مزایای گردو ژنوتیپ برتر گلد نهال+ خصوصیات آن

مزایای گردو ژنوتیپ برتر گلد نهال+ خصوصیات آن

۱۴۰۲-۱۲-۲۴

بررسی کاربردی مزایای درخت گردو ژنوتیپ

یکی از انواع درخت گردو که بومی ایران می‌باشد، گردو ژنوتیپ است. این درخت گردو یکی از درختانی است که از نظر ژنتیکی اصلاح و نسبت به شرایط محیطی مقاوم شده است. البته که به دو صورت بذری و پیوندی موجود می‌باشد.

از مزایای گردو ژنوتیپ، می توان به این موضوع اشاره داشت که یکی از درختان گردویی است که قابلیت کشت در مناطق معتدل و گرمسیری را دارد. مطالب را دنبال کنید که در ادامه برخی از مزایای این درخت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مقدار تحمل نهال گردو ژنوتیپ در برابر شرایط جوی و محیطی

گردو ژنوتیپ در کنار معایب خود دارای مزایایی هم می‌باشد که باعث شده است کشاورزان و باغداران به سمت آن روی بیاورند. برخی از مزایای گردو ژنوتیپ به شرح زیر می باشد:

  1. مقاومت بالا به بیماری‌ها:

در واقع با انجام برخی از اصلاحات ژنتیکی این درخت گردو توانسته مقاومت خوبی در برابر بیماری‌ها به دست آورد. این ویژگی باعث می‌شود تا استفاده از سموم در باغ به حداقل برسد و بهره محصولات افزایش یابد.

  1. مقاومت در برابر آفات:

با انجام اصلاحات ژنتیکی درخت گردو ژنوتیپ نسبت به آفات هم مقاومت پیدا کرده است و این یکی دیگر از مزایای گردو ژنوتیپ محسوب می‌شود. این مزیت درخت گردو ژنوتیپ موجب شده که در باغ گردو کمتر از سموم برای کشتن آفات استفاده شود در نتیجه عملکرد باغ بیشتر می شود.

  1. مقاومت در برابر شرایط جوی:

ارتفاع کم یکی دیگر از مزایای گردو ژنوتیپ است که باعث شده درخت در برابر باد مقاومت بیشتری پیدا کند و در شرایط جوی شدید آسیب زیادی نبیند.

جهت خرید نهال گردو مرغوب و سالم بر روی گزینه نهال گردو کلیک کنید.

ویژگی های نهال گردو ژنوتیپ

شرایط جوانه دهی مجدد پس از سرما

بسیاری از درختان گردو پس از سرمازدگی و از بین رفتن جوانه‌ها دیگر قادر به تولید شاتون و جوانه جدیدی در همان سال نیستند و با سرمازدگی ممکن است دیگر در آن سال درخت گردو باردهی نداشته باشد.

اما در مورد نهال گردو ژنوتیپ این گونه نیست و پس از سرما، این درخت قادر است به طور مجدد جوانه زند. این یکی از ویژگی‌ها و مزایای گردو ژنوتیپ می‌باشد که باعث حفظ محصول در باغ می‌شود.

برخی از مزیت‌های شاتون دهی مجدد درخت گردو شامل:

  • حفاظت در مقابل آسیب سرمایی:

این ویژگی به گیاه این امکان را می‌دهد که پس از آسیب سرمایی، به سرعت جوانه بزند و رشد خود را ادامه دهد.

  • حفظ محصول:

از آنجایی که شاتون‌دهی مجدد یکی از مزایای گردو ژنوتیپ محسوب می شود، قادر به حفظ محصول می باشد؛ زیرا گیاه به سرعت می تواند به تولید مجدد شاخه‌ها و گل‌ها پس از سرمازدگی بپردازد.

مقاومت نهال در برابر سرما

  • باردهی مطلوب:

گردو ژنوتیپ دارای میزان باردهی مناسب و مطلوبی است و یکی از ارقام ایرانی تجاری محسوب می شود. به طور کلی این درخت باردهی خود را از پنج سالگی آغاز می کند و در هر هکتار تا ۶ تن محصول به بار می آورد.

از جمله مزیت دیرگل بودن این نهال

در مناطقی که بادهای سردی در فصل بهاره وجود دارد دیرگل بودن درخت یکی از مزایای گردو ژنوتیپ می‌باشد. این امر می‌تواند از اثرات منفی سرما بر تولید میوه جلوگیری کند و خسارت کمتری بر باردهی درخت گردو داشته باشد. تأخیر در گل دادن موجب حفظ گل‌ها در مواجه با سرمازدگی شده و تشکیل میوه آسان تر می شود.

آشنایی با محصول درخت گردو ژنوتیپ

این ویژگی که تقریباً بیشتر میوه‌های گردوی ژنوتیپ پر مغز و سالم هستند، می‌تواند یک ویژگی مثبت و ارزشمند برای این نوع گردو باشد. پر مغز بودن گردو به معنای داشتن نسبت بالایی از گردوهای خوب و با کیفیت در داخل پوست گردو است که از لحاظ تغذیه‌ای مهم و ارزشمند است.

همچنین از جمله مزایای گردو ژنوتیپ، پرمغز بودن گردو با اسیدهای چرب اشباع نشده، پروتئین، ویتامین E و مواد معدنی در هنگام مصرف‌ می باشد که به صورت مستقیم ارتباطی با سلامتی دارد.

محصول درخت گردو ژنوتیپ

موقعیت گردافشانی این درخت

نهال گردو ژنوتیپ خود گرده افشان است یعنی برای گرده افشانی نیاز به رقم دیگری ندارد. همچنین این نژاد از درختان دارای دو نوع گل نر و ماده می باشند. این یکی دیگر از مزایای گردو ژنوتیپ به شمار می‌رود.

شرایط برداشت محصولات نهال ژنوتیپ

یکی دیگر از مزایای گردو ژنوتیپ پایه کوتاه بودن آن است. این به این معنی است که ارتفاع کمتری نسبت به سایر درختان گردو دارد. این مزایای نهال گردو ژنوتیپ موجب شده که برداشت محصول در این درخت گردو راحت‌تر صورت گیرد و همچنین نیاز به ابزار خاصی برای چیدن گردو نباشد. همچنین این موضوع باعث کاهش برخی از هزینه‌ها نیز می‌شود.

قابلیت کاشت در مناطق گرمسیری

این رقم در میان ارقام گردوی قابل کاشت در مناطق معتدل و گرمسیری جای گرفته است و این یکی از مزایای گردو ژنوتیپ محسوب می‌شود؛ چرا که اکثریت نهال های گردو در اقلیم های گرم میسوزند و از بین می روند. این فرصتی است تا کشاورز بتواند نهال گردوی گرمسیری خود را در ارتفاعات ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ متر از سطح دریا کشت کند.

کاشت در اقلیم گرمسیری

 

سخن آخر در ارتباط با مزایای گردو ژنوتیپ

مزایای گردو ژنوتیپ برای باغداران و مصرف‌کنندگان بی شمار است. همانطور که گفته شد، این گیاه به دلیل دیرگل بودن، در مناطقی با سرمای بهاره یا آب و هوای سرد به‌طور خاص موثر است. ویژگی‌هایی چون پرمغز بودن میوه نیز باعث افزایش ارزش افزوده در بازار می‌شود.

شما کشاورزان عزیز می توانید با در نظر گرفتن شرایط محیطی و اقلیمی خود، نسبت به خرید نهال گردو ژنوتیپ برتر اقدام کرده و از طریق تماس با شماره های درج شده سفارش خود را ثبت نمایید.

 

 

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران