مشخصات درخت گردو چندلر

مشخصات درخت گردو چندلر

۱۴۰۳-۰۲-۰۵

معرفی نهال گردو چندلر و بررسی شرایط نگهداری از آن

درخت گردو دارای گونه‌های متفاوتی است که هر کدام از این گونه‌ها دارای مشخصات و ویژگی‌های خاصی هستند. با توجه به این ویژگی‌ها می‌توان هر کدام از آن‌ها را برای شرایط آب و هوایی و محیطی متفاوت انتخاب کرد.

مشخصات درخت گردو چندلر دارای ویژگی‌های منحصر به فردی می‌باشد که به دلیل این ویژگی‌ها در میان باغداران طرفداران زیادی دارد. اگر می‌خواهید در مورد مشخصات درختان گردو چندلر بیشتر بدانید تا پایان این محتوا با ما همراه باشید.

مشخصات نهال گردو چندلر

گردو چندلر یکی از ارقام بومی کشور آمریکا می‌باشد. این گردو با اصلاحاتی که روی آن صورت گرفته توانسته بسیار محبوب شود. در ادامه با مشخصات آن بیشتر آشنا می‌شوید:

  1. ظاهر درخت گردو و مغز آن:

یکی از بارزترین مشخصات درخت گردو چندلر، ظاهر آن می‌باشد. میوه یا گردوی درخت چندلر، درشت و با رنگی روشن است. این گردو بیشتر دارای شکلی گرد می‌باشد. پوسته گردو بسیار نازک است؛ بنابراین در شکستن آن مشکلی وجود ندارد. گردو چندلر دارای وزنی حدود ۱۵ گرم می‌باشد که با حذف پوسته‌های آن به حدود ۹ گرم می‌رسد.

درصد چربی موجود در مغز گردو نیز بسیار مطلوب است و در حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد می‌باشد. همچنین نوع گردو در دسته خوش طعم‌ترین گردوها می‌باشد.

یکی از دیگر مشخصات درخت گردو چندلر ارتفاع آن است. ارتفاع درختان گردو چندلر در حدود ۶ تا ۸ متر است و قابل ذکر است که این درخت نسبت به سایر ارقام گردو تقریبا قد کوتاهی دارد و در دسته درختان پایه کوتاه قرار می‌گیرد.

شکل ظاهری درخت گردو چندلر

  1. شکل برگ و تنه:

درخت گردو چندلر دارای تنه‌ای نسبتا قطور با برگ‌هایی به رنگ سبز روشن می‌باشد. از جمله مشخصات درخت گردو چندلر برگ های آن است که نسبت به سایر ارقام کوچکتر و سوزنی می‌باشد.

جهت مشاهده لیست نهال گردو مرغوب و سالم بر روی گزینه نهال گردو کلیک کنید.

دیرگل بودن نهال گردو چندلر

یکی از ویژگی‌ها و مشخصات درخت گردو چندلر دیر گل بودن آن می‌باشد. این رقم گردو نسبت به ارقام دیگر دیرتر گل می‌دهد و این ویژگی در گردو چندلر باعث می‌شود که نسبت به سرمای بهاره در امان باشد و خطر سرمای بهاره شاتون‌های این درخت را تهدید نکند؛ زیرا شاتون‌های درخت گردو نسبت به سرمای بهاره حساس هستند و از بین می‌روند.

چگونگی عمل گرده افشانی این درخت

درخت گردو چندلر خودگرده افشان می‌باشد؛ یعنی گل‌های نر و ماده آن بر روی یک پایه قرار دارند. اما در احداث باغ با توجه به مشخصات درخت گردو چندلر، برای اینکه عملکرد درخت افزایش یابد و باغ به بهره وری بیشتری برسد، بهتر است به ازای هر ۱۰ درخت گردو چندلر از گرده افشان‌های دیگری استفاده کرد.

شرایط باردهی و زمان آن در درختان گردو چندلر

یکی دیگر از مشخصات درخت گردو چندلر، آغاز باردهی و میزان تولید محصول آن می‌باشد. درخت گردو چندلر از همان سال‌های اول کاشت باردهی خود را آغاز می‌کند و یکی از درختان زودبارده می‌باشد.

باردهی اقتصادی، به معنای تولید میوه به میزان کافی و با کیفیت به نحوی که بهره‌وری اقتصادی حاصل شود، معمولاً در سنین بالاتر اتفاق می‌افتد. باردهی اقتصادی درخت گردو چندلر از سال پنجم تا ششم شروع می‌شود. بیشترین تولید و بهره‌وری از درخت گردو چندلر به سنین ۸ تا ۱۲ سالگی آن برمی‌گردد و این موضوع یکی از برترین مشخصات درخت گردو چندلر محسوب می شود.

باردهی درخت گردو چندلر

انتخاب ارتفاع مناسب از سطح دریا برای کاشت این گونه

ارتفاع مناسب برای کاشت نهال گردو چندلر، ۱۵۰۰ متری از سطح دریا می‌باشد. این موضوع به این معنی است که تا ارتفاع ۱۵۰۰ متری درخت گردو چندلر می تواند عملکرد خوبی داشته باشد. البته که با توجه به گفته هایی درمورد مشخصات درخت گردو چندلر، با بیشتر شدن این ارتفاع قدرت رشد درخت چندلر و عملکرد آن کاهش می یابد.

بررسی توان این نژاد برای مقاومت در برابر سرما

نهال گردو چندلر یکی از درختان مقاوم به سرما می‌باشد. این یکی از بهترین مشخصات گردو چندلر به شمار می‌آید؛ زیرا می‌توان این درخت را در مناطقی که آب و هوای معتدل تا سردی دارند، کاشت.

از طرفی این مقاومت به سرما، به درخت گردو چندلر کمک می‌کند تا از خطر سرمازدگی در برخی از مناطق در امان بماند. البته این نکته هم قابل توجه می‌باشد که در کاشت نهال گردو چندلر باید به ارتفاع از سطح دریا منطقه مورد کشت هم توجه داشت.

مقاومت به آفات و بیماری ها

مقاومت به بیماری ها و آفات یکی از مشخصات درخت گردو چندلر می باشد که این درخت را برای کشاورزان و باغداران محبوب کرده است. این ویژگی درخت گردو چندلر باعث می شود تا نیاز به استفاده از سموم کشاورزی در باغ کاهش یابد و این امر خود به تولید محصولات ارگانیک و کاهش اثرات زیست محیطی سموم کمک بسیاری می کند.

عملکرد درختان گردو چندلر

یکی از ویژگی‌ها و مشخصات درخت گردو چندلر عملکرد مطلوب این درخت می‌باشد. عملکرد درخت گردو چندلر می‌تواند در حدود ۶۰ تا ۷۰ کیلوگرم به ازای هر اصله درخت باشد. میزان باردهی و عملکرد درختان چندلر نیز از حدود سال پنجم تا ششم آغاز می‌شود.

گفتنی است که تا سن ۱۰ سالگی درخت این باردهی افزایشی است و از سن ۱۰ سالگی به بعد تقریبا مقدار تولید محصول ثابت می‌شود.

عملکرد درخت گردو چندلر

اطلاع از نیاز های درخت گردو چندلر

تمام موارد بالا از مشخصات درخت گردو چندلر محسوب می شود که برای رسیدن به عملکرد مناسب باید به نیازهای آن هم توجه کرد. نیازهای درخت گردو چندلر شامل رسیدگی‌ها و مراقبت‌های آن مانند خاک مورد کشت،آبیاری، هرس، تغذیه و مبارزه با بیماری‌ها می شود.

  • خاک مناسب: درخت گردو چندلر نیاز به خاکی با زهکش مناسب دارد. خاک های سنگین که در آن ها آب می ماند، برای کاشت نهال گردو چندلر مناسب نیستند. علاوه بر این درخت گردو چندلر هم مانند سایر ارقام نیاز به خاکی با ph خنثی دارد و در خاک های اسیدی و قلیایی نمی تواند عناصر مورد نیاز خود را از خاک جذب کند.
  • آبیاری: درختان گردو به طور کلی به آبیاری منظم نیاز دارند تا بتوانند عملکرد حداکثری داشته باشند. مشخصات درخت گردو چندلر نیز مانند سایر درختان گردو است و به آبیاری اصولی حدود هر ده روز یک بار نیاز دارد. همچنین این درخت نسبت به شرایط غرقابی نیز حساس می‌باشد. زیرا این شرایط برای درختان گردو باعث ایجاد بیماری‌های مختلف می‌شود.
  • هرس: درخت گردو چندلر نیز مانند سایر درختان نیاز به هرس و حذف برخی از شاخه‌ها دارد. برای رشد درختان گردو چندلر داشتن نور کافی یکی از فاکتورهای مهم می‌باشد. بنابراین با هرس شاخه‌هایی که مزاحم، رسیدن نور به سایر شاخه‌ها آسان تر می‌شود.

همچنین با هرس می‌توان ارتفاع درخت را کنترل کرد تا درخت خیلی بلند نشود؛ زیرا هر چه ارتفاع درخت کم‌تر باشد عملیات برداشت محصول راحت‌تر صورت می‌گیرد. هرس نیز از دیگر مشخصات درخت گردو چندلر می باشد.

  • تغذیه و کوددهی: درخت گردو نیاز به یک برنامه تغذیه براساس نتایج آزمایش خاک و برگ گیاه دارد. در این برنامه تغذیه باید به تمام عناصری که درخت دچار کمبود آن شده است توجه کرد تا در زمان مناسب، کوددهی به درخت انجام شود. با این کار عملکرد درخت گردو چندلر افزایش می یابد.

کوددهی نهال

کلام آخر در ارتباط با مشخصات درخت گردو چندلر

نهال گردو چندلر به عنوان یکی از برترین نهال ها از نظر کیفیت و بازدهی بالا شناخته می شود. بیشتر مشخصات درخت گردو چندلر ازجمله مقاوم بودن آن به شرایط آب و هوایی سرد، مقاومت در برابر برخی از بیماری ها و آفات، عملکرد و مشخصات ظاهری گردو و مغز آن موجب شده است تا نهال گردو چندلر در میان باغداران و کشاورزان محبوب شود.

در این مقاله علاوه بر بیان مشخصات نهال گردو چندلر، سعی بر این شد تا در مورد برخی نیازهای درخت گردو چندلر توضیحاتی داده شود تا شما راحت تر بتوانید در مورد انتخاب آن تصمیم گیری کنید.

برای خرید نهال گردو چندلر از نهالستان گلد نهال، شما می توانید از طریق شماره های درج شده و یا کامنت با مشاورین فروش این مجموعه در ارتباط باشید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران