ارتفاع درخت گردو فرنور: (عوامل موثر + ارتفاع درخت بالغ)

ارتفاع درخت گردو فرنور: (عوامل موثر + ارتفاع درخت بالغ)

۱۴۰۲-۱۱-۲۹

بررسی ارتفاع درخت گردو فرنور

گردو فرنور یکی از ارقام گردو می‌باشد که در بسیاری از نهالستان‌ها به فروش می‌رسد. این رقم به دلیل کیفیت خوب مغز آن طرفداران بسیاری هم دارد. در این مقاله به بررسی برخی از ویژگی‌های درخت گردو فرنور و ارتفاع آن می‌پردازیم.

شما هم اگر به دنبال کاشت این رقم هستید و یا می‌خواهیم اطلاعاتی در مورد ارتفاع درخت گردو فرنور و سایر ویژگی‌ها و عوامل موثر بر ارتفاع نهال های گردو فرنور داشته باشید تا پایان این محتوا با ما همراه باشید.

بررسی سطح رشد درخت فرنور

آشنایی با شرایط نگهداری از درخت گردو فرنور

درخت گردو فرنور بومی فرانسه است. به دلیل مقاومت بالای نهال گردو فرنور به سرما، می‌تواند در محیط‌های سردتر نیز کاشته شود. به طور کلی این نهال می‌تواند در ارتفاعات بالا تا حدود ۲۵۰۰ متری از سطح دریا عملکرد مناسبی داشته باشد.

ارتفاع درخت بالغ گردو فرنور در به دلیل پیوندی بودن بین ۸ الی ۱۰ متر می باشد و در ارقام بذری آن به ۲۰ متر هم می رسد.

ارتفاع نهال فرنور

همچنین با توجه به ویژگی های گفته شده، نهال گردو فرنور دیرگل است که این یکی از ویگی‌های مثبت آن محسوب می‌شود. با توجه به شرایط نگهداری این نژاد از درختان گردو و رسیدگی به موقع آن ها که شامل آبیاری منظم و هرس و… می باشد، این درخت می‌تواند تا حدود ۱۳۰ سال عمر داشته باشد که این مقدار عمر درخت برای کشاورزان و باغداران بسیار مناسب است.

توصیه می شود خاک مناسب برای کاشت درخت گردو فرنور شور و یا اسیدی نباشد تا این درخت بهتر بتواند به رشد خود ادامه دهد. درختان گردو فرنور دو تا سه سال بعد از کاشت شروع به باردهی می‌کنند و میزان رسیدگی به آن می‌تواند مقدار باردهی را تحت تاثیر قرار دهد.

عوامل موثر در ارتفاع نهال گردو

درخت گردو فرنور یکی از درختان پایه کوتاهی است که بیشتر رشد عمودی و آهسته دارد. تراکم شاخه‌ها در نهال فرنور نسبت به سایر درختان کمتر است. به همین دلیل فاصله کاشت آن نسبت به دیگر درختان گردو کمتر می‌باشد. زیرا بیشتر رشد عمودی دارد.

همچنین فاصله کاشت و الگوی کشت در مورد درختان گردو فرنور به صورت ۷*۶ و یا ۷*۵ می‌باشد. به طور کلی این نژاد می‌تواند تا ارتفاع ۱۰ الی ۱۵ متری نیز رشد داشته باشد. البته که تاج درخت فرنور به صورت راست است و شاخه‌های جانبی آن رشد چندانی ندارند.

جهت خرید نهال های گردو سالم و مرغوب بر روی گزینه نهال گردو کلیک کنید.

برخی از عواملی که می‌توانند رشد و ارتفاع این نژاد از گردو را تحت تاثیر قرار دهند عبارتند از:

  1. ژنتیک: یکی از مهم‌ترین فاکتورها در رشد درخت گردو ،ژنتیک آن می‌باشد. درختان قدیمی و بومی دارای رشد کندی هستند و کشاورزان و باغداران باید چندین سال به انتظار می‌نشستند تا درخت گردو شروع به باردهی کند. اما امروزه ارقام اصلاح شده دارای رشد مطلوبی هستند و زودتر شروع به باردهی می‌نمایند. به دلیل باردهی سریع و اقتصادی نیز ارتفاع درخت گردو فرنور نسبت به دیگر ارقام کوتاه تر است.
  2. شیوه تکثیر: امروزه نهال‌های پیوندی دوره رسیدن به باردهی را کوتاه‌تر کرده اند. بعد از کاشت نهال در حدود دو تا سه سال بعد، درخت گردو شروع به باردهی می‌کند. درخت گردو فرنور یکی از این درختان پیوندی است که با اصلاح انجام شده در این نوع نژاد، ارتفاع درختان گردو فرنور مانند دیگر درختان گردو خیلی افزایش نمی باید.

شیوه تکثیر درخت گردو فرنور

  1. خاک: یکی از عوامل بسیار مهم در رشد و ارتفاع درخت خاک زمینی است که نهال گردو در آن کاشته شده است. درخت گردو فرنور خاک های سنگلاخی را نمی پسندد و در خاک های شنی ماسه ای رشد بهتری دارد.
  2. آبیاری: درخت گردو فرنور به آبیاری منظم حساس است و باید به طور اصولی و دقیق آبیاری شود. این درخت تحمل شرایط کم آبی و یا برعکس، غرقابی را ندارد و در صورت وجود بی‌نظمی در آبیاری رشد و ارتفاع درخت گردو فرنور متوقف می‌شود.
  3. تغذیه: یکی از دیگر فاکتورهای موثر بر ارتفاع درخت مربوطه، تغذیه مناسب درخت با کودهای آلی و شیمیایی می‌باشد. با تغذیه مناسب، درخت گردو می‌تواند به رشد و ارتفاع مطلوب خود برسد.
  4. نور و دمای هوا: در شرایطی که نور به میزان کافی در دسترس درخت گردوی مربوطه باشد و همچنین دمای هوا برای رشد آن مساعد باشد، رشد و ارتفاع درخت گردو فرنور بیشتر می‌شود.
  5. هرس: هرس به موقع یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر ارتفاع و رشد درخت فرنور می‌باشد. درخت گردو فرنور می‌تواند تا ارتفاع ۱۰ الی ۱۵ متری رشد کند؛ اما با هرس به موقع و مرتب می‌توان ارتفاع آن را کنترل کرد. زیرا با توجه به رشد عمودی تاج درخت فرنور در صورتی که ارتفاع آن با هرس کنترل نشود، مرتب هرساله بر ارتفاع درخت افزوده شده و برداشت محصول از آن با مشکل مواجه می‌شود.

درخت گردو فرنور

سخن آخر در ارتباط با ارتفاع درخت گردو فرنور

انواع گردو، شرایط خاک، آبیاری مناسب، اقلیم، نور و دما، مدیریت باغ، گیاه‌پزشکی و نظم و تنوع تمامی عواملی هستند که می‌توانند به رشد بهتر محصولات و حداکثر ارتفاع درخت کمک نمایند.

خاصیت‌های متنوع انواع گردوها، تأثیرات تنوع شرایط خاک و آب و تدابیر مدیریتی متناسب با نیازهای درختان، نقش مهمی در ایجاد یک محیط مساعد برای رشد ایده‌آل درختان گردو ایفا می‌کنند. با توجه به اهمیت هرکدام از این عوامل، متداول است که باغبانان و کشاورزان، بهینه‌سازی زمین خود را برای تحقق اهداف ارتفاع درخت گردو فرنور و سلامت آن در نظر بگیرند.

شما می توانید برای خرید بهترین نهال گردو و دریافت مشاوره ی رایگان از طریق درج کامنت و یا تماس با تیم فروش مجموعه ی گلدنهال، با ما در ارتباط باشید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران