راهنمای تخصصی نکات کاشت نهال گردو ژنوتیپ

راهنمای تخصصی نکات کاشت نهال گردو ژنوتیپ

۱۴۰۳-۰۱-۰۵

نحوه کاشت نهال گردو ژنوتیپ

در مورد همه نهال‌ها پس از خرید نهال مهم ترین مرحله، مرحله کاشت نهال است که باید در انجام این کار توجه کرد. در مورد گردو ژنوتیپ نیز همینطور است.

هر فردی که قصد کاشت گردو ژنوتیپ را دارد باید اطلاعاتی در مورد نژاد ژنوتیپ و نحوه کاشت نهال گردو ژنوتیپ داشته باشد تا بتواند این کار را به درستی انجام دهد. در ادامه ی این محتوا در باب همین موضوع اطلاعاتی را در اختیار شما کشاورزان و باغداران عزیز قرار داده ایم.

بیوگرافی گردو ژنوتیپ

گردو ژنوتیپ یکی از ارقام بومی ایران است. نهال گردو ژنوتیپ بیشتر مناسب مناطق معتدل تا گرمسیری می‌باشد. این نژاد گردو، درختی پایه کوتاه است اما شاخه‌های بسیاری متراکمی دارد. پوسته گردو در این رقم معمولی است؛ یعنی نمی‌توان آن را در دسته پوست کاغذی قرار داد.

این نهال نیز برای رشد بهتر و باردهی مطلوب مانند ارقام دیگر نیاز به رسیدگی دارد. اما آشنایی با نحوه کاشت نهال گردو ژنوتیپ و مراحل آن به شما کمک می‌کند تا در برداشت این گردو نتیجه بهتری به دست آورید.

جهت مشاهده لیست نهال گردو مرغوب و سالم بر روی گزینه نهال گردو کلیک کنید.

نهال گردو ژنوتیپ

آشنایی با مراحل کاشت درخت گردو ژنوتیپ

در نحوه کاشت نهال گردو ژنوتیپ برخی از عوامل موثر هستند که با آشنایی و فراهم آوردن آن‌ها در مورد این گردو می‌توان به عملکرد بیشتری دست یافت.

زمان و فاصله کاشت، کوددهی، هرس و آبیاری از جمله عوامل مهم در نحوه کاشت نهال گردو ژنوتیپ به شما می‌روند که برای افزایش بازدهی باید به آن‌ها توجه کرد. در ادامه هر یک از این موارد بررسی می‌شوند.

آماده‌سازی زمین برای کاشت درخت گردو ژنوتیپ

برای دریافت اطلاعاتی از نحوه کاشت نهال گردو ژنوتیپ، ابتدا باید زمینی را که در آن می‌خواهید نهال گردو را بکارید، آماده کنید. برای آماده‌سازی زمین باید خاک را از نظر Ph و سبکی و سنگینی آن بررسی نمایید.

درخت گردو ژنوتیپ به ph خنثی نیاز دارد و بهتر است بافت خاک آن سبک باشد تا درخت بتواند به راحتی ریشه‌های خود را گسترش دهد.

زمین مطلوب کاشت

زمان کاشت نهال ژنوتیپ

با توجه به این که این نهال برای مناطق معتدل و گرمسیر مناسب می‌باشد، بهتر است در اواخر فصل پاییز در این مناطق برای کاشت نهال گردو ژنوتیپ اقدام کنید. البته برای کاشت نهال دیگر گردوها می‌توانید از اواخر پاییز تا زمستان دست به کار شوید اما برای کاشت نهال گردو ژنوتیپ در مناطق گرمسیر، بهترین زمان آذر ماه می‌باشد.

عمق گودال در نحوه کاشت نهال گردو ژنوتیپ

برای کاشت درخت گردو ژنوتیپ ابتدا باید به خاک زمین مورد کشت توجه کنید. گردو ژنوتیپ برای کاشت نیاز به خاکی با بافت سبک دارد و خاک‌های سنگین و مرطوب را نمی‌پسندد. سپس باید گودالی به عمق یک متر و مناسب ریشه‌های نهال گردو ژنوتیپ حفر کنید.

بهترین الگوی کشت در درختان ژنوتیپ

همانطور که گفته شد نهال گردو ژنوتیپ یک نهال پایه کوتاه است اما این نهال دارای شاخه‌های متراکمی می‌باشد. به همین دلیل نحوه کاشت نهال گردو ژنوتیپ به طوری است که باید فاصله کافی بین دو درخت در طول و عرض در نظر گرفت تا رشد و باردهی آن دچار مشکل نشود.

الگوی کاشت ژنوتیپ

برای کاشت نهال گردو ژنوتیپ معمولا از الگوی کشت ۶*۷ استفاده می‌کنند، تا به شاخه‌های آن نور کافی برسد و همچنین فضای کافی برای رشد نیز داشته باشند. از طرفی تراکم شاخه‌ها ممکن است باعث شود که درخت مورد حمله آفات و بیماری‌ها قرار گیرد.

بنابراین با رعایت فاصله استاندارد در نحوه کاشت نهال گردو ژنوتیپ می‌توان به کنترل آفات و بیماری‌ها نیز کمک کرد.

نحوه کاشت نهال گردو ژنوتیپ

برای کاشت درخت گردو ژنوتیپ اگر نهال ریشه برهنه است ابتدا باید ریشه‌های نهال را به خوبی بررسی کرده تا ریشه‌ها دچار بیماری و پوسیدگی نباشند؛ اما اگر ریشه‌ای مشکل داشت و پوسیده بود آن را با ابزار ضدعفونی شده حذف کنید.

سپس نهال را در گودال قرار دهید و آن را با خاک سبک و لومی پر کنید. بهتر است از مخلوط خاک با کود دامی پوسیده استفاده نمایید تا خاک مورد کشت سبک‌تر شود و زهکش مناسب‌تری داشته باشد.

بعد از رعایت نکات نحوه کاشت نهال گردو ژنوتیپ، خاک اطراف نهال را کمی فشرده کنید تا تمام فضاهای خالی بین خاک پر شود. همچنین در کاشت نهال گردو توجه به این نکته مهم است که محل پیوند باید بالاتر از سطح خاک قرار گیرد.

نحوه کاشت نهال گردو ژنوتیپ

آبیاری نهال های گردو ژنوتیپ

به طور کلی همان طور که بارها به این نکته تاکید شده است، درخت گردو به آبیاری منظم نیاز دارد. درختان گردو ژنوتیپ نیز از این قاعده مستثنی نیستند و آبیاری منظم را می‌پسندند.

به دلیل اینکه این درخت گردو مناسب مناطق گرمسیری می‌باشد، به آبیاری هر ۷ روز یک بار نیاز دارد تا عملکرد خوبی داشته باشد. این مورد نیز یکی از نکات مهم نحوه کاشت نهال گردو ژنوتیپ می باشد.

نگهداری و مراقبت از نهال مربوطه

پس از کاشت درخت گردو ژنوتیپ، مراقبت و نگهداری و رسیدگی و توجه به آن از ملزوماتی است که باعث می‌شود درخت گردو به درستی رشد کند. آبیاری، هرس، کنترل بیماری‌ها و آفات و تغذیه درست همگی جزئی از نحوه کاشت نهال گردو ژنوتیپ و نگهداری از آن می باشند.

با انجام دادن درست تمام مراحل، نهال گردو ژنوتیپ شروع به رشد می‌کند و به بار می‌نشیند. درخت ژنوتیپ از جمله درختان زودبارده می‌باشد؛ اما باردهی مطلوب و اقتصادی آن حدود ۶ تا ۸ سال پس از کاشت اتفاق می‌افتد و تا سالیان سال می‌توان از آن برداشت کرد. البته اگر در تمام این مدت به نکات مربوط به نگهداری و نحوه کاشت نهال گردو ژنوتیپ به درستی توجه شود.

مراقبت از محصول و نهال

سخن آخر در ارتباط با نحوه کاشت نهال گردو ژنوتیپ

نباید این نکته مهم را فراموش کرد که مهم‌ترین مرحله در کاشت نهال گردو ژنوتیپ انتخاب نهال مناسب می‌باشد. برای خرید نهال مناسب گردو ژنوتیپ باید به مراکز معتبر و قابل اطمینان فروش نهال مراجعه کرد.

مراکز معتبر همانند نهالستان گلدنهال می‌توانند با تضمین سلامت نهال گردو، باغداران را نسبت به این موضوع مطمئن سازند. پس از خرید نهال سالم و آماده‌سازی زمین برای اجرای نحوه کاشت نهال گردو ژنوتیپ، با انجام درست تمام مراحل و با نگهداری صحیح از نهال در برابر آفات و بیماری‌ها و همچنین آبیاری منظم، می‌توان انتظار عملکرد مطلوب را از درخت گردو ژنوتیپ داشت.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران