خاکستر برای درخت گردو(برسی ۵ خواص و معایب)

خاکستر برای درخت گردو(برسی 5 خواص و معایب)

۱۴۰۲-۱۰-۲۵

کاربرد و خاصیت خاکستر برای درخت گردو

استفاده خاکستر یک راه فرعی برای جذب مواد مغزی از جمله پتاسیم، منیزم و کلسیم می باشد که می‌تواند بر رشد و گسترش درختان و محیط زیست ما تاثیرات فراوانی داشته باشد. در این مقاله با خاصیت خاکستر برای درخت گردو و اثرات آن بیشتر آشنا می‌شوید.

اگر شما هم به دنبال اطلاعاتی در مورد خواص خاکستر برای درخت خود هستید تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

خاکستر برای درخت گردو

خاکستر و مزایای استفاده از آن

به باقی مانده چوب نیم سوخته شده خاکستر می‌گویند. خاکستر از قدیم کاربردهای فراوانی در زندگی انسان داشته است. در قدیم از خاکستر برای شست و شوی ظروف و لباس ها استفاده می کردند.

در واقع خاکستر برای آن ها خاصیت تمیزکنندگی داشته است. همچنین می‌توان از خاکستر برای درخت گردو به عنوان کود و تقویت کننده استفاده کرد.

چگونگی به وجود آمدن خاکستر

  • خاکستر چوب: همان طور که از اسم خاکستر چوب پیداست، این خاکستر از نیم سوز شدن چوب ها به دست می‌آید.
  • خاکستر آتش فشانی: خاکستر آتش فشانی نیز از ذوب شدن مواد سنگی که به صورت پودر از آتش فشان به بیرون فوران می‌کند، تشکیل می شود.

مزیت استفاده از خاکستر برای درخت گردو

خاکستر دارای مزیت و خاصیت‌هایی برای خاک مورد کشت و درخت گردو می‌باشد. خاصیت خاکستر برای درختان گردو شامل موارد زیر می‌شود:

  • خاکستر چوب یکی از منابع کلسیم، فسفر و پتاسیم می‌باشد. استفاده از خاکستر برای درخت گردو به عنوان یک منبع غنی از مواد مغزی گفته شده، می تواند درختان را در برابر هر گونه بیماری قارچی و آفت مقاوم کند. اما در مصرف آن نباید زیاده روی کرد زیرا در صورت مصرف بیش از حد از خاکستر، گیاه صدمه می‌بیند و سطح PH خاک افزایش پیدا می کند.
  • اگر خاکستر را به کمپوست اضافه کنید یک ترکیب عالی برای گیاه به شمار می‌رود زیرا با مخلوط خاکستر در فرآیند تهیه کمپوست، طی مدت زمانی که طول می‌کشد تا کمپوست آماده شود میزان نمک موجود در خاکستر کاهش می‌یابد.

مشاهده لیست پربارترین ارقام نهال گردو در ایران

درخت گردو

  • یکی دیگر از خواص خاکستر برای درخت گردو این است که به دلیل وجود پتاسم در خاکستر، سطح اسیدیته و قلیایی بودن خاک بهبود می‌یابد. این خاصیت برای گیاهانی که محل رشد آن‌ها باید قلیایی باشد مفید است. اما درباره گیاهانی که خاک اسیدی را می‌پسندند عکس آن است.
  • استفاده از خاکستر برای درختان گردو، موجب مقاومت آن ها در برابر آفت حلزون می شود. این یکی از راه‌های بیولوژک برای مبارزه با آفات محسوب می‌شود.
  • خاکستر چوب را می‌توان برای خاک‌های سنگین استفاده کرد. این خاکستر همانند کودهای آلی و غیر آلی به سبک و لومی شدن خاک کمک می کند.
  • از دیگر خواص استفاده از خاکستر برای درخت گردو ، می‌توان به این موضوع اشاره کرد که این ماده باعث بهبود ساختار خاک می‌شود و تهویه بهتری را برای ریشه گیاه فراهم می‌کند.

آموزش تهیه خاکستر چوب از درختان

خاکستر چوب همان طور که از اسم آن مشخص است از سوختن چوب به دست می‌آید. خاکستر چوب دارای پتاسیم می‌باشد که این میزان پتاسیم در هر شاخه از چوب متفاوت است. معمولا پتاسیم در خاکستری که از شاخه‌های جوان‌تر به وجود آمده است، بیشتر از خاکستر شاخه‌های مسن‌ است.

با استفاده از خاکستر برای درخت گردو، تا حدودی مصرف کودهای شیمیایی نیز کاهش می‌یابد. زیرا خاکستر دارای عناصر معدنی مانند نیتروژن، فسفر، پتاسیم، مس، آهن و منگنز می‌باشد. تمام این عناصر برای رشد و توسعه گیاه لازم و ضروری است.

آموزش تهیه خاکستر

در خصوص به وجود آمدن نوعی کود به عنوان خاکستر برای درختان خود، می توانید مقداری از چوب های درختان تنومند مثل بلوط را برش دهید. این درخت نسبت به درختان میوه ی دیگر از مواد مغزی بیشتری برخوردار است.

همچنین چوب های خشک و قطور درخت بلوط مدت زمان زیادی را در آتش می ماند. این ویژگی سبب به وجود آمدن مواد آلی بیشتری می شود. شما می توانید پس از تهیه این کود مغزی، آن را درون ظرفی قرار داده تا زمان استفاده از خاکستر برای درخت گردو فرا رسد.

شرایط استفاده از خاکستر برای درخت گردو

  1. در روش اول می‌توانید خاکستر چوب را با کمپوست مخلوط کنید. به این صورت که روی یک لایه کمپوست یک لایه خاکستر چوب اضافه کنید و همینطوری لایه لایه ادامه دهید.

به این نکته توجه کنید که مقدار خاکستر برای درخت گردو نباید آن قدر زیاد باشد. زیرا در صورت زیاد بودن خاکستر چوب، با اضافه کردن آن به خاک مورد کشت، خاک به شدت قلیایی می‌شود. پس قبل از استفاده از آن سطح PH خاک را اندازه گیری کنید.

  1. در روش دوم استفاده از خاکستر برای درختان گردو، می‌توانید آن را در فصل کوددهی به ازای هر ۹متر ۲ الی ۴ کیلوگرم خاکستر به وسیله سوراخ های باریک ایجاد شده، پای درخت گردوی خود بریزید.

هنگام کوددهی به وسیله ی خاکستر به درختان گردو از دستکش و ماسک استفاده کنید. زیرا خاکستر به صورت پودری است و به راحتی می‌تواند وارد چشم و مجاری تنفسی شود.

استفاده از خاکستر

مناسب‌ترین زمان برای استفاده از خاکستر به عنوان کود

فصل بهار قبل از اینکه درختان گردو شروع به گلدهی کنند(بستگی به منطقه کشت دارد) برای استفاده از خاکستر برای درخت گردو، بهتر است روزی را انتخاب کنید که فاقد بارش و وزش باد است.

همچنین شما می توانید هر چند ماه یک بار مقداری از خاک خود را آزمایش کنید. به این تربیت از سطح اسیدی بودن آن مطلع می شوید. در نتیجه با توجه به میزان وجود اسید یا مقادیر دیگر می توانید مقداری خاکستر برای درخت گردو استفاده کنید.

در هنگام تهیه خاکستر چوب باید توجه شود که از چوب‌های رنگ شده و دارای لکه، زباله، زغال سنگ و سایر چیزهایی از این قبیل استفاده نشود. زیرا این‌ها مواد شیمیایی وارد خاکستر می‌کنند که برای استفاده در باغ‌ها و زمین‌ها مناسب نیستند.

جمع بندی نهایی در ارتباط با مزیت خاکستر برای درخت گردو

خاکستر چوب برای درختان می‌تواند به عنوان کود مغزی عمل کند و خاصیت اسیدی خاک را متعادل کند. استفاده از خاکستر چوب یک روش مناسب برای برگرداندن چوب‌ها و شاخه‌های هرس شده به باغ است. این بدان معنی است که می‌توان آن‌ها را بازیافت کرد و به شکل دیگری به باغ یا باغچه برگرداند.

در نتیجه، درک دقیق از خاصیت‌های استفاده از خاکستر برای درخت گردو و بهره‌گیری هوشمندانه از آن می‌تواند در تحقق مدیریت بهینه منابع طبیعی و حمایت از سلامت درختان به‌عنوان عناصر حیاتی در محیط زیست، نقش مهمی ایفا کند.

جهت خرید نهال گردو می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با ما در ارتباط باشید.

 

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران