قیمت نهال گردو خوشه ای پاکوتاه (معرفی و خرید درخت گردو خوشه ای)

قیمت نهال گردو خوشه ای پاکوتاه (معرفی و خرید درخت گردو خوشه ای)

۱۴۰۲-۱۰-۳۰

خرید نهال گردو خوشه ای پاکوتاه

امروزه با تولید و کاشت نهال گردو می‌توانید گام موثری در افزایش عملکرد باغ های گردو و بهینه‌سازی آن‌ها بردارید. نهال گردو خوشه ای با ویژگی‌های مثبت خود توانسته بسیاری از خلاء های موجود در کاشت، داشت و برداشت را پر کند.

اگر می‌خواهید از ویژگی‌های این نهال و عوامل موثر در قیمت گذاری آن بیشتر بدانید تا پایان این محتوا با ما همراه باشید.

دلایل کاشت نهال گردو

گردو از جمله درختانی است که به دلیل خواص بی‌نظیر آن، همیشه بازار خوبی دارد و مورد مصرف عام مردم می‌باشد. به همین دلیل کاشت نهال گردو در میان نهال‌های دیگر ریسک کمتری دارد. از طرفی ماندگاری گردو به صورت خشک دلیلی دیگری بر اهمیت کاشت این نهال می‌باشد.

عمر طولانی نهال گردو یکی دیگر از دلایلی است که کشاورزان را به کاشت آن ترغیب می‌کند. در واقع کاشت گردو یکی از کارهای کم ریسک و با سرمایه‌گذاری بلند مدت می‌باشد.

همانطور که می‌دانید مهم ترین قدم در کاشت نهال، انتخاب نهال مناسب با شرایط محیطی و آب و هوایی است. با یک انتخاب درست خیلی راحت می‌توان بر دیگر مشکلات پیروز شد و به سود حداکثری رسید.

شرایط آب و هوایی برای پرورش نهال گردو خوشه ای پاکوتاه

با توجه به این موضوع که گردو بسیار به سرما حساس است باید به حداکثر دمای سرد در هنگام کاشت نهال گردو در مناطق مختلف توجه داشت. البته این ویژگی در ارقام مختلف متفاوت است. زیرا برخی از ارقام گردو نسبت به سرما تحمل و مقاومت بیشتری دارند.

درخت گردو به وزش باد و هوای سرد بسیار حساس است. از طرفی به آب و هوای بسیار گرم نیز واکنش نشان می دهد. پس برای کاشت نهال گردو باید حداقل و حداکثر دما را برای انتخاب رقم مناسب برای کاشت در نظر گرفته شود.

هر رقم گردو نیاز سرمایی خاص خود را برای جوانه زدن لازم دارد. معمولا نیاز سرمایی گردو از ۴۵۰ ساعت تا حدود ۱۴۰۰ ساعت متغیر است.

شرایط کاشت گردو خوشه ای

آشنایی با انواع نهال گردو

درخت گردو هم مانند سایر درختان دارای انواع متفاوت می‌باشد که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند که با توجه به این ویژگی‌ها می‌توان آن‌ها را برای کاشت در مناطق مختلف برگزید. در ادامه به بررسی برخی از ویژگی‌های تعدادی از انواع نهال‌های گردو می‌پردازیم.

 1. چندلر: این رقم گردو یکی از مشهورترین ارقام گردو می‌باشد که مغز آن دارای کیفیت بالایی است. این رقم به آفات و بیماری‌ها و سرما مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. همچنین نژاد دیرگل و زود باردهی است که معمولا در همان سال اول شروع به باردهی می‌کند.
 2. پدرو: این نهال تحمل سرمای بالا را دارد و یکی از ارقام پاکوتاه محسوب می‌شود. بنابراین می‌توان آن را به صورت متراکم‌تری کشت کرد. البته این نهال گردو به گرمای تابستان حساس است و باید در مناطقی کشت شود که تابستان خنک‌تری دارند.
 3. فرانکت: از نژاد فرانکت به طور معمول به عنوان گرده‌زا در باغ استفاده می‌شود. نهال های گردو فرانکت به بیماری بلایت حساس می باشند. مغز سفید با کیفیت بالا یکی از ویژگی‌های ممتاز این رقم می‌باشد.
 4. فرنور: یکی از گونه های نهال گردو است که دارای پوست کاغذی می‌باشد. این رقم به سرما و بیماری بلایت برخلاف گونه ی فرانکت، مقاوت زیادی دارد.
 5. تویسرکان: این گردو از بهترین نهال‌های گردو ایرانی می‌باشد که می‌تواند در ارتفاعات کوهستانی هم رشد کند. این نهال از سال سوم شروع به باردهی می‌کند و زودگل می‌باشد. نهال گردو تویسرکان
 6. هارتلی: نهال گردو هارتلی نیز از جمله نهال‌های دیر گل است که از سال اول شروع به باردهی می‌کند. بومی آمریکا می باشد و برای باغ‌های تجاری مناسب است.
 7. دماوند: نهال های گردو دماوند از جمله نهال‌هایی هستند که ارتفاع بلندی دارند. در برابر بیماری‌های مربوط به درخت گردو مقاومت زیادی از خود نشان می دهند. این نهال را نیز می‌توان در ارتفاعات زیاد کشت کرد.
 8. نهال گردو خوشه‌ای پاکوتاه: کاشت این نهال دارای مزایایی است که در ادامه مقاله مورد بررسی قرار گرفته می‌شود. این نهال بومی ایران است، البته گونه وارداتی آن نیز که مبدا آن از کشور فرانسه می‌باشد موجود است. نهال گردو خوشه ای خود گرده افشان است و حتی می‌توان از آن برای گرده افشانی برای گونه‌های دیگر هم استفاده کرد.

مشاهده لیست پربارترین ارقام نهال گردو در ایران

ویژگی‌های نهال گردو خوشه‌ای پاکوتاه

این نهال همانطور که از نام آن پیداست، پاکوتاه می‌باشد. از طرفی نهال گردو خوشه‌ای، دیرگل است. به طوری که در اواسط فروردین می‌توان گل‌های این نهال را مشاهده کرد. مغز این نهال بسیار مرغوب و خوشمزه است و روغن فراوانی دارد.

پوست گردو خوشه‌ای پاکوتاه ترد و کاغذی است. شکل ظاهری گردو خوشه ای، کروی می باشد. در این نهال، گردوها به صورت خوشه‌ای در کنار هم قرار گرفته و هر خوشه می‌تواند حدود ۲۰ تا ۲۵ گردو را در خود جای دهد.

نهال گردو خوشه ای

آب و هوای مناسب کاشت نهال های گردو خوشه‌ای

نهال گردو خوشه‌ای پاکوتاه معمولا شرایط آب و هوایی معتدل را می‌پسندد و می‌تواند تا دمای ۱۱- درجه را در دوران خواب زمستانه خود نیز تحمل کند. این یکی از ویژگی‌های مهم این نهال است زیرا درخت گردو به سرمای زیاد در زمستان بسیار حساس است.

همچنین مناسب ترین مکان هایی که برای کاشت نهال گردو خوشه ای انتخاب می کنید، باید دارای ارتفاعی در حدود ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ متر از سطح دریا باشد.

خاک مناسب جهت کاشت و پرورش این درخت

درخت گردو خوشه ای ریشه‌های عمیقی دارد. بنابراین باید به عمق خاک در هنگام کاشت نهال پاکوتاه توجه کرد. همچنین این نهال ها در خاکی با زهکشی بالا و لومی و شنی رشد بهتری دارند. خاک سفت و کم عمق و  دارای رطوبت باعث پوسیدگی ریشه درختان گردو خوشه ای می‌شود.

خاک مطلوب

شیوه آبیاری نهال های خوشه ای در موقعیت های مختلف

در مورد آبیاری نهال گردو خوشه‌ای پاکوتاه باید به این نکته توجه کرد که آبیاری غلط در فصل سرد سال مانند پاییز و زمستان باعث سرمازدگی آن‌ ها می شود. البته این موضوع تقریبا در بیشتر درختان گردو صدق می‌کند.

نهال های گردو خوشه ای در هر هکتار زمین کشاورزی به شش هزار متر مکعب آب احتیاج دارند.

آبیاری درخت گردو

مناسب ترین زمان و فاصله برای کاشت نهال های گردو پاکوتاه

زمان کاشت نهال گردو خوشه‌ای با توجه به شرایط آب و هوایی هر منطقه متفاوت است اما به طور کلی از آنجایی که این نهال در مناطق سردسیر کشت می شود، بهتر از تا پایان سرما و یخ زدگی آب و خاک صبر کنید سپس اقدام به کاشت آن نمایید.

این نهال ‌های پاکوتاه، همانطور که از نام آن‌ها مشخص است به دلیل ارتفاع کمتری که دارند می‌توانند کمی متراکم‌تر از سایر نهال‌های گردو کاشته شوند. فاصله کاشت این نهال‌ها در حدود ۶ تا ۷ متر از هر طرف می‌باشد.

البته با توجه به الگوی کشت باغ این فاصله به طور دقیق مشخص می‌شود. الگوی کشت ۶*۷ و الگوی کشت ۷*۷ برای کشت نهال گردو خوشه ای پاکوتاه مناسب است.

مرسوم ترین آفات و بیماری‌های درخت گردو خوشه‌ای پاکوتاه

درخت گردو نیز مانند سایر درختان دچار آفات و بیماری‌های مختلفی می‌شود.

 • لکه سیاه گردو
 • بلایت
 • پوسیدگی ریشه و طوقه
 • کرم ها
 • شپشک و پروانه فری
 • شته و… از جمله آفات و بیماری‌هایی هستند که می‌توانند به درختان گردو حمله کنند.

انواع نهال گردو خوشه‌ای پاکوتاه نسبت به بسیاری از این بیماری‌ها اصلاح و مقاوم شده اند. بنابراین با کاشت این نهال‌ها و مراقبت و رسیدگی به آن تا حدودی خیال شما در مورد آفات و بیماری‌ها راحت است.

مقدار باردهی درختان بالغ گردو خوشه‌ای پاکوتاه

انواع مختلفی نهال گردو خوشه‌ای پاکوتاه وجود دارد. اما معمولا از سال سوم به بعد شروع به باردهی اقتصادی می‌کند. تمامی این ویژگی‌ها می‌توانند در قیمت نهال گردو خوشه‌ای پاکوتاه موثر باشند.

به طور کلی مقدار باردهی درختان بالغ گردو خوشه ای در هر یک هکتار معادل ۵ تن محصول است.

باردهی درخت گردو خوشه ای

هرس این نوع درخت گردو خوشه‌ای پایه کوتاه

در انجام هرس نهال گردو خوشه‌ای پاکوتاه، شاخه‌های خشک و بیمار از درخت حذف می‌شود. سایر نکات مناسب برای هرس درخت گردو نیز در مورد این نهال صدق می‌کند و می‌توان براساس آن‌ها اقدام به هرس کرد.

همچنین بهترین زمانی که برای هرس کلیه درختان گردو به منظور باردهی انتخاب شده است، فصل زمستان هنگام خواب درخت گردو خوشه ای پاکوتاه می باشد. این کار باید هرساله در همین بازه زمانی انجام شود.

هرس درخت گردو خوشه ای

عوامل موثر بر قیمت نهال گردو خوشه‌ای پاکوتاه

نهال‌های گردو خوشه‌ای دارای انواع مختلفی می‌باشند که هر یک از آن‌ها در برخی از ویژگی‌ها از دیگری متمایز شده است. به طور کلی عواملی را که می‌تواند بر قیمت نهال گردو خوشه‌ای پاکوتاه موثر باشد شامل:

 • شرایط آب و هوایی و منطقه جغرافیایی کاشت نهال
 • سن و اندازه نهال گردو
 • کیفیت
 • تنوع ژنتیکی و نژاد
 • میزان عرضه و تقاضا در نهال گردو
 • شرایط نگهداری و پرورش آن

هر کدام از این عوامل به نحوی می‌توانند بر نحوه ی قیمت گذاری نهال گردو خوشه‌ای پاکوتاه تاثیر داشته باشند. توجه کنید در صورتی که شما بخواهید برای مساحت زمین زیادی نهال خریداری کنید، به دلیل خرید عمده، قیمت تمام شده هر نهال به نسبتی کمتر می‌شود.

سخن آخر در ارتباط با نهال گردو خوشه ای پاکوتاه و قیمت آن

قیمت نهال گردو خوشه‌ای پاکوتاه علاوه بر خصوصیات فیزیولوژی خود نهال، تحت تاثیر عوامل بیرونی و محیطی و بازار هم قرار دارد. نهال‌هایی با ویژگی‌های مثبت و تنوع ژنتیکی بالا دارای قیمت بالاتری نسبت به سایر نهال‌ها می باشند.

در این مقاله به شرایط کاشت و پرورش درخت گردو خوشه ای پاکوتاه و همچنین عوامل موثر در قیمت گذاری پرداخته شد.

از آنجایی که خرید نهال با کیفیت و متناسب با شرایط آب و هوایی از مهم ترین قدم‌ها برای کاشت نهال گردو است، مجموعه گلد نهال این تضمین را به شما می دهد که بهترین نهالی که دارای پروانه بهداشت است را در سریع ترین زمان ممکن به دست شما برساند.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران