بار ندادن درخت گردو

چرا درخت گردو بار نمی دهد ؟ | برسی تمام بیماری ها + مبارزه

علت بار ندادن درخت گردو :

درخت گردو هر ساله توانایی تولید آجیل را دارد ، اما ممکن است سال به سال الگوهایی با بازده بالا و پایین را تجربه کنید. مانند بسیاری از درختانی که آجیل و میوه تولید می کنند ، درختان گردو نیز مستعد الگوی تولید مثل هستند که به شکل متناوب شناخته می شود.

این ویژگی بار دادن را در سالهای متناوب نشان داده و عملکرد محصول سنگین در سالهای ابتدایی را نشان می دهد و به دنبال آن تولید آجیل سبک در سالهای بعدی دیده می شود. بنابراین اگر احتمال دارد هر ساله از درخت گردوی خود مقداری آجیل برداشت کنید ، انتظار داشته باشید که مقدار محصول کاملا با همدیگر متفاوت است.

بار ندادن گردو می تواند تحت تأثیر شیوه های مدیریت باغ قرار گیرد. انقباض هسته و تغییر رنگ پوسته (پوشش روی هسته) می تواند تحت تأثیر تنش آبی – چه خیلی خشک و چه خیلی مرطوب – و سایه زدن قرار گیرد. ضرر و زیان پولی ناشی از این مشکلات می تواند قابل توجه باشد: مواردی را مشاهده کرده ایم که در اثر فشار شدید آب در اواخر تابستان تا 70٪ از آجیل های موجود در یک باغ پوسته پوسته شدن یا رنگ پریدگی شدید داشتند.

کیفیت نیز می تواند تحت تأثیر آفتاب سوختگی قرار گیرد ، که بسته به شدت آفتاب سوختگی می تواند باعث تیرگی هسته و یا درجات مختلفی از خرد شدن شود و یا این عوامل می تواند حتی باعث بار ندادن درخت گردو در سالهای بعدی باشد.

همچنین جهت تمایل می توانید از انواع نهال گردو گلد نهال در بخش منوی سایت ، دیدن فرمایید .

بار ندادن درختان گردو

آنچه باعث می شود درخت گردو میوه خود را از دست دهد:

تحقيقات انجام شده در يك باغ گردو بالغ چندلر در شهرستان سن خوآكين از سال 2007-2009 نشان داد كه كاهش فتوسنتز (كربوهيدرات متحرك) از برگ احتمالاً عامل موثر در تغييرات نامطلوب رنگ و بار ندادن درخت گردو است. کاهش فتوسنتز از برگ می تواند به دلیل از بین رفتن برگ در نتیجه تنش آبی یا سایه زنی یا ترکیبی از دو عامل ایجاد شود.

برسی برخی از بیماری هایی که باعث محصول ندادن درختان گردو می شوند :

رشد گال توسط باکتری Agrobacterium tumefaciens ایجاد می شود و معمولاً مربوط به درختان جوان است. شایع ترین علامت ، تومورها (رشد بیش از حد) است که در ریشه ها ، دقیقاً بالای یا زیر خط خاک ظاهر می شود. درختان آلوده و دارای به گال به تدریج قادر به انتقال آب و مواد مغذی به قسمت های بالای درخت نخواهند شد. در نتیجه ، آنها به آرامی ضعیف می شوند و در نهایت می میرند. این باکتری می تواند سالها در خاک زنده بماند و باعث بار ندادن درخت گردو شود.

سوختگی درخت گردو :

سوختگی درخت گردو یک بیماری باکتریایی است که توسط Xanthomonas juglandis ایجاد می شود.  شایع ترین بیماری درخت گردو است که بر شاخ و برگ و آجیل تأثیر می گذارد. بیشتر اوقات در فصل بهار و شرایط مرطوب ظاهر می شود. برخی از علائم این است که هسته ها کوچک می شوند ، پژمرده می شوند ، مومیایی می شوند یا تغییر رنگ می یابند. ضایعات ممکن است در پوست و برگ درخت ظاهر شود ، در حالی که شاخه های جدید آلوده ممکن است از بین بروند. بارندگی از شیوع سریع بیماری جلوگیری می کند ، زیرا باکتری ها از طریق آب باران به بافتهای سبز جدید منتقل می شوند و این نوع بیماری نیز بر روی آجیل رشد یافته نیز تاثیر می گذارد و باعث می شود که درخت گردو به درستی بار ندهد.

آفات و بیماری های رایج :

دسته: قارچ

آنتراكنوز پنومونیا لپتوستیلا :

علائم :

ضایعات قهوه ای تا سیاه روی برگها ، دمبرگها ، شاخه ها و / یا پوسته ها که به سمت مرکز محو می شوند و ممکن است توسط هاله کلروتیک احاطه شوند. لکه ها ممکن است با هم ادغام شوند و لکه های بزرگ نکروزه ای تشکیل دهند که معمولاً نزدیک به حاشیه برگ  درخت گردو قرار دارند. ضایعات روی شاخساره ها ، دمبرگ ها و میانه برگ ها کشیده می شوند.

علت :

وجود قارچ، بیماری بر گردوی انگلیسی تأثیر می گذارد و در اروپا گسترده است. این بیماری همچنین شناخته شده است که در اقیانوس آرام شمال غربی ایالات متحده رخ می دهد، یکی از بیماری هایی که بر روی بار ندادن درخت گردو تاثیر زیادی دارد.

مدیریت :

کنترل آنتراکنوز در گردو  با استفاده از اسپری های قارچ کش مناسب انجام می شود. اقدامات لازم می تواند به کاهش شدت بیماری کمک کند و شامل: از بین بردن بقایای برگ از اطراف گیاهان ، جلوگیری از خیس شدن شاخ و برگ هنگام آبیاری ، فاصله کافی از درختان برای افزایش گردش هوا و استفاده از کود ازته در بهار برای به تأخیر انداختن بلوغ برگ و کاهش رشد ضایعات بسیار مناسب است.

پوسیدگی ریشه آرمیلاریا (قارچ ریشه ای) Armillaria mellea

علائم :

برگهای کوچک و بی رنگ که زود می ریزند. مرگ شاخه ها؛ مرگ گیاه؛ خوشه های قارچ عسلی رنگ ممکن است در پایه گیاه جوانه بزند.

قارچ در ریشه های مرده در خاک زنده می ماند و باعث عدم باردهی درخت گردو می شود.

مدیریت :

پوسیدگی ریشه آرمیلاریا به محض استقرار در یک باغ نمی تواند به طور موثری کنترل شود. گیاهان بیمار یا مرده باید ریشه کن شوند و برداشته شوند. کاشت پایه های مقاوم موثرترین روش پیشگیری از بیماری است.

کپک پودری Phyllactinia guttata

علائم :

لکه های سفید کوچک و پودری روی برگها و آجیل گیاه دیده می شود. لکه ها پخش می شوند تا کل برگ را بپوشانند. ممکن است اجزای بار دهی کوچک قارچی سیاه قابل مشاهده باشد. برگچه های جوان با بالغ شدن ممکن است چروکیده شوند.

ظهور بیماری با درجه حرارت متوسط ​​، گردش خون ضعیف در اطراف گیاه و شرایط سایه ای باعث این بیماری در درخت گردو می شود.

مدیریت :

بیماری بر روی گردو آنقدر شدید نیست که بتوان آن را کنترل کرد.

دسته بندی: ویروسی

بیماری Blackline ویروس رول برگ گیلاس (CLRV-W)

علائم :

کاهش تدریجی قدرت درخت. برگها زرد و آویزان است. برگ زدایی زودرس رخ می دهد و به دنبال آن شاخساره های انتهایی از بین می روند. ممکن است سوراخ های کوچک یا ترک در محل پیوند وجود داشته باشد و بافت زیرین آن تغییر رنگ دهد و همین باعث بار ندادن درخت گردو می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =