بررسی تفاوت گردو چندلر و اسرائیلی

بررسی تفاوت گردو چندلر و اسرائیلی

۱۴۰۲-۱۲-۱۹

مقایسه گردو چندلر و اسرائیلی از یکدیگر

همانطور که می‌دانید اکثر نهال‌ها از جمله گردو دارای رقم‌های متفاوتی هستند. هر کدام از این رقم‌ها به منظور خاصی اصلاح شده‌اند تا بتوانند در باردهی، مقاومت به سرما، آفات و بیماری‌ها و برخی دیگر از ویژگی‌ها و شرایط مختلف آب و هوایی و محیطی دارای عملکرد مطلوبی باشند.

با شناخت ویژگی‌های هر رقم گردو و دانستن تفاوت‌ها و شباهت‌ها به شما برای انتخاب بهتر نهال با توجه به شرایط محیطی باغ خود کمک می‌کند. در این محتوا تفاوت گردو چندلر و اسرائیلی مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا کمی بیشتر با این دو نهال گردو آشنا شوید.

تفاوت نهال گردو چندلر با نهال گردو اسرائیلی

گردو چندلر و اسرائیلی دو رقم متفاوت از گردو هستند که دارای تفاوت ها و شباهت‌هایی در باردهی، شکل ظاهری درخت و مقاومت آن‌ها به شرایط مختلف و… می‌باشند. در ادامه در مورد تفاوت گردو چندلر و اسرائیلی بیشتر توضیح خواهیم داد.

نهال گردو اسرائیلی و چندلر

آشنایی با خاستگاه اصلی این دو نهال

اولین و بارزترین تفاوت گردو چندلر و اسرائیلی، تفاوت آن‌ها از نظر منشا پیدایش می‌باشد. همان طور که از اسم گردو اسرائیلی پیداست زادگاه آن کشور اسرائیل می‌باشد؛ در حالی که منشا پیدایش گردو چندلر آمریکا است. همین زادگاه متفاوت است که باعث به وجود آمدن تفاوت‌هایی در رشد و پرورش نهال های گردو می‌شود.

ارتفاع مورد نیاز از سطح دریا جهت کشت

در خصوص تفاوت گردو چندلر و اسرائیلی می‌توان به ارتفاع از سطح دریا اشاره کرد. ارتفاع مناسب برای کاشت درخت گردو چندلر از حدود ۷۵۰ تا ۱۵۰۰ متری از سطح دریا می‌باشد؛ درحالی که نهال گردو اسرائیلی را می‌توانید در ارتفاع بالاتر از ۱۵۰۰ متری از سطح دریا هم کشت نمایید.

جهت خرید نهال گردو مرغوب و سالم بر روی گزینه نهال گردو کلیک کنید.

شکل ظاهری برگ و میوه های این دو گیاه

اصلی ترین تفاوت گردو چندلر و اسرائیلی در شکل محصولات آن ها می‌باشد. گردو چندلر دارای میوه درشت‌تری نسبت به گردو اسرائیلی می‌باشد و شکل آن نیز گرد است؛ در حالی که گردو اسرائیلی به شکل بیضی است. همچنین گردو اسرائیلی دارای برگ‌های کشیده‌تری نسبت به نژاد چندلر است.

شکل ظاهری این دو درخت

 

مقدار رشد عمودی درخت چندلر و اسرائیلی

هر دو درخت گردو چندلر و اسرائیلی پایه کوتاه هستند اما ارتفاع درخت گردو چندلر به حدود ۵ متر می‌رسد که در این حالت عملکرد خوبی هم دارد. از طرفی ارتفاع درخت گردو اسرائیلی به حدود ۱۰ تا ۱۵ متر هم خواهد رسید. این ارتفاع باید با هرس کنترل شود زیرا با افزایش ارتفاع، عملکرد درخت اسرائیلی کاهش می‌یابد.

میزان نیاز این دو نهال به دریافت سرما

پنجمین تفاوت گردو چندلر و اسرائیلی نیاز سرمایی آن ها می باشد که هر کدام نیاز سرمایی خاص خود را دارند. گردو اسرائیلی در حدود ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ ساعت به هوای سرد احتیاج دارد. از طرفی نیاز سرمایی درخت گردو چندلر در حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ ساعت می‌باشد تا بتواند در بهار گلدهی خود را آغاز کند.

تحمل محیط های کم آب و خشک

نهال گردو اسرائیلی نسبت به درخت گردو چندلر بیشتر می‌تواند کم آبی و خشکی را تحمل کند و در برابر آن مقاوم‌ ‌باشد. بنابراین می‌توان نهال گردو اسرائیلی را در مناطق گرمسیر نیز کشت کرد و این از جمله تفاوت گردو چندلر و اسرائیلی می‌باشد.

در صورتی که در منطقه‌ای مقدار بارندگی‌ مناسب و بالا باشد می‌توانید نهال گردو اسرائیلی را به صورت دیم کشت نمایید. اما در مورد گردو چندلر این چنین نیست و قابلیت کشت به صورت دیم را ندارد.

مقاومت در برابر کم آبی

انتخاب مناسب ترین الگوی کاشت

فاصله کاشت یا الگوی کاشت نهال گردو اسرائیلی به صورت ۸*۸ می‌باشد؛ در حالی که فاصله کاشت نهال گردو چندلر به صورت ۶*۶ است. بنابراین در یک هکتار تعداد درخت گردو چندلر بیشتری را می‌توان کاشت.این تفاوت گردو چندلر و اسرائیلی است که اگر فاصله کاشت نهال گردو اسرائیلی کاهش پیدا کند عملکرد آن دچار مشکل می شود.

از جمله صفات بارز محصول این دو گونه

  1. ضخامت پوست: هر دو گردو اسرائیلی و چندلر، به عنوان گردوهای پوست کاغذی طبقه‌بندی می‌شوند. با این حال ضخامت پوسته در گردو چندلر کمتر از ضخامت پوسته گردو اسرائیلی می‌باشد.
  2. رنگ مغز: گردو چندلر بسیار روشن و سفید است اما رنگ مغز گردو اسرائیلی شیری است. بنابراین رنگ مغز، من جمله تفاوت گردو چندلر و اسرائیلی می‌باشد.
  3. وزن گردو: گردو چندلر نسبت به گردو اسرائیلی وزن بیشتری دارد. گردو اسرائیلی دارای وزنی به میزان ۱۰ گرم است اما وزن گردو چندلر حدود ۱۳ گرم می‌باشد.
  4. عملکرد در هکتار: در مبحث تفاوت گردو چندلر و اسرائیلی، نهال گردو اسرائیلی در مقایسه با نهال چندلر عملکرد بیشتری در یک هکتار دارد. باردهی نژاد اسرائیلی حدود ۷ تا ۸ تن در هکتار است اما عملکرد گردو چندلر در حدود ۶ تا ۷ تن در هکتار گزارش شده است.
  5. شروع باردهی: نهال گردو چندلر از همان سال اول شروع به باردهی می‌کند؛ در حالی که گونه ی اسرائیلی از سال دوم باردهی خود را آغاز می کند.

محصول درخت گردو اسرائیلی

تفاوت نهال ها درمورد گرده افشانی

برای اینکه گردو چندلر دارای عملکرد مناسبی باشد باید از رقم گرده افشان در باغ استفاده کرد اما در مورد نهال گردو اسرائیلی این الزام وجود ندارد. البته با کاشت رقم گرده افشان در باغ گردو اسرائیلی نیز عملکرد آن افزایش می‌یابد. در نتیجه این آخرین تفاوت گردو چندلر و اسرائیلی در این مقاله بود.

جمع بندی نهایی در خصوص تفاوت نهال گردو چندلر و اسرائیلی

گردوهای چندلر و اسرائیلی دو نوع محبوب این میوه با ارزش هستند که در کشورهای مختلف به وفور کاشته می‌شوند. این دو نژاد گردو تفاوت‌های زیادی در خصوص شرایط مختلف دارند که می‌تواند تأثیر بزرگی بر انتخاب کشاورزان و مصرف‌کنندگان داشته باشد.

در کنار تمام تفاوت گردو چندلر و اسرائیلی، در شکل ظاهری، نیاز سرمایی، میزان تحمل کم آبی و خشکی و سایر ویژگی‌هایی که دارند، این دو نوع با یکدیگر شباهت‌هایی در خصوص میزان مقاومت به آفات و بیماری‌ها و دیرگل بودن هر دوی آن‌ها وجود دارد.

با انتخاب نهال مناسب می‌توان از بسیاری از مشکلات پیشگیری کرد. برای این کار نیز می‌توانید از مشاوران و متخصصان مجموعه ی گلد نهال در زمینه ی احداث باغ و خرید نهال گردو مناسب کمک گرفته و از طریق درج کامنت و تماس، سفارش خود را ثبت نمایید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران