فصل کاشت گردو در گلدان

فصل کاشت گردو در گلدان

۱۴۰۲-۰۸-۱۸

زمان کاشت نهال گردو گلدانی، یکی از مواردی است که باغبانان حرفه ای و علاقه مندان به باغبانی در فضاهای محدود، اغلب به آن توجه می کنند. بدلیل محدودیت فضای باغبانی در مناطق شهری، کاشت نهال گردو در گلدان به عنوان یک روش جذاب و کارآمد برای باغبانی در فضاهای کوچک، مورد توجه واقع شده است. در این روش، می توانید گردو را در گلدان های کوچک و قابل حمل کاشت کرده و به رشد و توسعه آن در هر زمان و مکانی بپردازید.

همچنین در همین ابتدا بهتر است بدانید فصل کاشت گردو در گلدان، مربوط به فصول گرم سال می باشد که ریشه ی نهال در حالت بیدار قرار گرفته است، در فصول سرد سال نهال گردو به صورت ریشه لخت کاشته می شود.

با کاشت نهال گردو در گلدان و رعایت اصول مربوطه، می توانید فرآیند رشد گردو را تجربه کنید. زمان کاشت نهال گردو در گلدان می تواند در طول سال و براساس تمایل شما متغیر باشد. در این مقاله قصد داریم درباره اصول و روش های کاشت نهال گردو صحبت کنیم و ببینیم فصل کاشت گردو در گلدان، چه موقعی است؛ پس لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

کاشت نهال گردو

گردو یکی از پرطرفدارترین انواع مغزهاست که خصوصاً به دلیل صرفه اقتصادی، در سال های اخیر بسیاری را به احداث باغ گردو و حتی کاشت نهال گلدانی ترغیب کرده است. ممکن است در بین مردم این اعتقاد وجود داشته باشد که کاشت نهال گردو آسان است و نیاز به مراقبت چندانی ندارد. اما در حقیقت، برای بدست آوردن میوه با کیفیت و بهره وری مناسب، رعایت زمان کاشت نهال گردو از اهمیت بالایی برخوردار است.

شما می توانید برای خرید نهال و کسب اطلاعات بیشتر درباره مشخصات ارقام مختلف گردو، به صفحه خرید نهال گردو مراجعه نمایید.

کاشت نهال گردو

درخت گردو در شرایط آب و هوایی مختلف مقاومت خوبی دارد و تنوع گونه های آن سبب شده است که نهال گردو در مناطق مختلف با شرایط اقلیمی متفاوت، کاشته شود. با این حال، بایدها و نبایدهای خاصی درباره اصول و زمان کاشت نهال گردو وجود دارد که برای دستیابی به نتایج مطلوب، باید رعایت شوند.

روش های کاشت نهال گردو

 1. کاشت میوه گردو در خاک: در این روش، میوه گردو (که به عنوان دانه استفاده می شود) مستقیماً در خاک قرار می گیرد. شاید شما هم شنیده باشید که ممکن است کلاغی دانه یعنی همان میوه گردو را در خاک کاشته باشد.
 2. کاشت نهال گردو اصلاح شده، یکی از روش هایی است که در آن از نهال هایی استفاده می شود که به صورت اصلاح شده اند و با توجه به نیازهای خاصی تولید شده اند. بهترین زمان کاشت این نهال در فصل بهار است. این نهال در مقایسه با سایر ارقام، ممکن است رشد کمتر و قد کوتاهتری داشته باشد.
 3. کاشت نهال گلدانی: یکی از روش های معمول کاشت است که در آن نهال های گردو در گلدان قرار می گیرند و در آنجا رشد می کنند. این نهال ها می توانند به طور دائمی در گلدان باقی بمانند یا به زمین منتقل شوند. در رابطه با زمان کاشت نهال گردو گلدانی نیز معمولاً فصل بهار توصیه می شود.
 4. کاشت نهال گردوی ریشه لخت: این نهال ها در گلدان قرار نمی گیرند و کاشت آن ها، نیازمند حفر یک گودال در زمین است. بطورکلی در مناطق معتدل و خنک، مناسب ترین زمان برای کاشت نهال گردوی لخت، در فصل پاییز است.

کاشت نهال گردو گلدانی

کاشت نهال گردو گلدانی

یکی از روش های پرورش درخت گردو از طریق کاشت نهال گلدانی گردو است. نهال گردو در گلدان قابلیت رشد و بقاء دارد و همچنین می توان آن را به زمین منتقل کرد. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، نهال های گردو به دو شکل ریشه لخت و گلدانی وجود دارند.

توصیه می شود که نهال های گردوی ریشه لخت را در فصل خواب گیاه، یعنی اواخر پاییز و اواخر زمستان کاشت کنید. اما زمان کاشت نهال گردو گلدانی متفاوت است و می توان در فصل رشد یعنی از بهار تا پاییز، این نهال را کاشت.

تفاوت چندانی بین کاشت نهال گردوی ریشه لخت و نهال گلدانی وجود ندارد و موضوع اصلی در مورد نهال گلدانی، زمان کاشت آن است؛ در غیر این صورت، فرآیند کاشت هر دو تقریباً مشابه است. مزیت کاشت گردو گلدانی این است که می تواند گیاه را از خطر سرمازدگی در امان نگه دارد. از این رو، اگر قصد انتقال نهال به زمین را ندارید، می توانید آن را به راحتی در داخل فضای سرپوشیده یا گلخانه قرار دهید.

کاشت نهال گردو گلدانی

انتقال نهال گردو گلدانی به زمین

اگر قصد دارید نهال گلدانی را به زمین منتقل کنید، به این موارد توجه کنید:

 • خاک مناسب
 • نوع خاک
 • زهکش خاک
 • حفر گودال و عمق آن
 • کوددهی
 • ترکیب و زهکش خاک در هنگام کاشت نهال در زمین
 • عمق گودال
 • فاصله بین نهال ها

این امکان وجود دارد که ارقام مختلف گردو را به صورت گلدانی تهیه کرده و برای نگهداری یا کاشت آنها اقدام کرد. اگر قصد کاشت نهال گردو گلدانی را دارید، می بایست گودالی که برای آن در نظر دارید را پرالیناژ کنید؛ به این شکل که داخل گودال و ریشۀ گیاه، به مخلوطی از قارچ‌کش، حشره کش، خاک رس و کود دامی و آب آغشته گردد.

آبیاری و کوددهی نهال گردو

آبیاری نهال یکی از موارد بسیار مهمی است که باید به آن توجه کنید. نهال گردو به آبیاری بیشتری نسبت به درخت گردو نیاز دارد، زیرا ریشه های آن هنوز به اندازه ریشه های درخت بزرگ، به زمین نفوذ نکرده اند. با این حال، تعادل در آبیاری باید حفظ شود؛ زیرا رطوبت زیاد باعث پوسیدگی ریشه و بروز بیماری های مختلف می شود و خشکی ریشه نیز سبب متوقف شدن رشد درخت و کاهش کیفیت میوه ها می گردد.

آبیاری و کوددهی نهال گردو

کوددهی نهال گردو هم موضوع مهمی است؛ زیرا باعث جبران کمبود املاح در ترکیبات خاک می شود. بهترین راهکار این است که قبل از کاشت نهال گردو گلدانی یا هر نهال دیگر، ترکیبات خاک را با انجام آزمایشات لازم بررسی کنید و با توجه به نتایج، کوددهی را به صورت هدفمند انجام دهید تا ترکیبات موردنیاز خاک تأمین شود. در هر صورت، هنگام کاشت نهال در زمین، باید از کود مناسب در داخل گودال استفاده کنید.

تفاوت های نهال گردو ریشه ای و گلدانی

همانطور که قبلاً گفتیم، تفاوت چندانی بین نهال گردو ریشه ای و گلدانی وجود ندارد. با این حال، در مقایسه آن ها می توان چند نکته را ذکر کرد:

 • زمان کاشت: نهال گردو ریشه ای در فصل استراحت گیاه کاشت می شود (اواخر پاییز و اواخر زمستان تا اوایل بهار). در حالی که، زمان کاشت نهال گردو گلدانی متفاوت است و این نهال در هر زمانی قابل کاشت است (فصل بهار و تابستان).
 • نگهداری: نهال گردو گلدانی می تواند در همان گلدان نگهداری شود، اما نهال گردو ریشه ای نیاز به فضای مناسب و نگهداری در زمین دارد.
 • سرمازدگی: بدلیل حفاظت از نهال گردو گلدانی، در برابر سرمازدگی مقاومت بیشتری دارد. اما نهال گردو ریشه ای در مقابل سرما آسیب پذیرتر است.
 • هزینه حمل و نقل: به دلیل عدم وجود گلدان، نهال گردو ریشه ای هزینه حمل و نقل کمتری در جابجایی و انتقال آن به محل کاشت دارد.

نهال گردو گلدانی

نتیجه گیری کلی در رابطه با زمان کاشت نهال گلدانی گردو

برخی افراد علاقمند به داشتن یک نهال در فضای محل سکونت خود هستند و امکان داشتن باغ یا زمین جهت کاشت درخت را ندارند یا به دلایل مختلف تمایل به خرید نهالی دارند که در گلدان قرار بگیرد. به همین دلیل، نهال گلدانی گردو گزینه ی مناسبی برای این افراد است. همچنین، زمان کاشت نهال گردو گلدانی محدود نیست و این یک مزیت بزرگ برای این نهال محسوب می شود.

بنابراین، می توانید با تهیه نهال گردو گلدانی به آسانی به آنچه که تمایل دارید دست یابید. اطمینان از کیفیت نهال و کسب اطلاعات لازم درباره رقم، گونه و شرایط نگهداری آن، مواردی هستند که می توانید با مشورت و ارتباط با کارشناسان خبره سایت گلد نهال، از آن بهره مند گردید.

 

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران