هرس درخت گردو

اصلاح درختان

اصلاح کردن برای درختان چه فایده ای دارد:

برای داشتن یک باغ گردو پربار لازم است تا یک سری نکات ضروری نهال گردو را از جمله مانند هرس ؛ را که یکی از عواملی خواهد بود که به رشد بهتر درختان شما کمک می کند. در این مقاله قصد داریم تا تاثیر مستقیم هرس درخت ؛ را برای باغ شما شرح دهیم، چرا که هر ساله افراد زیادی قصد دارند با گرفتن هزینه های زیادی سعی کنند برای باغ گردو شما عملیات هرس درختان را انجام دهند. در صورتی که خودتان به راحتی از پس هرس باغ برمی آیید.

در صورتی که یک سال هرس های درختان انجام نشود چه مشکلاتی پیش میاید؟

اگر در یک سال از هرس نهال گردو؛ صرف نظر کردید. پیشنهاد می کنیم در سال بعد دیگر به فراموشی سپرده نشود. و حتما عملیات هرس را برای تمام نهال های گردو انجام دهید. این اقدام تنها زمان رسیدن به 1 درخت گردو پر بار را برای شماکوتاه تر می کند. ممکن است با 1 سال هرس نکردن، نهال گردو، آسیب جدی نبیند اما تکرار این موضوع مستقیما بر روی تنه نهال و باردهی آن تاثیر می گذارد.

یک درخت از کجا متوجه می شود که هرس بر روی آن انجام شده است ؟

عملیات هرس درخت ؛ زمانی که انجام می شود شما با 1 درخت نسبتا سبک تر از قبل مواجه می شوید. درنتیجه تنه ی درخت گردو شما نیز از وزنش کاسته خواهد شد. پس مواد مغذی موجود در ریشه های خاک نیز جهات کمتری را طی می کنند تا به تنه و شاخه ها برسند. از این روبعد از کاشت گردو، کامل تر انجام می شود. چرا که شاخه های فرعی را حذف کردید و شاخه های سالم اصلی را بر روی درخت دارید.

هرس درخت گردو

اگر به اشتباه یک شاخه اصلی از درخت حذف شود چه اتفاقی می افتد:

در پاسخ این سوال باید گفت که، عملیات هرس درخت ؛ هدفش آن است که شاخه های فرعی را از بین ببرد. اما اگر به اشتباه 1 شاخه اصلی را حذف کردید باید بگوییم تا سال بعدی مجبور به صبوری هستید تا ببینید عملکرد درخت گردو شما با چه میزان تغییر مواجه خواهد بود. در این زمان با مهندسان حوزه کشاورزی نیز در ارتباط باشید تا به شما راهکارهای مفیدی را ارائه دهند.

تاثیر هرس درخت بر روی میزان دریافتی نور خورشید :

در این عملیات میزان دریافتی نورخورشید 2 چندان می شود. چرا که هرس ؛ شاخه های فرعی متعدد را از میان می برد پس با تعداد کمی از شاخه ها مواجه می شویم. از آنجایی که هر شاخه از نهال گردو نیاز دارد تا ساعاتی را از نورخورشید برای رشد بهتر تغذیه کند. هنگامی که تعداد شاخه ها زیاد می شوند ممکن است شاخه هایی که در قسمت پایین تر و نزدیک تنه نهال گردو قرار دارند، از این نورخورشید به اندازه لازم بهره مند نشوند. درنتیجه هنگامی که شما شاخه های فرعی را قطع کنید، تمام شاخه های اصلی درخت ؛ نیز به میزان یکسان از این نورخورشید تغذیه می کنند. چرا که 1 درخت گردو تمام مواد مغذی خود را تنها از خاک دریافت نمی کند. عناصری نیز از طریق کود به خاک گیاه منتقل می شود. همچنین نورخورشید نیز دارای فواید بسیاری برای نهال های شما دارا می باشد.

انواع هرس درخت :

اگر بخواهیم هرس درخت را بر اساس زودبازده و دیربازده بودن درخت گردو تقسیم بندی کنیم. باید نکات هرکدام را جداگانه در نظر گرفت. چرا که هرس برای درختان گردو زودبازده به 1 نحوی عملکرد دارد اما در مقابل برای درختان دیربازده فرایند دیگری را لازم می باشد.

هرس درختان زودبازده :

این درختان مانند درخت پدرو، تجربه نشان داده است که بیشتر باردهی را بر روی شاخه های 1 ساله خود دارند. در این مورد شما موظف هستید تا هرس بر روی این درختان را هرسال انجام دهید. چرا که این شاخه ها وزن زیادی را متحمل هستند. و عاملی که بر روی آن ها تاثیر بیشتری دارد، زود بازده بودن محصولاتش می باشد. درنظر داشته باشید اگر زمان برداشت محصولات به زمان دیرتری نیز موکول شود، چقدر در وزن شاخه ها و تنه تاثیر مخربی می تواند داشته باشد.

هرس درختان دیر بازده :

درخصوص هرس این ارقام مانند چندلر باید گفت که، میزان رشد نسبتا زیاد است. پس برای هرس درختان ؛ باید تا جایی که می شود فاصله ی کاشت در آنان به خوبی رعایت شود و تا زمان رسیدن زمان هرس درخت از شاخه های مزاحم و خشک شده مراقبت نمایید. و نسبت به گونه های زودبازده نیاز به تعداد دفعات کمتری از هرس را نیاز دارند چرا که شاخه ها به یکباره با حجم زیادی از میوه گردو رو به رو نمی شوند.

0 replies

Leave a Reply

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 13 =