ترساندن درخت گردو

ترساندن درخت گردو

۱۴۰۲-۰۸-۱۸

مقدمه ای بر ترساندن درخت گردو:

یکی از باور هایی که متعلق به باغداران قدیمی کشور ما ایران، آیین ترساندن درخت می باشد. یعنی دقیقا مشابه با انسان و حیوان، گیاه را به عنوان موجود زنده تهدید می کردند. به خصوص برای ترساندن درخت گردو که ریشه دیرینه در کشور ما دارد این امر رواج داشته است. علت این تهدید نیز عدم باردهی و در واقع کم کاری درختان با وجود رسیدگی کشاورزان بوده است. با این روش درخت را هوشیار کرده تا باز هم عملکرد خود را از سر بگیرد.

با توجه به سابقه بلند مدت باغداری در ایران رفتار های به جا مانده از قدیمی ها بسیار مورد تایید می باشد. به همین خاطر که کشاورزان با وجود اینکه امکان سنجش علمی ترساندن درخت گردو وجود ندارد، اما به آن ایمان دارند. با وجود پیشرفت علم امروز برای بسیاری سوال که آیا انجام این کار نتیجه بخش می باشد یا خیر؟ به همین خاطر با ما باشید تا در ادامه اطلاعات بیشتری پیرامون تهدید درخت گردو، در اختیار شما قرار دهیم.

روش ترساندن درخت گردو:

در کشور ما پرورش درخت گردو و سایر درختان در نقاط مختلف کشور انجام می گیرد. بنابراین انجام چنین رسمی در هر منطقه نسبت به مناطق دیگر تفاوت هایی دارد. اما به صورت کلی این کار با روش یکسانی در همه جای ایران برگزار می شود. پیش از اینکه هر باغداری به سراغ تهدید درخت گردو برود باید همه رسیدگی های لازم را انجام داده باشد. از جمله اینکه شرایط خاک، آبیاری و کود دهی را مناسب با خواست درخت بهبود دهد.

از آنجایی که گفتیم نوع دید قدیمی ها به درخت مثل یک موجود زنده حتی درخت را عروس نیز می کردند. کماکان این رسم با عنوان عروسی نارنج برای درخت بهار نارنج پایدار می باشد. بعد از این اگر درخت همچنان به رفتار خود و عدم باردهی ادامه داد، باغدار به سراغ ترساندن درخت گردو می رود. برای انجام این کار کشاورز به عنوان تهدید کننده و یک یا چند نفر دیگر به عنوان ریش سفید حاضر می شوند.

باغدار به سمت درخت حرکت کرده و شکوه کنان درخت گردو را تهدید به قطع می کند. همچنین همه کارهایی که برای باردهی درخت انجام داده را یادآوری کرده و اظهار دلخوری می کند. این تهدید با چند ضربه تبر به تنه درخت برای ترساندن بیشتر و واقعی انجام می گیرد. در اینجا افراد ریش سفید وارد شده و وساطت درخت را کرده و از درخت قول می گیرند که امسال به بار بنشیند. در نهایت به واسطه افراد حاضر، باغدار منصرف شده به شرطی که درخت شروع به  باردهی کند.

تهدید درخت گردو

این آیین در شمال ایران و در شب یلدا توسط باغداران قدیمی و سنتی این منطقه انجام می گیرد. معمولا هم در این رسم، خانواده و اهالی روستا به عنوان واسط وارد می شوند. طبق برخی گفته ها با تبر زنی شیره ای از تنه خارج شده که در واقع سموم موجود درخت می باشد.

آیا ترساندن درخت گردو نتیجه بخش می باشد؟

احتمالا علت پایداری این کار تا به امروز نتیجه بخشی که باغداران شاهد آن بوده اند. ضمن اینکه درخت موجودی زنده و به عقیده بسیاری قدرت برقراری ارتباط و پیوند دارد. البته که کشاورزان معتقدند شما باید این کار را با خلوص نیت انجام دهید تا درخت متوجه جدیت شما شود. به این معنی که اگر درخت به نمایشی بودن کار شما پی ببرد هیچ نتیجه ای به همراه نخواهد داشت. به تجربه بسیاری از باغداران ترساندن درخت گردو نتیجه بخش بوده است.

قدیمی ها و به خصوص ما ایرانی ها فارغ از دنیای علم امروز عقیده زیادی به پیوند طبیعت و انسان داریم. در واقع ریشه تهدید و یا عروس کردن درخت نیز به همین عقیده بر می گردد. حتی برخی معتقدند علت اینکه پیوند گیاهان بسیار نتیجه بخش به خاطر پیوند و ارتباطی که گیاهان با هم برقرار می کنند. اما با این حال به خاطر تاثیری که علم روی پیشرفت باغداری داشته پیش از انجام هر کاری ما شما را تشویق به کار های اصولی می کنیم.

علت بار ندادن درخت گردو چه می تواند باشد:

شما حتما به خاطر عدم باردهی و یا عملکرد ضعیف درخت که به ترساندن درخت گردو فکر کرده اید. اما باید پیش از هر کاری درباره شرایط درخت و علت عدم باردهی آن تحقیق نمود. حتی اگر شما تا به حال کار های زیادی انجام داده اید باز هم ممکن نکاتی جا مانده باشد. باغداران قدیمی نیز پیش از اینکه به سراغ اجرای رسم ها و سنت ها بروند ابتدا شرایط مساعد را برای درخت فراهم می کردند. اگر ما به درخت رسیدگی نکنیم نمی توانیم از او انتظار باردهی داشته باشیم. در صورت عدم توجه درست ما خود درخت وارد فرآیند نابودی می شود.

عدم باردهی درخت گردو

مهمترین موضوعات مطرح همیشه به عدم توجه ما به هرس، کود دهی، شرایط خاک و رطوبت موجود در آن برمی گردد. برای نمونه انجام هرس باردهی در فصل خواب سالانه برای درخت گردو اهمیت دارد. در واقع این کار درخت را شاداب و سرحال و جوان می کند. همچنین تغذیه درخت با کود های حاوی نیتروژن، پتاسیم و فسفر پیش از آغاز فصل رشد اهمیت دارد. چه با دیدگاه های قدیمی و چه از سمت علمی بنگریم، درخت مانند موجودات زنده با رسیدگی بهترین کارکرد را دارد. بنابراین حتما در صورت عدم باردهی درخت گردو با یک کارشناس در امر باغداری مشورت نمایید.

آیا تهدید همان تبر زنی یا حجامت درخت گردو می باشد:

ترساندن درخت گردو، به خاطر عدم باردهی و با وجود شرایط مساعد درخت اتفاق می افتد. اما حجامت درخت گردو که همان هرس تبر زنی با دلایل مشخصی انجام می شود. به لحاظ شیوه انجام، حجامت و تهدید درختان، شبیه به هم به نظر می آیند. در واقع باغداران به دلیل توقف محصول دهی اقدام به حجامت یا تهدید درختان می کنند. اما حجامت به خاطر میزان زیاد شیره خام در آوند های چوبی و با کندن پوست تنه درخت اتفاق می افتد.

آیا میخ زدن تنها یک باور قدیمی مشابه ترساندن درختان گردو:

گردو یکی از خشکبار هایی که حاوی مواد معدنی که از مهمترین آنها آهن و کلسیم می باشد. بنابراین برای تولید محصول درجه یک باید حتما آهن و کلیسم در اختیار درخت قرار دهیم. به همین خاطر که کشاورزان قدیمی عقیده به میخ زدن درخت گردو داشتند. با این تفکر که میخ دارای آهن و نیاز درخت را برطرف می کند. ضمن اینکه تغذیه باعث افزایش قدرت درخت در برابر بیماری ها می شود. علاوه بر میخ زنی، برخی از باغداران براده آهنی زیر درختان خود می گذاشتند.

میخ زدن درخت گردو

درست مثل ترساندن درخت این یک باور قدیمی و هیچ اثباتی در رابطه با این موضوع وجود ندارد. چه بسا میخ زنی با ایجاد شکاف در تنه درخت بستر شکل گیری بیماری های عفونی را فراهم بکند. در حال حاضر با وجود کود و امکان آزمایش خاک نیاز درخت قابل تامین می باشد. کاملا اصولی و مناسب با نیاز گیاه شما از طریق کود دهی آهن و دیگر مواد معدنی لازم را تامین کنید.

سخن پایانی و جمع بندی ترساندن درخت گردو:

در واقع می توان گفت که تهدید درخت گردو حکایت جالب و شیرینی دارد. این نشان اصالت پرورش درختان در کشور ما و اهمیت آن برای باغداران ایرانی می باشد. درخت به نوعی فرزند یک باغبان و حتما بین آنها پیوند به وجود می آید. هرچند که ترساندن درخت گردو بدون پایه علمی، اما از آنجایی که درخت موجودی زنده می تواند نتیجه بخش باشد. با این حال این موضوع اهمیت رسیدگی و مواظبت از درخت را کم نمی کند. به قولی شما باید برای درخت خود مایه بگذارید تا  گوش به فرمان شما باشد.

با توجه به علم پیشرفته امروز در زمینه باغداری در صورت توقف باردهی درخت خود حتما با یک کارشناس صحبت کنید. باغداری در جامعه جهانی امروز اهمیت کشاورزی علمی و اصولی را برای ما روشن می کند. درخت گردو یک سرمایه بسیار بزرگ که در صورت آگاهی نسبت به مشکلات آن می توانید بهترین محصول کشاورزی دنیا را پرورش دهید. برای دریافت مشاوره تخصصی، همکاران ما در نهالستان گلد نهال پاسخگوی تلفنی شما خواهند بود.

همچنین پرسش ها و دیدگاه های ارزنده خود پیرامون ترساندن درخت گردو را از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.

منابع: https://farmerplanting.com

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران

 • avatar محسن
  ۱۴۰۲-۰۱-۲۰

  باسلام ده سال هست که توی باغچه خانه ام نهال گردو کاشتم ولی هیچ سال به بار ننشست

  • avatar admin-goldnahal
   ۱۴۰۲-۰۱-۲۱

   سلام و عرض ادب. با پیوند زدن می توانید این مشکل را برطرف نمایید در صورتی که درخت شما کمبودی نداشته باشد و عوامل محیطی مطلوب باشد. با احترام

 • avatar محمد ج
  ۱۴۰۲-۰۱-۲۶

  مهمترین مسئله برای باردهی گردو تک بودن آن است یعنی ۲۵ الی ۴۰ متر فاصله برای درختان بومی هست، دوم تعویض خاک باغ هر ده تا پانزده سال و سوم کندن باغ هر ساله و بعد آب و کود پوسیده حیوانی . البته اگر در معرض سرما زدگی هم نباشد .

  • avatar admin-goldnahal
   ۱۴۰۲-۰۸-۲۹

   درود بر شما
   از اینکه تجربیات خود را با کاربران به اشتراک گذاشتید، سپاسگزاریم.

 • avatar حسین
  ۱۴۰۲-۰۲-۲۴

  با سلام تعدادی درخت بالای ۲۰ سال دارم ولی گردو کم میدهند آیا میتوانم آنها را پیوند بزنم و چگونه

  • avatar admin-goldnahal
   ۱۴۰۲-۰۸-۲۷

   علت باردهی کم میتواند شرایطی مثل کمبود مواد معدنی در خاک، آفات و نور خورشید باشد. بهتر است مشکل را برطرف کرده سپس پیوند انجام دهید.