بهترین زمان کود دهی درخت گردو

بهترین زمان کود دهی درخت گردو

۱۴۰۲-۰۸-۱۸

مقدمه ای بر بهترین زمان کود دهی درخت گردو:

مهمترین موضوعی که همیشه در کنار عملیات کود دهی مطرح، زمان انجام این کار می باشد. در واقع برای کود دهی اصولی سه موضوع، زمان کود دهی، میزان کود و نوع مناسب کود اهمیت دارد. به طور مثال اگر درخت گردو نیازمند کود های نیتروژن، فسفر و پتاسیم ما مجاز به استفاده از این کود ها در هر زمانی نیستیم. با توجه به این نکات برای بسیاری از باغداران، بهترین زمان کود دهی درخت گردو اهمیت پیدا می کند.

در واقع کود دهی کیفیت محصول و توانمندی گیاه را برای مقاومت در برابر شرایط نامناسب محیطی تعیین می کند. گیاه موجود زنده ای که بخشی اساسی غذای خود را از خاک تامین می کند. خاک نیز به وسیله انواع کود های شیمیایی، حیوانی و ارگانیک غنی می شود. یکی از عوامل بسیار موثر در تولید گردو های توپر و درشت روش کود دهی می باشد. بنابراین برای افزایش معلومات خود درباره بهترین زمان کود دهی درخت گردو، همچنان در ادامه با ما باشید.

بهترین زمان کود دهی درخت گردو چه موقع می باشد؟

در واقع بهترین زمان بر اساس نیاز خاک درختان گردو قابل تشخیص می باشد. توجه کنید که افزودن عناصری که درخت از آن بی نیاز منجر به واکنش های منفی از جمله سوختگی برگ ها می شود. درخت یک موجود زنده و درست مثل انسان در صورت مصرف غذای اضافه بیمار خواهد شد. اما مصرف به اندازه کود یا مواد مغذی، باعث افزایش قوا و مقاومت درخت در برابر بیماری ها می شود.

ما برای تعیین زمان مناسب کود دهی باید حتما از نظر یک متخصص استفاده نماییم. چه بسا در سال های ابتدایی با توجه به میزان نیاز درخت و شرایط خاک، کود دهی لازم نباشد. معمولا زمان کود دهی درختان گردو و دیگر گونه های میوه از دو سالگی به بعد می باشد. اما در سال های ابتدایی مواظبت های دیگر از درخت نظیر آبیاری و بهبود وضعیت خاک اهمیت دارد.

کود دهی به موقع و مرغوبیت محصول

بهترین زمان کود دهی درخت گردو بر اساس مراحل رشد:

درخت برای رشد و باردهی در طول سال مراحل جوانه زنی، گلدهی، میوه دهی، برداشت و خواب را طی می کند. در هر یک از این مرحله ها گیاه برای گذر از فرآیند رشد خود به عناصر خاصی احتیاج دارد. این عناصر را قبل از شروع هر مرحله از رشد از طریق کود دهی تامین می کنیم. در واقع ما باید نیاز درخت و قدرت آن را طی فرآیند رشد به طور مرتب بررسی و در صورت نیاز اقدام کنیم.

بنابراین شما در زمان کود دهی درخت گردو بر اساس مرحله جاری رشد، کود مناسب را خریداری می کنید. با توجه به اهمیت آگاهی باغداران نسبت به این موضوع در ادامه به بررسی هریک از مراحل رشد درخت گردو می پردازیم.

بهار بهترین زمان کود دهی درختان گردو برای شروع رشد:

مهمترین زمان کوددهی دقیقا قبل از زمان جوانه زنی و شروع رشد درخت در فصل جدید می باشد. این زمان معمولا انتهای زمستان و یا اوایل بهار بر حسب زمان تورم جوانه ها تعیین می شود. در این مقطع ما از کود هایی که زمینه ساز افزایش قدرت رویش درخت استفاده می کنیم. از مهمترین آنها کود ازت یا همان نیتروژن که شکل گیری جوانه ها، برگ، شاخه، ریشه و غیره را ممکن می کند.

بهار فصل کود دهی درخت گردو

بعد از جوانه زنی در فصل بهار حالا نوبت به کود دهی  درخت گردو برای گلدهی می رسد. در این مرحله عناصر پتاسیم و فسفر بیشترین نقش را در تقویت درخت برای شکوفه زایی دارند. در صورت عدم افزودن مجموعه کود های نیتروژن، پتاسیم و فسفر پیش از جوانه زنی، در این موقع از سال حتما اقدام کنید. بهترین زمان کود دهی درخت گردو با استفاده از مجموعه کامل NPK در فصل بهار و رشد درختان می باشد.

از آنجایی که گلدهی مهمترین مرحله رشد، انجام هر گونه اقدامی در این زمان موجب نابودی گل ها می شود. از همین جهت بدترین زمان کود دهی درختان گردو، فصل شکوفه دهی می باشد.

کود دهی درخت گردو در تابستان و فصل میوه دهی:

بعد از ریزش به موقع گل ها در اوایل تابستان حالا به مرحله تولید میوه ها نزدیک می شویم. به این جهت افزودن عناصر کمک کننده به تولید و حفظ میوه، نیاز می شود. در این مقطع استفاده از کود نیترات کلسیم و کود های فسفر دار توصیه می شود. کلسیم و نیتروژن برای افزایش قوام گردو در زمان شکل گیری و انبار داری لازم خواهد شد. فسفر نیز برای افزایش میوه ها در این زمان با استفاده از کود هایی نظیر فسفات تریپل نیاز می شود.

بهترین زمان کود دهی درخت گردو برای ذخیره غذایی:

درخت در زمستان و موقع خواب از ذخایر کربوهیدرات خود بهره می برد. همچنین ذخایر غذایی در اوایل فصل بهار، کمک به جوانه زنی و گلدهی می کند. در طول فصل برداشت و تولید میوه، درخت اندوخته غذایی خود را صرف تولید میوه ها می کند. بعد از برداشت، گیاه شروع به ذخیره مواد مغذی باقی مانده موجود در تمام قسمت های درخت می کند. بنابراین برای افزایش میزان ذخیره غذایی بهترین زمان کود دهی درختان گردو بعد از برداشت می باشد.

کود دهی درخت گردو بعد از برداشت

زمستان بهترین زمان کود دهی درخت گردو:

تا به اینجا درباره زمان های مختلف کود دهی نکات لازم را با شما در میان گذاشتیم. اما باید گفت که بهترین زمان کود دهی درختان گردو قبل از جوانه زنی یا در زمستان می باشد. در این زمان درخت خواب و با تغذیه مناسب نیروی خود را برای فصل رشد جمع می کند. این موضوع علاوه بر تاثیر گذاری بر روند رشد و باردهی، امکان وقوع بیماری های ها را کمتر می کند. بعد از این زمان بهترین موقعیت اوایل فصل بهار و معمولا تا پیش از گلدهی می باشد.در صورت عدم کود دهی در این فصول سال، فرصت بعدی برای شما ابتدای فصل تابستان خواهد بود.

بهترین زمان کود دهی درختان گردو

خسارت استفاده زیاد از کود شیمیایی برای درخت گردو:

پیش از این به ضرر تغذیه بیش از حد گیاه با کود دهی اشاره کردیم. اما شاید برخی از باغداران برای نتیجه گیری بهتر، به میزان زیادی کود مصرف نمایند. به خصوص کود های شیمیایی که در مقایسه با کود حیوانی زودتر توسط درخت تجزیه می شود. تجزیه سریع، نکته مثبت کود شیمیایی برای باغداران اما همین موضوع در صورت استفاده زیاد از کود خسارت بار می شود. یکی از دلایل سوختگی برگ ها و ساقه های درخت افزودن بیش از حد عناصر شیمیایی در زمان کود دهی درخت گردو می باشد.

برای پرورش گردو با چه روشی کود دهی کنیم:

ضمن تشخیص بهترین زمان کود دهی درخت گردو، شیوه انجام این کار نیز اهمیت دارد. برای این کار ما در اینجا نحوه استفاده از کود پودری NPK با فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ و یا فرمول ۲۰-۲۰-۲۰  را توضیح می دهیم:

 1. در مرحله اول چاله ای با عمق کاملا سطحی و با فاصله قابل ملاحظه ای نسبت به درخت ایجاد می کنیم.
 2. به اندازه یک گلدان کوچک از کود را برداشته و داخل گودی می ریزیم.
 3. روی کود ها را با خاک پوشانده تا رفته رفته با شروع باران از طریق خاک جذب درخت شود.

روش کود دهی

سخن پایانی درباره بهترین زمان کود دهی درخت گردو:

در این مقاله طی چندین مرحله زمان های مناسب کود دهی به شما معرفی شد. اما در هر مرحله کود دهی باید با آزمایش خاک و بر حسب نیازمندی گیاه انجام شود. حداقل هر ۳ سال یک بار خاک باغبانی خود را آزمایش و مشکلات آن را شناسایی کنید. اما برای بررسی دقیق تر در حال حاضر امکان استفاده از کیت های تست خاک فراهم می باشد. بنابراین بهترین زمان کود دهی درختان گردو بر اساس مرحله رشد و کمبود های خاک قابل تعیین خواهد بود.

یکی از اشتباهات رایج، استفاده از کود در هر زمانی از سال به خاطر ضعف درختان می باشد. در حالی که کود دهی با توجه به مرحله رشد و سطح نیازمندی درخت انجام می گیرد. در صورت استفاده بهینه از کود، نیاز شما به سمپاشی نیز کاهش خواهد یافت. اما باید گفت که سمپاشی، بازسازی خاک و آبیاری موجب تکمیل کود دهی می شود.

سوالات و نکات جامانده خود پیرامون بهترین زمان کود دهی درخت گردو را در کامنت ها برای ما مطرح نمایید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران

 • avatar محمد جواد رضایی
  ۱۴۰۲-۰۱-۲۶

  برای جلوگیری از سیاه شدن مغز گردو چکار کنیم

  • avatar admin-goldnahal
   ۱۴۰۲-۰۸-۲۹

   رعایت رطوبت خاک، نظم در آبیاری و مصرف کود سیلیکات پتاسیم بسیار موثر است.

 • avatar صمد
  ۱۴۰۲-۰۹-۲۰

  سلام خسته نباشید ،امسال گردوهام چندتا درختش مغزش تلخ و حالت بری داره مثل زمانی که هنوز گردو نارسه پوست روی مغز باید کند تا بشه خوردش ،پارسال پتاس دادم کود ۲۰.۲۰هم دادم

  • avatar admin-goldnahal
   ۱۴۰۲-۰۹-۲۱

   درود بر شما این اتفاق ممکن است به دلیل
   ۱.رسیدگی بیش از اندازه محصولات روی درخت
   ۲.گردو ها دارای آفت می باشند.
   ۳. گردو هایی که در مکان مرطوب نگهداری شده، تلخ می شوند.
   برای اطلاعات بیشتر می توانید با مهندسین متخصص مشورت کنید.