بهترین کود برای درخت گردو:(روش استفاده + بهترین زمان)

بهترین کود برای درخت گردو:(روش استفاده + بهترین زمان)

۱۴۰۲-۱۰-۱۵

بهترین کود برای درخت گردو

قبل از اینکه به شناخت بهترین کود برای درخت گردو بپردازیم باید کود و انواع آن را بشناسید تا بتوانید بهترین کود را برای تقویت درخت گردو انتخاب کنید. کودها مواد طبیعی یا مصنوعی هستند که روی حاصل خیزی خاک تاثیر دارند و می‌توانند و رشد و عملکرد گیاه را افزایش دهند.

کودها به طور مستقیم و یا غیر مستقیم موجب رفع کمبود های گیاه و خاک می شوند. به طور کلی در دسته بندی کودها می توان به کودهای شیمیایی که شامل چندین نوع می باشند و کودهای حیوانی و پسماندها اشاره کرد.

شناخت انواع کود و بررسی مواد موجود در آن ها

گیاهان برای رشد و نمو خود به یکسری عناصر نیاز دارند. این عناصر شامل عناصر ماکرو مانند: پتاسیم، فسفر، کلسیم، گوگرد، نیتروژن، منیزیم و عناصر میکرو مانند: روی، مس، منگنز و آهن می‌شوند.

این عناصر به صورت کم و یا زیاد در خاک مورد کشت موجود است، اما با توجه به این که گیاه هرساله مقداری از عناصر ماکرو و میکرو را مصرف می‌کند، اگر هر کدام از این عناصر در خاک مورد کشت کم باشد یاید از طریق کوددهی آن را جبران کرد. به طور کلی کودها دارای دو نوع مختلف می‌باشند. کودهای طبیعی و کودهای شیمیایی.

 • کودهای حیوانی همان فضولات و پسماند های گاوی، گوسفندی، مرغی و پرندگان دیگر می باشند. همچنین انواع کمپوست‌هایی که از کاه و برگ درختان نیز درست می‌شود جز کودهای طبیعی دسته‌بندی می‌شوند. با توجه به نوع کودهای حیوانی گفته شده، بهترین کود برای درخت گردو، کود مرغی و گوسفندی می باشد.

انواع کود

 • کودهای شیمیایی همان طور که از نام آن‌ها پیداست، به طور شیمیایی و آزمایشگاهی به دست انسان ساخته می‌شوند. کودهای شیمیایی را بسته به نوع بیماری و یا مصرف آن برای درخت گردو، می توان به صورت‌های مختلفی از جمله غرقابی و محلول‌پاشی استفاده کرد. همچنین کودها بر اساس ترکیبات شیمیایی خود شامل آلی و غیر آلی می باشند.

 

نکته قابل توجه در مصرف بهترین کود برای درخت گردو این است که هرکدام از کودهای طبیعی و یا شیمیایی باید به اندازه و با توجه به نیاز گیاه و خاک استفاده شوند. چرا که اگر در مصرف هر یک از این کودها افراط شود نتیجه عکس می‌دهد.

علاوه بر این باعث می‌شود که بافت خاک و سطح اسیدیته آن را نیز بر هم زند و منجر به آلودگی خاک و آب شود.

بهترین کود برای درخت گردو در فصل رشد

درخت گردو برای رشد و نمو هر چه بهتر خود نیاز به انواع کودهای شیمیایی دارد. قبل از استفاده از هر کدام از این کودها باید با توجه به آزمایش خاک و بررسی نیاز گیاه، نوع و مقدار کود را مشخص کرد.

آزمایش سالانه خاک برای بررسی عناصر موجود در تصمیم گیری جهت انتخاب بهترین کود برای درخت گردو و تقویت این درخت جز کارهای ضروری برای هر باغدار می‌باشد.

علاوه بر این با توجه به ظاهر درخت و شاخه و برگ آن می‌توان به کمبود عناصر موجود در درخت گردو پی برد. همچنین برای مشخص کردن عناصر موجود در درخت و بررسی آن چند تا از برگ‌های درخت را مورد آنالیز قرار دهید تا متوجه مقدار عناصر موجود در آن و یا کمبود آن شوید.

همچنین شما می توانید جهت مشاهده لیست جدیدترین ارقام نهال گردو و اطلاع از قیمت آن ها بر روی عبارت نهال گردو کلیک کنید.

درخت گردو در هنگام رشد خود به خصوص در سال‌های ابتدایی رشد، به کوددهی نیاز دارد. کوددهی به منظور تامین مواد غذایی خاک یا تعادل مواد غذایی موجود در خاک انجام می‌شود. بهترین کود برای درخت گردو و مقدار آن براساس سن درخت و عناصر موجود در خاک مشخص می‌شود.

چند هفته قبل از آغاز فصل بهار، کوددهی پایه برای تقویت ریشه درختان گردو لازم است تا قبل از باز شدن جوانه‌ها در بهار، ریشه‌ها قوی شوند.

کوددهی در فصل بهار

پس از آنالیز خاک با توجه به نیاز، می‌توان به خاک پتاسیم و فسفر اضافه کرد و اما نیتروژن باید در سه مرحله به خاک افزوده شود. ابتدا نیمی از نیتروژن را به آن اضافه کرده که در این مرحله اگر آبیاری قطره‌ای باشد، کود مورد نظر را با نسبت معین به آب اضافه نمایید.

اما اگر آبیاری به صورت غرقابی است کود را در چاله‌های آبیاری بریزید. البته باید توجه کنید محل کوددهی کمی با تنه فاصله داشته باشد تا کود به تنه درخت گردو برخورد نکند.

نقش عناصر مختلف در انتخاب بهترین کود

نیتروژن و فسفر و پتاسیم سه مورد از عناصر ضروری در انتخاب بهترین کود برای درخت گردو هستند.

 1. نیتروژن عنصر یکی از ضروری‌ترین عناصر در پرورش درخت گردو و سایر گیاهان است. نیتروژن اثر بسیار مهمی در رشد و باردهی درخت گردو دارد. زیرا نیتروژن در تولید پروتئین نقش بسزایی دارد. پس تولید پروتئین به معنی افزایش کیفیت باردهی درخت گردو می باشد.

میزان نیتروژن مورد نیاز درخت گردو در سال‌های مختلف با توجه به سن گیاه متفاوت است و معمولا هر سال با افزایش سن درخت و قطر تنه ی آن به مقدار نیتروژن نیز اضافه می‌شود.

 1. فسفر یکی از عناصر دیگری است که در انتخاب بهترین کود برای درخت گردو باید به وجود آن در کود توجه کنید. اگر چه فسفر در خاک زمین موجود می‌باشد اما جذب آن به شکلی که در زمین وجود دارد برای درخت گردو میسر نیست. بنابراین این عنصر را باید به صورت کود به درخت گردو جهت انجام فتوسنتر برسانید.

فسفر در تقویت ریشه‌ها و گسترش آن ها موثر است. این موضوع باعث می‌شود که مقاومت درخت گردو در زمستان افزایش یابد. همچنین فسفر در بلوغ و کیفیت محصول درختان گردو تاثیر مثبتی دارد.

نمی‌توان هر سال مقدار معینی فسفر به درخت داد. از طرفی ازدیاد فسفر در خاک مورد کشت گردو نیز مضر است و موجب کاهش باردهی می شود.

عناصر موجود در کود آلی

 1. پتاسیم یکی دیگر از عناصر موجود در انتخاب بهترین کود برای درخت گردو می‌باشد. پتاسیم نقش مهمی در مقاومت درخت در برابر خشکی و کم آبی دارد. این عنصر مقاومت درخت گردو را در برابر آفات و بیماری‌ها نیز افزایش می‌دهد. همچنین در گرده افشانی و میزان باردهی درخت گردو هم موثر می‌باشد.

با توجه به گفته های این مطلب، کود کامل یا همان NPK از جمله کودهایی است که سه عنصر نیتروژن و فسفر و پتاسیم را دارا می‌باشد. با توجه به سن و مرحله‌ای که درخت گردو در آن قرار دارد، می‌توانید از انواع آن‌ها استفاده کنید.

مناسب ترین کودهای موجود برای این گیاه

 • کود اوره و کود کامل NPK از جمله کودهایی هستند که دارای نیتروژن می‌باشند.
 • کودهای فسفات آمونیوم، فسفات تریپل، بیوفسفات و کود فسفات ساده از جمله کودهایی هستند که دارای فسفر می‌باشند.
 • کودهای پتاسیم کلراید، NPK، پتاسیم سولفات، پتاسیم نیترات و کود پتاسیم از جمله کودهایی هستند که دارای پتاسیم می‌باشند.

انواع روش های کوددهی برای تقویت درخت گردو

روش‌های مختلفی جهت استفاده از بهترین کود برای درخت گردو وجود دارد. با توجه به نوع کود مصرفی می توان یکی از این روش‌ها را استفاده کرد:

 • کوددهی با آبیاری: در این روش کودهای مختلف از جمله هیومیک اسید را به مقدار مورد نظر به صورت محلول در آب( غرقابی یا قطره ای) در زمان آبیاری به درخت می‌رسانند.
 • محلول‌پاشی: در این روش کود را به صورت محلول مایع به درخت می‌رسانند تا درخت گردو بتواند از راه برگ‌های خود زودتر و بهتر کود مورد نظر را جذب کند و همچنین کود عملکرد بهتری برای تقویت درخت گردو داشته باشد. در این روش در مصر کود نیز صرفه جویی می شود.
 • چالکود: یکی از مناسب ترین روش‌ها در مرحله انتخاب بهترین کود برای درخت گردو محسوب می شود. در این روش عناصر غذایی به طور مداوم از طریق ریشه در اختیار گیاه قرار دارند و این موضوع سبب می ‌شود که درخت گردو با کمبود مواجه نشود. اما در انتخاب مکان مناسب چالکود و زمان انجام این کار باید دقت شود. زیرا اگر این کودها بیش از حد در اختیار درختان گردو قرار گیرند موجب پوسیدگی ریشه و از بین رفتن آن می‌شود.

چالکود

همچنین محل حفر چاله در این روش بسیار اهمیت دارد. مکان مناسب برای حفر چاله برای چالکود در فاصله ی یک متری از درخت گردو می‌باشد. در این قسمت ریشه‌های انتهایی درخت وجود دارد که با تغذیه از این کودها می‌توانند مواد غذایی مورد نیاز را برای درخت جذب کنند.

تعداد چاله‌های چالکود نیز بستگی به سن درخت دارد. درختان گردو جوان به تعداد چاله کمتر و درختان گردو بالغ به چاله‌های بیشتری نیاز دارند. اما به طور کلی تعداد چاله در روش چالکود بین دو تا چهار عدد متفاوت است.

عمق چاله‌ها نیز به نوع آبیاری بستگی دارد. اما به طور متوسط عمقی در حدود ۳۰ سانتی متر تا ۵۰ سانتی متر کفایت می‌کند.

مناسب ترین زمان برای اجرای عمل چالکود

در روش چالکود بهترین کود برای گردو، زمان بسیار مهم است. در تعیین زمان مناسب برای چالکود باید به دما و رطوبت نیز توجه کرد. زمانی را انتخاب کنید که دما و رطوبت به حد معتدلی رسیده باشند. بهترین زمان برای چالکود درخت گردو فصل بهار است.

البته که زمستان هم برای چالکود مناسب است اما باید در اواخر بهمن اقدام به این کار کرد زیرا در این مدت هوا به تدریج گرم می‌شود و عناصر غذایی راحت‌تر در اختیار ریشه‌ها قرار می‌گیرند. در این روش کوددهی به درخت گردو، می‌توان از کودهای دامی کاملا پوسیده و کودهای شیمیایی مانند کودهای سه بیست به عنوان بهترین کود برای درخت گردو استفاده کرد.

نکته قابل توجه در این روش تقویت درخت گردو، پوسیدگی کامل کودهای دامی است. زیرا اگر کود دامی کاملا پوسیده نباشد موجب سوختن و از بین رفتن ریشه درخت گردو می‌شوند.

بهترین زمان برای چالکود

سخن پایانی در ارتباط با انتخاب بهترین کود برای درخت گردو

با توجه به عناصر موجود در خاک، نیاز درخت و سن آن باید به انتخاب بهترین کود برای درخت گردو بپردازید. وجود عناصری مثل نیتروژن، فسفر و پتاسیم در این انتخاب، نقش حیاتی را دارند. همچنین جهت مصرف کود به روش های مختلف، میزان استفاده از کودهای طبیعی و شیمیایی نقش بسزایی در باردهی و رشد درخت گردو دارد.

مجموعه گلدنهال با با داشتن مهندسین مجرب در زمینه کاشت نهال و مراقبت از آن، یکی از بهترین نهالستان ها در عرضه فروش نهال می باشد. جهت خرید نهال گردو می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با ما در ارتباط باشید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران