برای کاشت گردو؛ اگر به درستی انجام نگیرد، شما را تا مرحله ورشکستگی هم می تواند پیش ببرد. در ابتدا بهتر است تا تمام عوامل مهمی که در خاک درخت گردو؛ تاثیر دارند را به درستی بررسی کنید تا در زمان کاشت و باردهی محصولات به مشکلی بر نخورید. گلدنهال در این مقاله قصد دارد که این عوامل موثر را به همراه نکات لازم در کاشت نهال گردو را به شما معرفی کند، پس لطفا تا انتهای این مقاله همراه ما باشید :

اقدامات اولیه جهت احداث باغ گردو:

اگر در فکر احداث یک باغ با کیفیت هستید لازم است که بدانید قبل از مرحله ی کاشت شما موظف به انجام بررسی های در قسمت خاک درخت گردو؛ می باشید.

یک خاک مناسب درخت گردو؛ نه خیلی باید سفت و مملو از سنگ و کلوخ باشد و نه از درصد زیادی رس تشکیل شده باشد. همچنین در تحقیقات اولیه ی خود دقت کنید که در سال های پیش در آن زمین کاشت چه نوع محصولاتی انجام گرفته است، چرا که بعضی از محصولات هستند که در زمان کاشت و پس از باروری محصولاتشان دچار تغییرات در بافت خاک می شوند .

اگر با این مسئله مواجه شدید باید بدانید که آن خاک دیگر مناسب برای کاشت نهال نمی باشد و در این مورد بهتر است که یک زمین دیگری را برای این کار انتخاب کنید، چرا که تعویض خاک نهال گردو؛ عملا کاری دشوار می تواند باشد.

چرا شرایط محیطی در بافت خاک درخت گردو تاثیر می گذارند ؟

شرایط اقلیمی هر شهر و منطقه ای را می توان به عنوان ۱ عامل محیطی در کاشت نهال گردو در نظر داشت چرا که همین آب و هوا می تواند در تصفیه خاک مناسب گردوها؛ تاثیر گذار باشد. تجربه نشان داده است که در مناطق سردسیر خاک بهتری برای کاشت نهال های گردو وجود دارد.

اما اگر شما در ۱ منطقه گرمسیری سکونت دارید باید توجه کنید که شخم زدن خاک، می تواند به شما کمک کننده باشد.

خاک سفت چه مشکلاتی را برای گردوها به وجود می آورد:

همان طور که اشاره کردیم ترکیبات سفت به بازدهی بیشتر درختان گردو کمک نمی کنند. اگر ریشه های درخت گردو داخل خاک سفت قرار بگیرد، امکان حرکت در اعماق خاک را دیگر ندارد و ممکن است با گذشت زمان به رشد خود نتواند ادامه دهد، پس لازم است تا اعتدال را در ترکیب خاک گردو؛ رعایت کنید.

خاک گردو

در کنار بررسی های خاک چه کارهای دیگری انجام می گیرد :

اگر در این مرحله قرار دارید تا به یک ترکیب درستی از خاک مناسب درخت گردو؛ برسید لازم است که از اضافه کردن کودها غافل نشوید. همان طور که می دانید از ۲ نوع کودها می توانید استفاده کنید ( ۱. کود حیوانی ۲. کود شیمیایی ) .

این کار به شما کمک می کند تا عناصر موجود در خاک با سرعت بیشتری به مرحله ی نهایی نزدیک شوند و همچنین ترکیبات کودها در خاک نهال گردو؛ به عنوان ۱ عامل تقویت کننده عمل خواهند کرد.

چرا عناصر معدنی موجود در خاک درخت گردو باید آزمایش شوند ؟

اگر این عناصر معدنی در خاک بررسی نشوند، در این صورت شما با تمام مراقبت هایی که در باغ گردوی خود انجام دادید، به قدرت تنه و ریشه ی درختان گردو کمک نکرده اید و بهتر است بگوییم که تمام زحمات شما در طول ۱ سال، به باد رفته اند.

ویژگی های خاک مناسب پرورش گردو :

در نظر داشته باشید خاک های معمولی را زمانی می توانید انتخاب کنید که درختان گردو با ریشه های زیادی مواجه باشند، در این صورت خاک درخت گردو؛ یک ترکیب معمولی نیز می تواند باشد چرا که ابتدا ریشه ها را با این شرایط آشنا می کنید و پس از آماده شدن ریشه ها اقدام به تعویض خاک می توانید کنید.

توجه داشته باشید در تعویض خاک مناسب گردوها؛ به مرور این کار را انجام دهید و نگذارید تا شوک به ریشه های نهال گردو وارد شود.

اگر احساس کردید در حال افت کیفیت در خاک مناسب گردو؛ هستید با رعایت نکات گفته شده می توانید یک زمان ۱ ساله را برای اصلاح خاک در نظر بگیرید.

خاک مناسب گردو؛ باید به میزان کافی رطوبت را در بافت هایش داشته باشد و این درصد رطوبت نباید بیش از حد باشد چرا که رشد ریشه ها را متوقف می کند، اما اگر میزان رطوبت یک خاک بسیار کم باشد در این صورت با پژمردگی نهال خود رو به رو خواهید شد.

آبیاری خاک مناسب گردو چگونه انجام می شود ؟

در آبیاری باید توجه کنید که نه آن قدر زیاد باشد که از سطح اولیه خاک عبور کند و به ریشه ها برسد و در آن جا ته نشین شود و نه آن قدر آبیاری را در سطح خاک کم انجام دهید که حتی نتواند به ریشه های نهال گردو برسد و آن ها را مرطوب سازد. در نتیجه آبیاری اگر با دقت نشود می تواند به عنوان ۱ عامل مخرب برای خاک مناسب گردوها؛ عمل کند.

درصد اسیدیته ی خاک مناسب گردو :

برای کاشت نهال گردو خاک های قلیایی زیاد مناسب نمی باشند از آن طرف نیز خاک هایی که درصد اسیدیته بالایی دارند سبب آسیب رساندن به گیاه می شوند، در نتیجه بهتر است تا محیط خاک مناسب گردو؛ خنثی و یا در صورت اجبار به میزان خیلی کمی اسیدی باشد.

حال اگر مواد تشکیل دهنده ی خاک را درصد زیادی از اسیدها تشکیل بدهند شما می توانید با اضافه کردن موادهای قلیایی میزان آن را خنثی کنید. در آن طرف نیز اگر مواد تشکیل دهنده ی خاک درصد زیادی از موادهای قلیایی باشند، شما می توانید با اضافه کردن موادهای اسیدی این میزان را همچنان خنثی کنید.

به عنوان جمع بندی و نتیجه گیری لازم است بگوییم که، اگر احساس کردید با افزودن کودها هنوز به خاک مناسب گردو، نرسیده اید لازم است تا عناصر معدنی موجود در خاک را آزمایش کنید در این مرحله درختان گردو دیگر سرحال نیستند و به سختی باردهی دارند. برای بررسی های خاک شما می توانید از نهالستان گلدنهال کمک بگیرید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران

 • avatar مسعود
  ۱۴۰۱-۱۲-۱۴

  درود بر دوستان عزیز
  لطفا بفرمایید تا چه زمانی میشود گردو پاکان را کاشت با سپاس

  • avatar admin-goldnahal
   ۱۴۰۲-۰۱-۰۸

   سلام وقت بخیر. برای کاشت گردو بهترین فصل ابان، اسفند تا اوایل فروردین ماه می باشد. با احترام