بررسی اختصاصی معایب گردو ژنوتیپ

بررسی اختصاصی معایب گردو ژنوتیپ

۱۴۰۲-۱۲-۰۹

گردو ژنوتیپ چیست و چه مزایا و معایبی به همراه دارد؟

نهال گردو ژنوتیپ یکی از ارقام گردو در کشور می‌باشد. این گردو معمولا عمر بسیار بالایی دارد. گردو ژنوتیپ هم به صورت بذری و هم به صورت پیوندی وجود دارد. معایب گردو ژنوتیپ نیز یکی دیگر از مباحثی است که باید در هنگام احداث باغ گردو ژنوتیپ آن را در نظر بگیرید.

برای کاشت گردو در هر منطقه، کشاورزان و باغداران باید اطلاعاتی در مورد هر رقم گردو داشته باشند تا بتوانند به درستی نهال مورد نظر خود را برگزینند و آن را در باغ خود بکارند. در این محتوا سعی بر این است که شما را با معایب گردو ژنوتیپ آشنا کنیم تا در کنار مزیت‌های آن بتوانید آشنایی نسبی با معایب آن داشته باشید.

معایب گردو ژنوتیپ

بررسی معایب گردو ژنوتیپ

گردو ژنوتیپ مناسب مناطق گرمسیری و معتدل می‌باشد. از این رو دارای برخی از معایبی است که در ادامه متن به آن اشاره شده است:

  • دیر گل بودن: با توجه به اینکه گردو ژنوتیپ برای کاشت در مناطق گرم و معتدل مناسب است، دیر گل بودن آن یکی از معایب نهال گردو ژنوتیپ به شمار می‌رود. در این مناطق درختان دیر گل نسبت به سرما حساسیت نشان می‌دهند بنابراین در مناطق گرمسیر که سرما محدود است ممکن است گل دهی با مشکل مواجه شود. همچنین در این مناطق دیرگل بودن باعث تولید دیرتر میوه می‌شود که این موضوع سبب شده تا تولید محصول و درآمد کشاورزان تحت تاثیر قرار گیرد.
  • زودخزان بودن: در مناطق گرمسیری بیماری‌ها به شدت فعال هستند و درختان زودخزان بیشتر تحت تاثیر بیماری‌ها قرار می‌گیرند. بنابراین زود خزان بودن یکی دیگر از معایب گردو ژنوتیپ محسوب می‌شود.

گردو ژنوتیپ خزان کننده

  • رشد کند در مناطق گرمسیری: در مناطق گرمسیری که میزان آب کمتر است و هوا گرم و خشک می‌باشد و همچنین که درخت گردو به طور کلی به آب زیادی نیاز دارد، بنابراین یکی از معایب گردو ژنوتیپ در این اقلیم، رشد کند درختان می باشد.
  • مقاومت کمتر به سرما: درخت گردو ژنوتیپ نسبت به سرما مقاومت کمتری دارد؛ بنابراین اگر این درخت را در جایی با آب و هوای سردتر کاشت نمایید، ممکن است دچار سرمازدگی شود.

سرمازدگی می‌تواند به گل‌ها و میوه‌های درخت گردو آسیب بزند. اگر در زمان گلدهی سرمازدگی رخ دهد، ممکن است باعث تلف شدن شکوفه ها شود و در نتیجه، تعداد میوه‌ها کاهش یابد. همچنین اگر درخت گردو به سرمازدگی حساس باشد، ممکن است در توسعه و رشد محصول تأخیر پیدا کند.

شناخت مشخصات گردو ژنوتیپ

محصول درخت ژنوتیپ به شکل تخم مرغ است. این موضوع برای بازارپسندی گردو ژنوتیپ ایجاد مشکل می‌کند. گردوهایی که شکل تخم مرغی دارند ممکن است در برخی بازارها که از شکل‌ها و ظواهر سنتی‌تر و رایج‌تر استقبال می‌کنند، مورد توجه کمتری قرار گیرند. از این رو یکی از معایب گردو ژنوتیپ به شمار می‌رود.

جهت خرید نهال گردو مرغوب و سالم بر روی گزینه نهال گردو کلیک کنید.

مشخصات گردو ژنوتیپ

گزینه ای غلط برای کاشت در ارتفاعات

درخت گردو ژنوتیپ برای کاشت در ارتفاعات مناسب نیست. معمولا درخت ژنوتیپ را می‌توان در ارتفاعات ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ متری از سطح دریا کاشت. با بیشتر شدن این ارتفاع درختان ژنوتیپ آسیب می‌بینند و نتیجه مطلوبی نخواهند داشت.

زمان بازدهی طولانی

در خصوص معایب گردو ژنوتیپ، می‌توان به این موضوع اشاره کرد که این درخت پس از گذشت ۶ تا ۸ سال شروع به باردهی اقتصادی می‌کند. یعنی باغدار باید حدود ۸ سال به انتظار بنشیند تا درخت باردهی مطلوب خود را آغاز کند. این در کنار برخی از ارقام که از سال چهارم شروع به باردهی مناسب می‌کند بسیار زیاد است و موجب اتلاف وقت، انرژی و هزینه های داشت می‌شود.

بررسی نوع پوسته ی گردو ژنوتیپ

پوسته درخت گردو ژنوتیپ تقریبا سفت است و برای شکستن نیاز به ابزار دارد و این یکی از معایب گردو ژنوتیپ به شمار می‌رود. در واقع پوسته سخت گردو ممکن است برخی افراد را در بازکردن مغز گردو یا حتی خوردن آن به چالش بکشد. این ویژگی به عنوان یک نقطه ضعف در راحتی مصرف محصول تلقی می‌شود.

تمامی مواردی که در بالا به آن اشاره شد، به نوعی معایب گردو ژنوتیپ به شمار می‌روند. با این حال اگر درختان گردو ژنوتیپ را بتوان در مناطقی کاشت که با شرایط آب و هوایی درخت گردوی مورد نظر همخوانی داشته باشد، می‌توان تا حدودی از معایب نهال گردو ژنوتیپ کاهش داد و با رسیدگی بیشتر به عملکرد مطلوبی در مورد این درخت رسید.

نوع پوسته گردو

کلام آخر در ارتباط با معایب گردو ژنوتیپ

گردوها گروهی از میوه‌های خوشمزه و مغذی هستند؛ اما هر رقم از آن ها ممکن است با معایب خاصی همراه باشند. زمان زیاد برای رسیدن به باردهی کامل گردو ژنوتیپ، ممکن است یک چالش اقتصادی برای کشاورزان باشد؛ زیرا این موضوع باعث کاهش درآمد در دوران باردهی نخستین سال ها می‌شود.

همچنین، زود خزان بودن درخت گردو ممکن است مشکلاتی مانند کاهش کیفیت میوه و محدودیت‌های در توسعه ساختارهای گیاهی به دنبال داشته باشد. بررسی دقیق و انتخاب ژنوتیپ‌های مناسب برای شرایط محیطی خاص، می‌تواند به حل برخی از معایب گردو ژنوتیپ کمک کند.

شما می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت جهت خرید نهال گردو ژنوتیپ و احداث باغی پر از درختان بارده، با مشاورین فروش مجموعه ی گلد نهال در تماس باشید.

 

 

 

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران