خواص لیمو شیرین

خواص لیمو شیرین

۱۴۰۲-۰۸-۱۴

مقدمه ای بر خواص لیمو شیرین:

پاییز که از راه‌ می‌رسد و هوا رو به سرما‌ می‌رود، می‌توان لیمو شیرین را در میوه فروشی‌ها دید. طبق طبق چیده‌ می‌شود و رنگ زردش با برگ‌‌های پاییزی همخوانی‌ می‌کند. امّا این ظاهر زیبا، با فواید بسیاری همراه است. از خواص لیمو شیرین، که اکثر ما با آن آشنا هستیم، آن است که به درمان سرما خوردگی کمک‌ می‌کند. آیا دلیلش را‌ می‌دانید؟

در این محتوا سعی داریم تا شما را فواید لیمو شیرین، بیشتر آشنا کنیم و به شما بگوییم این میوه زیبا، چگونه به سلامت شما کمک خواهد کرد.

آشنایی با خواص لیمو شیرین

لیمو شیرین را بهتر بشناسیم:

قبل از آنکه به خواص لیمو شیرین، بپردازیم بهتر است با این میوه بیشتر آشنا شویم. نام علمی آن Citrus limetta است و در دسته مرکبات قرار‌ می‌گیرد. منشا آن‌ها از جنوب و جنوب شرقی آسیا و مناطق حوزه‌ای مدیترانه بوده و اکنون در کشور ما نیز به خاطر خاصیت لیمو شیرین به وفور یافت‌ می‌شوند.

پس از آنکه گل‌های سفید رنگ زیبایی می‌دهند، در اوایل پاییز میوه‌های بیضی شکل و سبز رنگ روی شاخه‌ها ظاهر می‌گردد. این رنگ پس از مدتی تبدیل به رنگ زرد شده و حالتی گردتر و مشابه پرتقال پیدا می‌کند.

ارزش غذایی در هر ۱۰۰ گرم
انرژی ۱۸۰ کیلوژول (۴۳ کیلو کالری)
کربوهیدرات ۹.۳ گرم
قندها ۱.۷ گرم
فیبر ۰.۵ گرم
چربی ۰.۳ گرم
پروتئین ۰.۷ گرم
ویتامین C ۶۰%  معادل ۵۰ میلی گرم
مواد معدنی
کلسیم ۴۰ میلی گرم
آهن ۰.۷ میلی گرم
فسفر ۳۰ میلی گرم
پتاسیم ۴۹۰ میلی گرم
سایر مواد تشکیل دهنده
آب ۸۸ گرم

دانستنی‌های خواص لیمو شیرین:

همان طور که در جدول خاصیت لیمو شیرین، در بالا مشاهده می‌کنید، لیمو‌‌ شیرین از مواد مغذی بسیاری تشکیل شده است. این میوه سرشار از ویتامین C ، انواع ویتامین ها و مواد معدنی مانند دیگر مرکبات است. آب لیموی شیرین در طول فصل کمک می‌کند تا سیستم ایمنی قوی‌تری داشته باشید. امّا خوردن آب لیمو بدون فیبرهای آن، باعث می‌شود مواد مغذی و فواید لیموشیرین را دریافت کنید.

خواص لیمو شیرین در بهبود ایمنی بدن :

ویتامین C و دیگر آنتی اکسیدان‌های موجود در لیمو‌‌های شیرین یا آب آن می‌تواند به تقویت ایمنی بدن کمک کند. از دوران قدیم، این میوه را راه حلی برای جلوگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا‌ می‌دانستند. همچنین یکی از فواید لیمو شیرین، آن است که باعث تحریک گردش خون می‌شود و در نتیجه دستگاه ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

خاصیت لیمو شیرین در بهبود هضم غذا:

اگر به جدول بالا دقت کنید، درصد بالایی از خواص لیمو شیرین را را آب تشکیل می‌دهد. به همین دلیل است که این میوه خاصیت ملین دارد، با ملین‌ها که آشنا هستید؟ افرادی که مشکلات گوارشی مانند یبوست یا سوء هاضمه دارند، می‌توانند از این میوه برای بهبود هضم غذای خود استفاده کنند.

  • نوشیدن آب لیموی شیرین به ترشح آنزیم‌ها برای هضم غذا کمک خواهد کرد.
  • در خواص لیمو شیرین، آمده که این میوه دارای ترکیباتی به نام فلاونوئید است که می‌تواند میزان این آنزیم‌ها را افزایش دهد.
  • صفرا، همراه با اسیده‌های معده و این نوشیدنی گوارشی با هم همکاری می‌کنند تا هضم غذا آسان‌تر گردد.
  • از خواص لیمو شیرین، داشتن پتاسیم به میزان بسیار است. وجود پتاسیم به تسکین اسهال کمک خواهد کرد.

هر چند در میزان مصرف آن باید دقت کنید. به‌علاوه، این میزان برای بدن هر فرد متفاوت خواهد بود و به میزانی از آن استفاده کنید که بدن شما به آن نیاز دارد. همان طور که گفتیم آب لیمو‌‌های شیرین، ملین است و استفاده بیش از اندازه آن توصیه نمی‌شود.

همچنین جهت تمایل می توانید با کلیک به روی عبارت (نهال گردو) به مشاهده ۲۸ رقم از انواع نهال گردو بپردازید.

خاصیت لیمو شیرین در هضم غذا

چه مواد مغذیی در لیموی شیرین پیدا می‌شود؟

اگر بخواهیم در یک نگاه کلی بررسی کنیم که خواص لیمو شیرین چه می باشد، می‌توانیم طبق جدول بالا پیش رویم. از مهمترین آن‌ها ویتامین C است. شاید جالب باشد بدانید که این ویتامین، علاوه بر آنکه قدرت بدن را در مبارزه با بیماری‌ها افزایش می‌دهد،

خواص لیمو شیرین باعث می‌شود تا روحیه شما مثبت گردد. مصرف یک لیموی شیرین تازه در ابتدای روز، می‌تواند، باعث شود تا روزی شاد و پر نشاط‌تر داشته باشید؛ البته این یک تجربه کاملا شخصی است!

خاصیت لیمو شیرین؛ و ویتامین ث موجود در آن به تسکین التهاب‌ها و درد کمک می‌کند. اگر پس از نشستن طولانی پشت میز، خواب رفتگی و گرفتگی عضلات را تجربه می‌کنید و همراه آن در هنگام مسواک زدن، لثه‌های شما خون آلود می‌شود، نشانه خوبی نیست؛ بدن شما شدیدا به ویتامین ث نیازمند است.

فواید و مواد مغذی موجود در لیمو شیرین

بیماری اسکوربوت تنها دریانوردان که از میوه تازه و لیمو دور هستند را شامل نمی‌شود. اگر به رژیم غذایی خود توجه نکنید، به این بیماری دچار خواهید شد. از خواص لیمو شیرین، آن است که می‌توانید به راحتی به میزان کافی ویتامین ث دریافت و در بدن خود ذخیره کنید تا به چنین بیماری دچار نشوید.

مطمئن باشید، حتی اگر به سراغ دکتر بروید، اولین چیزی که برای شما تجویز خواهد کرد، ویتامین ث خواهد بود. پس چرا به جای استفاده از قرص‌ها و داروهای شیمیایی، یک لیموی شیرین خوش طعم و خوش بو را تجربه نکنید؟

خواص لیمو شیرین به کم آبی بدن کمک می‌کند:

هنگامی بیماری، استراحت فراوان و تامین آب کافی برای بدن توصیه می‌شود. از فواید لیمو شیرین؛ کمک به رفع کم آبی بدن است. خوردن مداوم آب برای افراد می‌تواند یکنواخت و بی طعم جلوه کند. امّا آب لیمو نه تنها تشنگی را برطرف می‌کند بلکه حاوی مواد معدنی و ویتامین‌‌هایی است که می‌تواند از بروز کم آبی بدن و خطرات ناشی از آن جلوگیری کند.

این خاصیت لیمو شیرین به خصوص برای ورزشکاران این گزینه بسیار مناسب خواهد. چرا که خواص لیمو شیرین، مانع کم آبی و گرفتگی عضلات در ورزشکاران می‌شود. پس فواید لیمو شیرین؛ تنها برای زمان بیماری نیست و استفاده از آن برای پیشگیری از انواع بیماری به افراد توصیه می‌شود. امّا همان طور که گفتیم، در میزان آن افراط و تفریط نکنید.

چشم، پوست و موی سالم با مصرف لیمو شیرین:

همان طور که اشاره کردیم، از خواص لیمو شیرین، می‌توان به آنتی اکسیدان بودن و خواص ضد باکتریایی آن اشاره کرد. خوردن و نوشیدن آن می‌تواند چشم‌ها را در برابر عفونت مقاوم کند؛ عفونت‌‌هایی که عمدتا به دلیل آلرژی به آلودگی یا اجسام خارجی ایجاد‌ می‌شوند.

سلامتی و زیبایی بیشتر با لیمو شیرین

درباره موها باید بگویم که آب موجود در لیمو، باعث ایجاد رطوبت کافی می‌شود. این آب همراه با مواد مغذی خود، به سلامت موها کمک می‌کند. همچنین خواص لیمو شیرین با تاثیر گذاری در درمان شوره سر نیز مورده استفاده قرار‌ می‌گیرد. امّا چرا موها باید رطوبت کافی دریافت کنند؟

وقتی ریشه‌ها سفت شوند، نتیجه آن ریزش مو، آکنه و از بین رفتن رنگدانه خواهد بود. آب لیموی شیرین را روی پوست سر و صورت بمالید و بگذارید یک شب بماند تا پوستی درخشان‌تر داشته باشید. به این ترتیب هم از یک مرطوب کننده طبیعی استفاده کرده اید و هم رنگ پوست خود را بهبود بخشیده و روشن خواهید کرد.

تاثیر خواص لیمو شیرین بر کاهش وزن:

همان طور که‌ می‌دانید، لیموی شیرین کالری کمی دارد، در نتیجه مصرف فواید لیمو شیرین در رژیم غذایی می‌تواند به عنوان یک نوشیدنی سالم مفید باشد. به خصوص افرادی که قصد کاهش وزن دارند، هر چه کمتر کالری مصرف کنند، بهتر خواهد بود. ترکیب آب لیمو و عسل به عنوان یک چربی سوز و کالری سوز، مطرح شده است.

خواص لیمو شیرین چگونه برای روی زخم ها اثر دارد:

علاوه بر ویتامین و مواد معدنی که بخشی از خاصیت لیمو شیرین محسوب‌ می‌شوند، مقداری اسیدیته در آب آن یافت می‌شود. این مقدار کم به درمان زخم‌های داخلی کمک خواهد کرد. به جای استفاده از مواد شیمیایی، یک ماده اسیدی طبیعی با محیط قلیائی بدن شما واکنش می‌دهد و به درمان زخم معده کمک خواهد کرد؛ همچنین فواید لیمو شیرین، میزان اسید معده را کاهش خواهد داد.

یک منبع عالی از ویتامین C:

در خواص لیمو شیرین؛ و در جدولی که در بالا آوردیم، دیدید که لیموهای شیرین یک منبع عالی ویتامین ث هستند. به کمک آن‌ها از بیماری اسکوربوت دور خواهید ماند. این بیماری با خونریزی، ورم لثه، شیوع مکرر سرما خوردگی و آنفولانزا، زخم دهان، زخم زبان و ترک روی آن مشخص می‌شود. مصرف منظم و به اندازه لیموی شیرین، شما را از ابتلا به اسکوربوت محافظت خواهد کرد. همچنین، خون ریزی لثه را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

سلامت استخوان‌ها با نوشیدن آب و جذب خواص لیمو شیرین:

به جدول فواید لیمو شیرین، دقت کنید. این میوه دارای کلسیم، پتاسیم و آهن است. درست است که درصد آن‌ها بالا نیست امّا در طولانی مدت کمک می‌کند تا میزان کافی جذب و در بدن ذخیره شود. همه ما از تاثیرات کلسیم با خبر هستیم؛ حفظ سلامتی استخوان‌های بدن به جذب کلسیم و سپس به جذب ویتامین D  وابسته است.

خواص لیمو شیرین می‌تواند در فصل پاییز و زمستان، منبع خوبی برای کلسیم باشد و سلامت کلی استخوان را افزایش دهد. همچنین، ویتامین ث از خاصیت های لیمو شیرین که به تسکین التهاب و تورم کمک می‌کند. در نتیجه فواید لیمو شیرین، نقش مهمی در درمان علائم آرتروز و آرتریت روماتوئید دارد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، در صورتی که عصب دست شما دچار ناراحتی شود و ملتهب گردد، از تجویزهای دکتر، ویتامین ث خواهد بود. این نیز یک تجربه شخصی است و پیشنهاد من آن است که به جای درمان، از چنین مسئله پیشگیری کنید. خوردن روزانه یک لیموی شیرین چهار قاچ شده، نمی‌تواند وقت چندانی از شما بگیرد و به این ترتیب سلامتی خود را حفظ خواهید کرد.

خاصیت لیمو شیرین برای استخوان

وجود مس یکی از خواص لیمو شیرین:

آیا با تاثیرات وجود مس در بدن آشنا هستید؟ وجود مقدار کافی مس در بدن به التیام به موقع زخم‌ها کمک می‌کند. همچنین ارتباط بین سلول‌های عصبی به نحو مناسبی شکل‌ می‌گیرد. مس از فواید لیمو شیرین که به تشکیل لکوسیت‌ها که باعث رشد عروق خونی جدید می‌شود، کمک می‌کند. مس یکی از مهمترین خواص لیمو شیرین و یک ماده ضروری که باید در رژیم غذایی روزانه ما باشد.

خاصیت لیمو شیرین برای مقابله با سکته قلبی:

اسید فولیک یکی از قرص‌‌هایی است که برای جذب آهن استفاده می‌شود. امّا اگر به شما بگویم یک ماده طبیعی می‌تواند همین آهن را برای شما تامین کند چطور؟ Sweet Lemon به اندازه کافی دارای آهن است. وجود به اندازه آن، سطح هموسیستئین را کاهش می‌دهد. به این ترتیب با خوردن و استفاده از خواص لیمو شیرین به اندازه کافی، می‌توانید سلامت قلب و عروق خود را تضمین کنید.

با این حال، دوباره به این نکته اشاره می‌کنیم که بدن هر فرد با دیگری متفاوت است! و تاثیرات هر میوه و ماده‌ای برای همه افراد یکسان نیست.

لیمو شیرین برای مقابله با سکته قلبی

خواص لیمو شیرین برای کبد:

همانطور که اشاره کردیم در خاصیت لیمو شیرین، علاوه بر ویتامین و مواد معدنی مختلف، ماده‌ای به نام فلاونوئید وجود دارد. طبق تحقیقات، این ماده همراه با پکتین و روغن‌های اساسی در سلامت کبد تاثیر خواهند گذاشت. به‌علاوه، مانع از آسیب‌های اکسیداتیو و پراکسیداسیون لیپیدها‌ می‌شوند.

امّا خواص لیمو شیرین چگونه به کبد کمک خواهد کرد؟ مواد غذایی ما از روده عبور کرده و مواد زائد آن در بخش کبد نشست می‌کنند. هر چه میزان این مواد زائد کمتر باشد، عملکرد کبد بهبود خواهد یافت. پکتین و روغن‌های اساسی در Sweet Lemon سلامت روده‌ها را افزایش می‌دهند؛ در نتیجه آن، وارد شدن کمتر مواد زائد به کبد را خواهیم داشت.

فواید پوست لیمو شیرین:

تا به اینجا هنگامی که در مورد خواص لیمو شیرین، صحبت کردیم، اشاره ما بیشتر به آب آن بوده است. در حالی که پوست لیمو نیز می‌تواند تاثیرات مهمی در سلامتی ما داشته باشد. یکی از مهمترین تاثیرات آن بر استرس است. اگر روزهای سختی را پشت سر‌ می‌گذرانید و دچار استرس هستید، از پوست لیمو به دست خود بمالید و یا به عنوان خوشبوکننده از آن استفاده کنید. ماده بیوفلاونویید موجود در آن، با استرس اکسیداتیو مبارزه می‌کند.

خواص پوست لیمو شیرین

چگونه لیمو شیرین را مصرف کنیم؟

پیشنهاد ما آن است که برای استفاده وافر از خواص لیمو شیرین، تنها به آب خالص بسنده نکنید. همواره دقت نمایید به میزان کافی از پالپ‌های میوه استفاده کنید. برخی آب آن را تهیه می‌کنند و برخی دیگر به صورت چهار قاچ مصرف می‌کنند.

مصرف آن به صورت چهار قاچ بهتر است؛ چرا که هم پالپ‌ها خورده‌ می‌شوند و هم مقداری از پوست لیمو شیرین به دندان‌ها کشیده می‌شود. برخی نیز آن را پوست کنده و اینگونه از فواید لیمو شیرین، بهره مند می‌شوند. به یاد داشته اشید، Sweet Lemon در مجاورات هوا در طولانی مدت، طعم شیرین خود را به آرامی از دست می‌دهد و تلخ می‌شود.

سوالات و نکات دیگر پیرامون خواص لیمو شیرین را در کامنت ها برای ما مطرح نمایید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران