میزان باردهی درخت گردو چندلر چقدر است؟ + ( نکات طلایی پرورش )

میزان باردهی درخت گردو چندلر چقدر است؟ + ( نکات طلایی پرورش )

۱۴۰۲-۱۲-۲۹

شرایط باردهی نهال گردو چندلر

باغداران و کشاورزان برای رسیدن به سود بیشتر اقدام به کاشت درخت گردو می‌کنند زیرا درخت گردو یکی از درختان پر سود در این زمینه می‌باشد. اما فقط با کاشت این درخت نمی‌توان به سود رسید بلکه باید تمامی عواملی را که در میزان باردهی درخت گردو چندلر به طور مطلوب نقش دارند را فراهم کرد تا بتوان به باردهی اقتصادی مورد نظر رسید.

برخی شرایط در مورد همه درختان گردو یکسان است، اما ارقام مختلف گردو در برخی از شرایط با یکدیگر متفاوت هستند. در این محتوا به بررسی درخت گردو چندلر و میزان باردهی آن می‌پردازیم.

بیوگرافی درخت گردو چندلر

درخت گردو چندلر از جمله ارقامی می‌باشد که در ایران طرفداران زیادی دارد. این نهال نسبت به سرما مقاوم می‌باشد و از سال اول پس از کاشت شروع به باردهی می‌کند. درخت گردو چندلر را می‌توان تا ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا کشت کرد. همچنین محصول این نهال دارای پوست کاغذی و مغز درشت و روشنی است. در ادامه میزان باردهی درخت گردو چندلر را بررسی خواهیم کرد.

نهال گردو چندلر

زمان و مقدار باردهی نهال گردو چندلر

نهال گردو چندلر در سال اول و دوم پس از کاشت شروع به باردهی می‌کند، اما میزان باردهی درخت گردو چندلر به مقدار کم است و از سال ششم به بعد باردهی اقتصادی خود را آغاز می‌کند و عملکرد درخت افزایش پیدا می‌کند.

این روند افزایشی تقریبا تا ۱۰ سال بعد از کاشتن درختان گردو چندلر ادامه دارد. همچنین از سال دهم به بعد دیگر عملکرد درخت ثابت می‌ماند. به طور میانگین هر درخت گردو در سال ششم خود حدود ۱۰ کیلوگرم گردو می‌دهد که این مقدار در سال دهم به حدود ۳۰ تا ۴۰ کیلوگرم درسال می‌رسد.

البته این میزان باردهی درخت گردو چندلر تحت تاثیر عوامل مختلفی است که با بهینه کردن این عوامل ممکن است عملکرد سالانه درخت گردو نیز افزایش یابد.

جهت مشاهده لیست نهال گردو مرغوب و سالم بر روی گزینه نهال گردو کلیک کنید.

عوامل موثر بر میزان باردهی این گونه

میزان باردهی درخت گردو چندلر تحت تأثیر برخی عوامل قرار دارد که بهبود کیفیت و مقدار میوه تولیدی را تضمین می‌کند.

  1. شرایط آب و هوایی از جمله دما و باران در طول سال
  2. خاک با زهکشی خوب
  3. مراقبت‌های کشاورزی از جمله آبیاری و تغذیه مناسب
  4. سن درخت و تنوع ژنتیکی از اهمیت ویژه ای برخوردارند و نقش مهمی در بهبود باردهی ایفا می‌کنند.

عوامل موثر در باردهی

برای بهبود عملکرد نهال چندلر باید از عوامل موثر بر میزان باردهی درخت گردو چندلر اطلاعات کافی داشته باشید تا با بهینه کردن این عوامل بتوان عملکرد و مقدار باردهی درخت گردو را افزایش داد. در خصوص برخی از این عوامل موثر توضیح مختصری داده شده است:

  • شرایط آب و هوایی:

شرایط آب و هوایی به دما و گرمی و سردی هوا و مقدار بارندگی سالانه تعلق می‌گیرد. این شرایط سهم موثری در میزان باردهی درخت گردو چندلر دارند.

  • برودت هوا:

همانطور که می‌دانید نیاز سرمایی درختان گردو در فصل زمستان تامین می‌شود. بنابراین نیاز است که مقدار دما در فصل زمستان کاهش یابد تا این نیاز سرمایی به درستی برطرف شود. با برطرف شدن نیاز سرمایی، تولید میوه در درخت گردو افزایش می‌یابد.

اگر این شرایط برای آن فراهم نشود میزان باردهی درخت گردو چندلر تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

  • شرایط بارندگی و آبیاری:

درخت گردو در فصل رشد و تولید میوه، نیاز به آبیاری دارد و آب کافی در بهبود تشکیل میوه و باردهی نهال گردو چندلر نقش اساسی را دارد. از این رو بارندگی‌ نیز در میزان باردهی نهال گردو چندلر بی‌تاثیر نمی باشد.

  • خاک مطلوب:

یکی دیگر از عوامل موثر بر میزان باردهی درخت گردو چندلر، خاک می‌باشد. بهتر است برای افزایش عملکرد درختان گردو چندلر از خاک مناسب با قدرت زهکشی خوب و غنی از مواد آلی استفاده کرد. همچنین ph خاک نیز در میزان باردهی نهال چندلر موثر است. درختان گردو معمولا در خاک‌هایی با ph خنثی رشد بهتری دارند.

خاک خوب

تاثیر افزایش سن درخت در تولید محصول

همانطور که قبلا گفته شد، سن درخت نیز در میزان باردهی درخت گردو چندلر نقش دارد. رفته رفته با افزایش سن درخت تا ۱۰ سالگی، میزان باردهی درخت مربوطه نیز افزایش می‌یاید. بعد از سن ۱۰ سالگی مقدار تولید محصول درخت گردو چندلر در همان میزان ثابت می‌ماند.

وجود آفات و بیماری‌ها هنگام باردهی

یکی از عوامل موثر بر میزان باردهی درخت گردو چندلر، آفات و بیماری‌ها هستند. اگر چه درخت گردو چندلر در برابر برخی از بیماری‌ها مقاوم می‌باشد اما با این حال درختان چندلر به طور کامل از بیماری‌ها و آفات مصون نیستند و آن‌ها می‌توانند عملکرد درخت گردو چندلر را تحت تاثیر قرار دهند.

اقزایش سطح تولید گردو چندلر

اگر می‌خواهید برای احداث باغ گردو از درخت گردو چندلر استفاده کنید، کاشت درخت گرده افشان مناسب با این رقم می‌تواند عملکرد و میزان باردهی درخت گردو چندلر را به مقدار قابل توجهی افزایش دهد.

از نهال های گردو فرنت، تو سرخ و فرانکت جهت گردافشانی باغ گردو چندلر استفاده می شود. همچنین عمل تکثیر گرده ها در باغ گردو، به وسیله ی باد انجام می شود.

افزایش تولید محصول

مراقبت و نگهداری از درخت گردو چندلر

از مهم ترین فاکتور‌ها برای رشد هر چه بهتر درخت گردو و در نتیجه افزایش میزان باردهی درخت گردو چندلر، مراقبت و نگهداری درست از آن است. مراقبت و نگهداری از درخت گردو به معنی رسیدگی به موقع به درخت یا همان آبیاری منظم و اصولی درخت گردو و تغذیه مناسب و هرس به موقع آن است.

درخت گردو در فصل‌های تابستان و خشک سالی که بارندگی وجود ندارد، به آب بیشتری نیاز دارد. همچنین کوددهی به موقع درخت با توجه به نیازهای آن نیز از جمله عوامل موثر در افزایش عملکرد درخت گردو چندلر می‌باشد.

هرس مناسب و اصولی درخت نیز از دیگر عوامل مربوط به مراقبت و نگهداری می‌باشد که در میزان باردهی درخت گردو چندلر نقش دارد.

سخن آخر در ارتباط با میزان باردهی درخت گردو چندلر

برخی اقدامات مانند حفظ PH مناسب خاک و انجام مراقبت‌های به موقع می‌توانند به بهبود محیط رشد کمک کرده و باردهی را ارتقاء دهند. مشاوره با متخصص‌ترین افراد در زمینه کشاورزی، می‌تواند به بهبود میزان باردهی درخت گردو چندلر کمک کند.

این تدابیر یکنواخت، به عنوان یک راهنمای کلی، می‌توانند به کاهش ریسک‌ها و بهبود شرایط رشد درختان گردو منجر شوند.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره ی رایگان و خرید نهال گردو چندلر با شماره های درج شده تماس بگیرید و سفارش خود را ثبت نمایید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران