کاشت گردو در پاییز:(برسی ۴ نکته طلایی پرورش)

کاشت گردو در پاییز:(برسی 4 نکته طلایی پرورش)

۱۴۰۲-۰۹-۲۵

کاشت نهال گردو در فصل پاییز

به دلیل محبوبیت و بازار خوبی که گردو دارد، کاشت نهال گردو در پاییز در بسیاری از مناطق صورت می‌گیرد و عده‌ی زیادی از باغداران و کشاورزان دوست دارند که اقدام به پرورش این نهال کنند.

قبل از اقدام به کشت هر نهال باید اطلاعاتی راجع به فصل مناسب کاشت و نحوه انجام این کار داشته باشید تا به نتیجه مطلوب و دلخواه خود برسید. اگر به دنبال این نکات هستید تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

آشنایی با بیوگرافی درخت گردو

درخت گردو یکی از درختان خزان کننده است که رشد کند و آهسته‌ای دارد. این درخت تک پایه است و گل‌های نر و ماده آن بر روی یک درخت قرار می گیرد. درختان گردو معمولا عمر طولانی دارند و ارتفاع آن به طور نسبی به ۱۰ متر نیز می‌رسد. میوه‌ی درخت گردو همان مغز آن است که جز خشکبار محسوب می‌شود. این میوه خوشمزه دارای مصارف فراوانی در انواع غذاها و دسرها و… می‌باشد.

گردو درختی است که علاوه بر استفاده از میوه یا مغز آن از چوب و پوست سبز آن نیز می توان استفاده کرد. از مغز آن به عنوان آجیل یا در انواع غذاها، از چوب آن در صنایع چوب و وابسته به آن و از پوست سبز آن در رنگرزی استفاده می‌شود.

نهال گردو

همچنین شما می توانید جهت مشاهده لیست جدیدترین ارقام نهال گردو و اطلاع از قیمت آن ها بر روی عبارت نهال گردو کلیک کنید.

روش ‌های کاشت نهال گردو

  1. کاشت گردو به روش بذری: در این مرحله شما می توانید با فرا رسیدن فصل برداشت گردو ها، اقدام به جمع آوری هرچند عدد گردویی که می خواهید از درخت گردو کنید. سپس پوست سبز آن را جدا کنید و شکستگی کوچکی در قسمت بالایی پوست گردو ایجاد نمایید تا راهی برای جوانه زدن آن از مغز گردو، باز کرده باشید.

کاشت گردو به روش بذر

مهم ترین مرحله قرار گیری گردو ها در آب می باشد. در اینجا به مدت دو روز گردو ها را در آبی شناور قرار دهید و توجه داشته باشید که آن دسته از گردوهایی که روی سطح آب قرار می گیرند، مناسب کاشت نهال گردو نمی باشند.

سپس گردو ها را در دستمال کاغذی پیچیده و درون ظرفی قرار دهید که بتوان با اسپری آن ها را مرطوب کرد. بعد از ۱۲ روز شما شاهد جوانه زنی گردو ها در ظرف بسته خواهید بود.

روش کاشت گردو بذری زمان بر است و مدت طولانی لازم است که تا گردو کاشته شده، تبدیل به نهال شود و سپس بعد از گذشت چندین سال میوه دهی آن آغاز شود. اما در روش کاشت نهال گردو در پاییز، زودتر می‌توان به محصول مورد نظر دست یافت.

  1. کاشت گردو از طریق نهال: در روش کاشت نهال گردو، مهم ترین قدم خرید نهال با کیفیت و سالم است. با خرید نهال سالم و رعایت زمان و مکان کاشت می‌توان به عملکرد بالایی در درختان گردو دست یافت.

کاشت نهال گردو در پاییز و اواخر اسفند بهترین زمان برای کشاورزی می باشد. زیرا یا قبل از سرمای یخ بندان زمستان است یا این سرما به پایان رسیده است. شما می توانید زمین خود را زهکشی کرده و گودال هایی به فاصله ی ۷ متر حفر کنید و نهال گردو را درون آن قرار دهید.

کاشت نهال گردو

ویژگی‌های نهال گردوی خوب و سالم

  • نهال گردو مرغوب دارای ریشه‌های سالم و با رنگ طبیعی می باشد. همچنین ریشه‌های نهال های گردوی سالم باید دارای رطوبت باشند و دچار خشک شدگی و سیاهی نشده باشند.
  • این مورد در خصوص ساقه نهال گردو نیز صدق می‌کند که باید ساقه نهال های گردو رنگ طبیعی و سبز خود را داشته باشند و سیاه و خشک نباشد.
  • برای متوجه شدن از میزان رطوبت موجب در عمق ریشه ها، می توان قسمت از ریشه را برش زد. در صورت سفید بودن و وجود رطوبت، این مورد مناسب کاشت نهال گردو در پاییز است.

انتخاب فصلی مناسب برای کاشت گردو

درخت گردو معمولا در مناطق سردسیر عملکرد بهتری دارد. پس در نتیجه بهترین فصل برای کاشت نهال، فصل پاییز قبل از یخبندان های زمستان می باشد. در این زمان خاک های زمین کشاورزی هنوز رطوبت خود را از دست نداده اند. کاشت نهال گردو در فصل پاییز مزیت‌هایی دارد که در ادامه به آن پرداخته شده است.

دلایل کاشت گردو در فصل پاییز

کاشت نهال گردو در پاییز باعث می‌شود که ریشه نهال گردو رشد و توسعه بیشتری پیدا کند. در فصل پاییز میزان بارندگی نسبت به فصل تابستان بیشتر است. آب هم یکی از ضروری‌ترین نیاز های نهال پس از کاشت می‌باشد.

بنابراین با کاشت درخت گردو در این فصل، مقدار بارندگی به توسعه ریشه نهال های گردو، کمک می‌کند و باردهی نهال را جلوتر می اندازد.

دلیل دیگر کاشت نهال گردو در پاییز این است که میزان گرمای هوا کاسته شده است. این موضوع باعث می‌شود که نهال راحت‌تر بتواند رشد کند و نسبت به گرمای تابستان مقاومت داشته باشد.

در صورت کاشت نهال در فصل گرم، فرصت کافی برای رشد ریشه نیست و فقط در هوای گرم می تواند شروع به رشد ساقه و برگ می‌کند. این موضوع موجب می‌شود که ریشه در برابر بسیاری از تغییرات حساس باشد و در نتیجه منجر به از بین رفتن درخت می شود.

درخت گردو

از طرفی با کاشت گردو در زمستان، با توجه به حساسیت نهال ممکن است نهال نتواند خود را با سرما وقف دهد و از بین برود. اما با کاشت گردو در پاییز ریشه فرصت کافی برای رشد را دارد و همچنین در اوایل بهار ساقه و جوانه‌های آن شروع به رشد می‌کنند.

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است به نحوی بر کاشت این نهال در فصل پاییز نسبت به سایر فصل ها موثر باشد، میزان علف های هرز در زمین می‌باشد. با کاشت نهال گردو در پاییز و نبود علف‌های هرز، ریشه نهال می‌تواند از آب و مواد غذایی موجود در خاک بهره بیشتری ببرد. این بدان معنی است که ریشه نهال در این فصل رقیب کمتری در جذب آب و مواد غذایی دارد و بهتر می‌تواند گسترش پیدا کند.

چگونگی کاشت این نهال در پاییز

برای کاشت نهال گردو در پاییز با توجه به روش کاشت نهال، می توانید گودال هایی به عمق ۵۰ تا ۷۰ سانتی متر ایجاد کنید. قبل از قرار دادن نهال‌ها در گودال، ریشه‌های آن را به دقت بررسی کنید. اگر در میان ریشه های نهال گردو، ریشه‌ی بیمار و پوسیده وجود داشت، آن را با قیچی تمیز حذف کنید.

سپس با فاصله ای که برای هر گودال به منظور نورگیری بهتر درخت گردو در آینده در نظر گرفته اید، کاشت نهال را انجام دهید. در این زمان بهتر است همراه با قرار گیری نهال در خاک، از کود دامی پوسیده بهره مند شوید تا پروسه رشد سریع تر پیش برود.

خاک مناسب

دقت کنید در زمان کاشت نهال گردو، در مورد نهال‌های پیوندی، محل پیوند باید در بالای سطح خاک قرار بگیرد.

پس از کاشت نهال گردو در پاییز، خاک اطراف نهال را فشرده کنید تا فضاهای خالی بین خاک‌ از بین بروند. برای آن که باد به نهال تازه کشت شده آسیبی نرساند و آن را خم نکند، بهتر است از قیم استفاده کنید. با قرار گیری یک تکه چوب کنار نهال، دیگر نهال گردو در برابر باد شکسته نمی شود و مستقیم به رشد خود ادامه می دهد.

در خصوص آبیاری نهال گردوی تازه کشت شده در فصل پاییز نیز باید گفت که نوع آبیاری و مقدار آن بستگی به شرایط اقلیمی منطقه کاشت دارد. روش های کرت بندی، قطره ای، دیمی و غرقابی از جمله شیوه های مناسب برای آبیاری درخت گردو محسوب می شوند.

آبیاری درخت گردو

نتیجه گیری از کاشت نهال گردو در پاییز

همانطور که بیان شد، انتخاب نهال سالم یکی از مهم ترین مراحل در کاشت نهال گردو در پاییز است. همچنین فصل پاییز بهترین زمان برای کاشت این نهال می باشد. زیرا با جلوگیری از یخ زدگی نهال، به باروری بهتر آن کمک کرده اید.

مجموعه گلدنهال یک مجموعه فعال در عرضه انواع ارقام نهال گردو سالم و با کیفیت است. این مجموعه با داشتن متخصصانی در حوزه کشاورزی، می تواند به شما مشاوره های مفیدی در زمینه کاشت گردو در فصل پاییز و احداث با گردو ارائه دهد.

جهت خرید نهال گردو از مجموعه گلدنهال و یا رفع سوالات خود می توانید از طریق کامنت یا تماس با شماره های درج شده در سایت با ما در ارتباط باشید.

 

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران