بررسی تخصصی نهال سه ساله گردو فرنور

بررسی تخصصی نهال سه ساله گردو فرنور

۱۴۰۲-۱۲-۱۴

آشنایی با نهال سه‌ ساله گردو فرنور

نهال گردو فرنور یکی از مرغوب‌ترین و شناخته شده‌ترین نهال‌های گردو است که خواهان زیادی در میان کشاورزان و باغداران دارد. نهال گردو سه‌ساله فرنور مزیت‌ها و ویژگی‌هایی دارد که باغدارن آن را برای کاشت در زمین‌های خود انتخاب می‌کنند.

در ادامه بیشتر با ویژگی‌ها و مزیت‌های کاشت نهال سه ‌ساله گردو فرنور آشنا می‌شویم. اگر شما هم علاقه‌مند به داشتن اطلاعاتی در این زمینه هستید تا پایان این محتوا ما را همراهی کنید.

شناخت ویژگی‌های نهال سه‌ساله گردو فرنور

همانطور که می‌دانید گردو دارای ارقام متفاوتی است که هر کدام از این رقم‌ها در شرایط محیطی و آب و هوایی خاص خود می‌توانند بهترین عملکرد را داشته باشند. نهال سه‌ساله گردو فرنور یک از ارقامی است که مخصوص محیط‌هایی با آب و هوای سردسیر می‌باشد.

از طرفی کاشت نهال سه ‌ساله گردو فرنور با توجه به اینکه ریشه‌های قوی و بزرگی نسبت به نهال های کم سن تر به جهت سازگاری در محیط و مقاومت در برابر تغییر آب و هوا دارد، بهتر می تواند خود را وقف دهد.

خصوصیات گردو فرنور

از جمله صفات بارز نهال فرنور در برابر شرایط مختلف

  1. مقاومت به سرما:

یکی از ویژگی‌های بارز نهال سه ‌ساله گردو فرنور، مقاومت آن نسبت به سرما می‌باشد. انتخاب نهال گردو فرنور یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کاشت در مناطق سردسیر است زیرا این نهال تحمل سرما را تا حدود ۱۱- درجه دارد.

در بسیاری از موارد دیده شده که درخت گردو پس از گذشت فصل سرما از بین می‌رود و به اصطلاح می‌سوزد؛ بنابراین با کاشت نهال سه ‌ساله گردو فرنور در مناطق سردسیر می‌توان نگرانی خود را در مورد سرمازدگی درخت گردو برطرف کرد.

  1. مقاوم در برابر آفات:

این نهال با توجه به ویژگی‌های خاص خود به طور کلی نسبت به بسیاری از آفات مقاوم است؛ اما همچنان برخی از آفات مانند شته زرد، کنه و کرم خراط می‌تواند به این گیاه آسیب بزند که با برخی از رسیدگی‌ها، می‌توان از این آسیب‌ها نیز در امان بود.

مقاومت در برابر آفات

  1. مقاومت به بیماری‌ها:

نهال سه‌ ساله گردو فرنور نسبت به بسیاری از بیماری‌ها که درخت گردو ممکن است به آن گرفتار شود، مقاوم است. بیماری خط سیاه که یکی از بیماری‌های شایع در مورد انواع ارقام گردو می‌باشد.

در مورد سایر بیماری‌ها هم باید توجه کافی به درخت شود و به موقع و اصولی از آن پیشگیری کرد تا نهال گردو فرنور را کمتر درگیر خود کند.

  1. قابلیت کاشت در ارتفاعات:

بسیاری از واریته‌های گردو در دمای پایین و در ارتفاعات، خیلی زود آسیب می‌بینند و نمی‌توانند کاهش دما را تحمل کنند. یکی دیگر از مزیت‌ها و ویژگی‌های دیگر نهال سه‌ ساله گردو فرنور، این است که به راحتی قابلیت کشت در ارتفاعات تا حدود ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ متر از سطح دریا را دارد.

البته نباید فراموش شود که در این ارتفاعات نهال فرنور می‌تواند عملکرد مطلوبی هم داشته باشد. این خصوصیت از مقاومت این درخت به سرما نشات می‌گیرد.

بررسی قدرت رشد نهال گردو فرنور

معمولا درختان گردو خیلی کند و آهسته رشد می‌کنند. اما در مورد نهال سه ‌ساله گردو فرنور اگر رسیدگی و نگهداری از آن به خوبی انجام شود دارای قدرت رشد خوب و بالایی است.

نهال گردو فرنور معمولا به صورت عمودی رشد می‌کند و تراکم شاخه در آن محدود است. این یکی از دلایلی است که فاصله کشت در مورد این درخت کمتر از سایر درختان گردو می‌باشد. البته که رشد عمودی نیز باید با هرس به موقع کنترل شود؛ زیرا در غیر صورت عملیات برداشت درختان با مشکل رو به رو می‌شود.

جهت خرید نهال گردو مرغوب و سالم بر روی گزینه نهال گردو کلیک کنید.

قدرت رشد درخت فرنور

بهترین مقدار فاصله کاشت برای این نهال ها

فاصله کاشت نهال سه‌ ساله گردو فرنور به دلیل نوع رشد این رقم، می‌تواند از سایر درختان گردو کمتر هم باشد. این موضوع باعث می‌شود که حتی تعداد اصله نهال در هر هکتار بیشتر شود و با رسیدگی مطلوب، به همین نسبت میزان بازدهی باغ در هر هکتار نیز افزایش ‌یابد.

فاصله یا الگوی کاشت نهال سه‌ ساله گردو فرنور به صورت ۷*۵ یا ۷*۶ می‌باشد.

از دیگر خصوصیات نهال سه ساله گردو فرنور

  • دیر گل بودن: هر ساله سرمای اواخر زمستان و ابتدای بهار، بسیاری از گل‌ها و شاتون‌های درخت گردو را از بین می‌برد. نهال سه ‌ساله گردو فرنور، جز آن دسته از نهال‌های دیر گلی است که در زمان گل دهی آن، از سرما کمی کاسته می‌شود و برای گل‌ها زیان‌آور نیست.

پس ویژگی دیر گل بودن یکی از ویژگی‌هایی است که در مناطق سردسیر بسیار مهم است و در این مناطق است که خرید نهال سه‌ ساله فرنور به شدت توصیه می‌شود.

  • زود بارده: این ویژگی به این معناست که نباید تعداد سال‌های درازی منتظر نشست تا نهال اولین میوه خود را بدهد. درختان زود بارده در همان سال‌های ابتدایی شروع به میوه دهی می‌کنند. نهال سه‌ ساله گردو فرنور نیز دو تا سه سال پس از کاشت شروع به باردهی می‌کند.

این موضوع می‌تواند در بسیاری از هزینه‌های داشت موثر و سودآوری بیشتری داشته باشد. چند سال پس از کاشت نهال گردو فرنور، باردهی اقتصادی درخت گردو آغاز می‌شود. این بدان معناست که درختان، زودتر بالغ می‌شوند.

  • دیر برگ ده: علاوه بر ویژگی دیرگل بودن نهال فرنور، یکی دیگر از خصوصیات مثبت در مورد این نهال این است که دیر برگ ده هم هست. یعنی دیرتر از سایر ارقام شروع به برگ دهی می‌کند. این موضوع موجب می‌شود از سرمازدگی حفظ شود و همچنین از برخی از آفات هم در امان بماند.

میزان باردهی هر درخت بالغ گردو فرنور

با کاشت نهال سه ساله گردو فرنور، در سال‌های دوم تا سوم می‌توان حدود یک تن گردو در هر هکتار برداشت کرد. این مقدار در مورد درختان گردو بالغ فرنور به حدود هشت تن در هر هکتار می‌رسد. البته این امر مستلزم آن است که رسیدگی‌های لازم و به موقع در مورد نهال گردو فرنور صورت گیرد.

با این حال این مقدار باردهی باعث شده که نهال گردو فرنور به یکی از ارقام پر محصول شناخته شود و این یکی از خصوصیاتی است که در کنار زودبارده بودن باعث می‌شود هر‌ساله کشاورزان بسیاری به خرید نهال سه ‌ساله گردو فرنور روی بیاورند و از آن استقبال کنند.

باردهی نهال گردو فرنور

عامل گرده افشانی درخت گرو فرنور چیست؟

برای گرده افشانی نهال گردو فرنور باید از درخت گردو فرنت به عنوان گرده افشان استفاده نمود. به این صورت که هر ده درخت گردو فرنور نیاز به یک درخت گردو فرنت برای گرده افشانی درست و رسیدن به حداکثر باردهی دارد.

مقدار مغز و درصد چربی گردوی فرنور

گردوی فرنور دارای مقدار مغز حدود ۶۰ درصد و رنگ مغز گردو آن روشن است. هرچه رنگ مغز گردو روشن‌تر باشد به همان نسبت قیمت آن نیز افزایش می یابد. درصد چربی محصول نهال سه ساله گردو فرنور هم به میزان مطلوبی است.

مغز گردو فرنور

نکات مهم در هنگام خرید نهال سه‌ساله گردو فرنور

در هنگام خرید نهال گردو فرنور باید به برخی از نکات توجه داشت تا درآینده با مشکل رو به رو نشوید. برخی از این نکات عبارتند از:

انتخاب نهال سالم: انتخاب یک نهال سالم یکی از مهم ترین نکات در خرید نهال سه‌ ساله گردو فرنور است، باید نهال را به درستی بازدید کرد که دچار بیماری و پوسیدگی نباشد.

بررسی ساختار ریشه: در هنگام خرید باید ساختار ریشه به خوبی بازبینی شود تا ریشه‌ها سالم و چند شاخه و منظم باشند. این موضوع به رشد بهتر نهال کمک می‌کند.

اندازه نهال: در خرید نهال، باید به اندازه آن نیز توجه نمود. زیرا نهال‌های خیلی بزرگ و خیلی کوچک ممکن است در رشد با مشکل روبرو شوند و پیشرفت چندانی نداشته باشند.

انتخاب نهال متناسب با شرایط اقلیمی: یکی از نکات قابل توجه در خرید نهال، انتخاب نهال با توجه به شرایط اقلیمی هر منطقه است. برای مثال نهال سه ساله گردو فرنور برای مناطق سردسیر مناسب است.

خرید نهال از مکان‌های معتبر: خرید نهال خود را از مکان‌های معتبر و مطمئن انجام دهید تا اطمینان داشته باشید که نهال‌ها کیفیت خوبی دارند. برخی از مراکز فروش نهال مشاوران و متخصصانی دارند که می توانند به شما در انتخاب نهال خوب و متناسب با منطقه مورد کشت، کمک کنند.

شرایط نگهداری نهال سه‌ساله گردو فرنور

پس از انتخاب و خرید نهال سالم، یکی از مهم ترین مراحل، مرحله نگهداری از نهال سه ‌ساله گردو فرنور می‌باشد. با رعایت تمام نکات مربوط به آبیاری، هرس و کوددهی و سایر نکات می‌توانید انتظار عملکرد بالایی از نهال خود داشته باشید.

نهال گردو فرنور نسبت به آبیاری بسیار حساس است و نیاز به یک آبیاری منظم دارد. همچنین شرایط کم آبی و غرقابی را نمی‌تواند تحمل کند. در آخر این نهال نیاز به خاکی با PH خنثی دارد و خاک اسیدی و قلیایی را نمی‌پسندد.

سخن آخر در ارتباط با نهال سه ساله گردو فرنور

انتخاب و خرید نهال‌ سه‌ساله گردو فرنور یک فرآیند اساسی در تشکیل باغ میوه محسوب می‌شود. نهال‌های سه ساله، با ریشه‌های توسعه یافته و ساختار منظم، امکان رشد بهتری نسبت به نهال‌های جوان دارند. این نهال‌ها به دلیل اندازه و سن آن‌ها، به سرعت شروع به تولید محصول کرده و موجب افزایش سرعت بهره‌وری باغ می‌شوند.

موفقیت در خرید و کاشت نهال‌های سه‌ساله گردو فرنور باعث بهبود عملکرد باغ میوه و درآمد کشاورزان خواهد شد. این اقدام نه تنها به تولید محصول با کیفیت و با ارزش افزوده کمک می‌کند بلکه بر حفظ تنوع زیستی و اقتصاد منطقه نیز می افزاید.

جهت خرید نهال گردو فرنور و تمامی نهال های گردو می توانید از طریق شماره های ثبت شده در سایت با مشاورین فروش مجموعه گلد نهال در ارتباط باشید.

 

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران