روش جدید پیوند درخت گردو (زمان پیوند + مراحل کامل)

روش جدید پیوند درخت گردو (زمان پیوند + مراحل کامل)

۱۴۰۲-۰۸-۱۰

آموزش روش جدید پیوند گردو :

موضوع پیوند زدن در درختان گردو به یک امر واجب برای باغداران و کشاورزان تبدیل شده است و در طی سال های گذشته روش های بسیاری برای انجام این کار ابداع شده است. از آن جایی که پیوند گردو در زمستان؛ به یک مبحث حاشیه ساز تبدیل شده است و به افراد زیادی اطلاعات نادرستی داده اند که همواره سوالاتی برای کشاورزان به وجود آمده است که در نتیجه نهالستان گلد نهال در این مقاله قصد دارد که تمامی مسائل مرتبط به پیوند درخت گردو؛ انواع روش های آن ، مراقبت های پس از پیوند زدن و همچنین فواید این فرایند را به صورت کامل توضیح بدهد.

چرا پیوند نهال گردو لازم می باشد ؟

با پیوند گردو؛ عموما یک سری از ویژگی های فیزیکی درخت را دچار تغییر می تواند کند و این تغییرات به صورت مستقیم بر روی باردهی درختان گردو شما تاثیر دارند.

هر درخت گردو برای این که بتواند مسیر بالغ شدنش را به درستی طی کند، لازم است تا یک سری از مراقبت ها را پشت سر بگذارد و در این مسیر به تمام رسیدگی ها نیاز خواهد داشت که مراقبت هایی که بعد از کاشت گردو باغ شما نیاز دارد تا محصولات پر باری را به شما تحویل دهد شامل :

 1.  هرس
 2.  آبیاری
 3. کود دهی
 4. خاک مناسب
 5. دریافت نورخورشید
 6. پیوند زدن

با انجام این ۶ مورد شما به حداکثر سودآوری خواهید رسید. اما پیوند نهال گردو؛ یکی از همین گزینه های مهمی است که وقتی احساس کردید با کاهش کیفیت در گردوها رو به رو شده اید می توانید از پیوند گردوها استفاده کنید و با این عمل قدرت نهال را به آن باز می گردانید.

انواع روش های پیوند درخت گردو بزرگ :

روش های زیادی در پیوند زدن درخت گردو؛ به کار می رود اما ۲ مورد از آن ها طرفداران بیشتری را به خود اختصاص می دهند که شامل : ( پیوند تاجی و پیوند وصله ای ) می باشند، که هر کدام دارای مراحل مخصوص به خود هستند.

اما در ادامه گلدنهال قصد دارد تا پیوند با روش تاجی را معرفی کند.

پیوند درخت گردو می تواند درخت را ، اصلاح ژنتیکی نمایید.

پیوند تاجی در درخت گردو چگونه انجام می شود ؟

برای شروع این نوع پیوند در درخت گردو لازم است تا در ابتدا :

 1. پیوندک های خود را از چند ماه قبل در هوای سرد قرار دهید، برای این کار می توانید از دمای یخچال ها نیز استفاده کنید.
 2. قسمتی از درخت گردو را برای این پیوند انتخاب کنید که تازه باشد و هیچ شیره ای اطراف آن را نگرفته باشد.
 3. زمانی که می خواهید پیوندک را بر روی درخت گردو قرار دهید، بهتر است تا اطراف درخت را با یک چاقو تمیز کنید تا به ۱ سطح بدون شیار برسید، با این کار فضای مناسبی را برای رشد پیوندک ایجاد می کنید.
 4. برای شروع پیوند گردو در زمستان؛ لازم است تا بر روی پیوندک شیارهایی ایجاد کنید، تنها با این کار پیوندک می تواند بر روی درخت گردو قرار بگیرد.
 5. زمانی که می خواهید محل پیوندک را بر روی درخت خود مشخص کنید، کافیه تا آن را بر روی درخت قرار دهید و مطابق با همان ابعاد شروع به ایجاد برش کنید، در این صورت شما محل بیشتری را صدمه نمی زنید و تنها برای همان پیوندک فضا ایجاد می کنید.
 6. در این مرحله لازم است تا پیوندک در قسمت پوسته گردو قرار بگیرد، ولی سعی کنید در این قسمت پوسته ی درخت از آن جدا نشود چرا که در مرحله آخر به همین پوسته ی سالم نهال نیاز دارید.
 7. اگر می خواهید پیوندک راحت تر داخل درخت گردو قرار بگیرد، می توانید از ۱ چکش برای این کار استفاده کنید. به گونه ای که با ۲ تا ۳ ضربه ی آرام پیوندک را به داخل درخت جای دهید، اما دقت داشته باشید این کار را با سرعت و قدرت زیادی انجام ندهید چرا که پیوندک شما دچار آسیب خواهد شد.
 8. در مرحله ی آخر محل برش داده شده را با ۱ پارچه و یا پلاستیک به صورت کامل بپوشانید، با این کار باعث می شود که پیوندک شما به درستی جوش بخورد و سرما و آفات روی آن اثر مخربی نگذارند.

تمام این ۸ مرحله را می توانید هم به تنهایی و هم با حضور یک مشاور یا متخصص انجام دهید تا مطمئن شوید باغ گردو شما آسیب جدی نمی بیند.

انواع برش ها بر روی پیوندک :

عموما بر روی پیوندک ها ۲ روش متفاوت برای ایجاد برش ها وجود دارد و برای این کار شما می توانید از برش پاشنه دار و برش ساده استفاده کنید و شیارهایی برای این قسمت ایجاد کنید.

اگر می خواهید در پیوند های درخت گردو بزرگ؛ به بازدهی بیشتری برسید بهتر است تا از روش پاشنه دار برای ایجاد شیارها استفاده کنید چرا که در این روش عملیات جوش خوردن پیوندک با نهال به سرعت بیشتری انجام می شود، اما در روش دوم ( برش ساده ) برای نهال های گردو زیاد مناسب نمی باشد و به زمان بیشتری نیاز دارد. حال اگر می خواهید هر ۲ روش را انجام دهید، برای این کار می توانید یک طرف درخت را آماده پیوند با برش پاشنه دار کنید و طرف دیگر آن را با برش ساده امتحان کنید.

بهترین زمان پیوند گردو :

برای این که پیوند گردو؛ به درستی انجام شود لازم است تا در فصل مناسب این کار را شروع کنید. ابتدای فصل بهار بهترین زمان برای انجام پیوند گردو؛ می باشد، اما اگر شما زمان دیگری را مانند فصل تابستان برای پیوند انتخاب کرده اید، باید بدانید که گرمای هوا به پیوندک شما اجازه نمی دهد تا به صورت کامل بر روی درخت گردو جوش بخورد و فشاری را بر ریشه ها و قسمت تنه وارد می کند، پس انتخاب نهایی با شما خواهد بود.

اگر پیوند گردو را انجام ندهید چه مشکلاتی پیش می آید ؟

در این صورت پس از گذشت چند سال درخت گردو شما به ۱ گیاه بسیار ضعیف تبدیل می شود و دیگر قابلیت آن را نخواهد داشت که باردهی مناسبی را داشته باشد، حتی ممکن است سایر مراقبت ها را برای نهال های گردو انجام دهید اما همچنان برای شما نتیجه خاصی نداشته باشد، در نتیجه این پیوند گردو؛ برای شما نتیجه قابل توجهی را همراه دارد.

به عنوان نتیجه گیری و مبحث پایانی، باید بدانید که با پیوند گردو؛ می توانید کیفیت در ریشه ها؛ محصولات، اندازه ی گردو و همچنین ظاهر آن ها را بهتر کنید.

منابع : homeguides.sfgate.com/walnut-tree-grafting-propagation-79963.html

www.researchgate.net/publication/265476598_Time_and_methods_of_walnut_budding_Juglans_regia_L_Bari_Hodaj_1_Petrit_Rama_1_and_Natasha_Hodaj_2

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران