مقایسه گردو چندلر و فرنور (برسی مزایا و معایب هر رقم)

مقایسه گردو چندلر و فرنور (برسی مزایا و معایب هر رقم)

۱۴۰۲-۱۱-۲۴

بررسی مزایا و معایب نهال گردو فرنور و نهال گردو چندلر

گردو دارای رقم‌های متفاوتی است که هر کدام از این ارقام دارای خصوصیات و ویژگی‌هایی هستند که آن‌ها را از یکدیگر متمایز کرده است. نهال گردو چندلر، فرنور و ژنوتیپ برخی از ارقام گردو هستند که خود نیز انواع مختلفی دارند.

در این مقاله به مقایسه گردو چندلر و فرنور و ویژگی‌های آن‌ها می‌پردازیم و در تلاشیم تا اختلافات و تشابه‌های بین این دو رقم را با دقت بررسی نماییم. با داشتن اطلاعاتی در مورد هر رقم خیلی راحت‌تر می‌توان برای کاشت آن‌ها در شرایط مختلف تصمیم گیری کرد.

در حالی که نهال گردو چندلر به عنوان یکی از ارقام معتبر و مشهور شناخته شده است، نهال گردو فرنور نیز با ویژگی‌های منحصر به فرد خود، جذابیت خاصی دارد. این مقاله به بررسی مواردی از قبیل مقاومت به شرایط آب و هوایی مختلف و میزان تولید محصول پرداخته و خواننده را با اطلاعاتی کامل در مسیر انتخاب مناسب‌ترین گونه گردو برای شرایط خود آشنا می‌کند.

مقایسه گردو چندلر نسبت به گردو فرنور

گردو چندلر و گردو فرنور از جمله گردوهای با کیفیتی هستند که هر دو دارای ویژگی‌های خوب بسیاری می باشند. از این رو بسیاری از کشاورزان و باغداران در مقایسه گردو چندلر و فرنور با مشکل مواجه می شوند و انتخاب برای آن‌ها سخت می‌شود. در این شرایط داشتن اطلاعات کافی و کامل درباره هر یک از این ارقام به رفع این مشکل کمک می‌کند.

جهت خرید نهال های گردو سالم و مرغوب بر روی گزینه نهال گردو کلیک کنید.

مقایسه نهال چندلر با فرنور

آشنایی با صفات نهال گردو چندلر

منشا گردو چندلر ایالت متحده ی آمریکا می باشد. این نهال نسبت به آفات و بیماری‌ها مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. باردهی نهال چندلر از همان سال اول کاشت شروع می‌شود که این یکی از مزایای مهم نهال چندلر به شمار می‌آید.

در بحث مقایسه گردو چندلر و فرنور می توان گفت که نهال گردو چندلر نسبت به سرما مقاومت بالایی ندارد. بنابراین بهتر است آن را در محیط‌های معتدل‌ کشت نمایید تا سرمای بیش از اندازه به نهال آسیبی نرساند.

همچنین الگوی کشت نهال گردو چندلر به صورت ۷*۷ است که در این حالت درخت از نور کافی برای رشد خود برخوردار می‌شود. این نهال تا ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا رشد و بازدهی مطلوبی دارد. علاوه بر این، زمان کاشت نهال گردو چندلر از اواخر پاییز تا اواخر زمستان می‌باشد.

صفات بارز نهال گردو فرنور

منشا نهال گردو فرنور فرانسه می باشد. این نهال نسبت به سرما مقاومت خیلی خوبی دارد. بنابراین برای کاشت در مناطقی با آب و هوای سردسیر و نیمه سردسیر گزینه ی بسیار خوبی است. نهال گردو فرنور دو تا سه سال بعد از کاشت شروع به باردهی می‌کند. همچنین این نهال دیرگل است که در کنار مقاومت به سرما یکی از مزیت‌های مهم در این رقم می‌باشد.

الگوی کشت نهال گردو فرنور به صورت ۶*۷ است. برای مقایسه گردو چندلر و فرنور می توان گفت که این نهال تا ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا می‌تواند رشد و عملکرد مطلوبی داشته باشد و برای کاشت در ارتفاعات این رقم بسیار مناسب است. زمان کاشت این نهال نیز از اواخر پاییز تا اواخر زمستان و حتی بهار می‌باشد.

نهال گردو فرنور

شباهت های موجود در نهال گردو چندلر و فرنور

 • این دو نوع از بهترین ارقام گردو در ایران به شما می‌روند. هر دو این نژاد ها پیوندی هستند و جز نهال‌های پایه کوتاهی می باشند که ارتفاع آن‌ها به ۵ متر می‌رسد. علاوه بر این هر دو نهال نسبت به یک سری ویژگی‌ها مانند بیماری‌ها و… اصلاح شده اند.
 • هم نهال گردو چندلر و هم نهال گردو فرنور، به آبیاری منظم برای رشد مطلوب و باردهی حداکثری خود نیاز دارند. هر دو نهال مربوطه دیر گل می باشند که این مورد می‌تواند گل‌های آن‌ها را تا حدودی از خطر سرمازدگی حفظ کند.
 • هر دو نهال چندلر و فرنور دارای پوست نازک و کاغذی هستند که به راحتی شکسته می‌شوند و دیگر نیاز به ابزار خاصی برای شکستن ندارند. این یکی از مزیت‌های بارز برای هر دو گردو در بازارپسندی آن‌ها به شمار می‌رود.
 • مغز گردو هر دو نوع درشت و به رنگ روشن است. محصول هر دو نوع نهال در پاییز برداشت می شود.

بررسی تفاوت های دو نهال گردو چندلر و فرنور

نهال گردو چندلر و نهال گردو فرنور از نظر برخی از خصوصیت‌ها دارای تفاوت‌هایی می باشند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. مقاومت به سرما:

در بخش مقایسه گردو چندلر و فرنور باید گفت که نژاد فرنور نسبت به سرما مقاومت بیشتری دارد و همچنین به دلیل این مقاومت قابلیت کشت در ارتفاعات بالاتر را نیز دارا می‌باشد. اما نهال گردو چندلر مقاومت کمتری دارد و مناسب کشت در ارتفاع بالاتر از ۱۵۰۰ متر نمی‌باشد.

 1. کیفیت مغز محصولات این دو درخت:

هر دو گردو چندلر و فرنور مغز درشت و رنگ روشنی دارند اما در مقایسه گردو چندلر و فرنور، مغز درون گردوی چندلر نسبت به مغز گردو فرنور در حدود ۵ درصد بیشتر است. چه از لحاظ اندازه و چه از لحاظ درصد روغن موجود در این محصول.

 1. ارتفاع دو درخت بالغ چندلر و فرنور:

ارتفاع درخت گردو فرنور کمی بیشتر از نهال گردو چندلر است. به طوری که ارتفاع آن به حدود ۶ متر می‌رسد. اما تراکم شاخه‌ها در درخت گردو چندلر بیشتر می باشد. بنابراین به جهت مقایسه گردو چندلر و فرنور، هر دو درخت نیاز به هرس دارند. اما در مورد نهال فرنور با هرس، قد آن کنترل می شود و در مورد درخت چندلر تراکم شاخه‌های آن با هرس فرم دهی کنترل می شود.

بررسی ارتفاع دو درخت

 1. بررسی دو نهال از نظر کاشت:

هر دو درخت را باید در اواخر پاییز تا زمستان کشت کرد که در اینجا عمق گودال برای کاشت هر دو یکسان است. تنها تفاوت آن‌ها در کاشت، الگوی کاشت آن دو است که در مورد نهال گردو چندلر الگوی کشت به دلیل تراکم بیشتر شاخه‌ها باید فاصله بین درخت‌ها بیشتر باشد.

در مورد نهال گردو فرنور باید فاصله کشت آن‌ها کمتر باشد زیرا همان طور که گفته شد نهال گردو فرنور تراکم شاخه بالایی ندارد و فقط از نظر ارتفاع بلند‌تر است.

 1. شرایط آبیاری دو نژاد چندلر و فرنور:

تشابه درخت گردو چندلر و گردو فرنور از نظر آبیاری، این است که هر دو به آبیاری منظم نیاز دارند و نسبت به کم آبی و شرایط غرقابی حساس هستند. بنابراین باید در آبیاری هر دو به این اصل توجه کرد.

 1. زمان برداشت محصولات این درختان:

در هر دو درخت، محصول آن‌ها در فصل پاییز می‌رسد و می‌توان آن‌ها را برداشت کرد. اما در مقایسه گردو چندلر و فرنور فقط محصول درخت گردو چندلر کمی دیرتر از درخت فرنور قابل برداشت می‌باشد.

 1. مقایسه درخت گردو چندلر و فرنور از نظر گرده افشانی:

درختان گردو چندلر خودگرده افشان هستند اما برای اینکه میزان عملکرد آن‌ها افزایش پیدا کند بهتر است که در باغ، چند درخت از ارقام دیگر مانند گردو فرانکت برای گرده افشانی کاشته شود تا میزان باردهی افزایش پیدا کند و  در نتیجه باغدار به سودآوری بیشتری برسد.

در مقایسه گردو چندلر و فرنور، لازم به ذکر است که در مورد درختان گردو فرنور این طور نیست و حتما باید یک درخت دیگر گرده افشان در باغ وجود داشته باشد تا درخت بتواند به بازدهی مطلوب برسد. معمولا به ازای هر ده درخت فرنور یک درخت گرده افشان فرنت استفاده می‌شود.

 1. مقدار باردهی و طول عمر هر دو نهال:

میزان باردهی در هر دو درخت تفاوت فاحشی ندارند. هر دو درخت در سن بلوغ خود می توانند با توجه به شرایط، حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم در هر درخت بالغ باردهی داشته باشند.

همچنین هر دو درخت گردو چندلر و فرنور طول عمر تقریبا یکسانی دارند و از این نظر خیلی متفاوت به نظر نمی‌رسند.

نهال چندلر

کلام آخر در ارتباط با مقایسه گردو چندلر و فرنور

بررسی دو درخت گردو چندلر و فرنور نشان می‌دهد که هر گونه از این ارقام دارای ویژگی‌ها و ارزش‌های منحصر به فردی است که باید با موازنه دقیق در انتخاب برنامه کاشت، در نظر گرفته شود.

درخت گردو چندلر با تاریخچه بلند و مقاوم به شرایط مختلف آب و هوایی، جذابیت زیادی برای کشاورزان دارد. از طرف دیگر، گردو فرنور با عملکرد برجسته در ارتفاعات و توانایی سازگاری با شرایط سرما را ارائه می‌دهد.

با توجه به بررسی مقایسه گردو چندلر و فرنور، کشاورزان می‌توانند تصمیمات بهتری برای کاشت نهال گردو در حوزه خود اتخاذ کنند تا به بهره‌وری و سودآوری بیشتری دست یابند. همچنین برای خرید بهترین نهال گردو و اطلاع از نحوه ی کاشت و نگهداری، می توانید از طریق شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید.

 

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران