معرفی انواع گردو آمریکایی

معرفی انواع گردو آمریکایی

۱۴۰۲-۰۸-۱۸

معرفی انواع گردو آمریکایی محبوب بازار:

وقتی صحبت از گردو های غیر بومی به میان می آید، گردو آمریکایی از اولین انواع مطرح می باشد. در بازار ایران یکی از رایج ترین و درجه یک ترین گردو های خارجی مربوط به گونه های آمریکایی می شود. در حال حاضر بعد از چین، ایالات متحده آمریکا بیشترین سهم تولید و صادرات گردو را در دست دارد. کشوری که معروف ترین ارقام گردو را به صنعت باغداری در جهان معرفی کرده است. در حال حاضر شما برای تولید گردو هایی با مشخصه های تجاری باید با انواع گردو آمریکایی نیز آشنا شوید.

گردوی آمریکایی در مقایسه با دیگر نمونه های خارجی در بازار خشکبار قیمت بالاتری دارد. این گردو ها معمولا دانه درشت، شفاف و در برخی از موارد پوست کاغذی هستند. اما از همه آنها مهمتر عملکرد درخت که در این باره ارقام آمریکایی، زبانزد هستند.  در حال حاضر با توجه به ظرفیت منطقه بومی ایران برای پرورش گردو، کشت این ارقام غیر بومی نیز مطرح می باشد. از این رو در ادامه با ما باشید تا با انواع گردو آمریکایی، برای کسب بیشترین تولید و سود آشنا شوید.

گردو چندلر با بازار گسترده تجاری:

از مهمترین ارقام تجاری برای در ایران برای پرورش بهترین نمونه های گردو، رقم Chandler Walnut می باشد. این رقم در خود کشور آمریکا بیشترین میزان کشت و پرورش را در دست دارد. رقم چندلر، گردو هایی بیضی شکل و درشت با پوستی نسبتا صاف و نازک تولید می کند. تقریبا نیمی از وزن هر گردو Chandler متعلق به مغز خوراکی و با توجه به رنگ تقریبا سفید آن، درشت به نر می آید.

رقم چندلر از انواع گردو آمریکایی که با محصولات تقریبا ۱۳ گرمی یکی از بهترین گردو های جهان را تولید می کند. البته که طعم ملایم و میزان بالای روغن گردو، باعث شهرت بیشتر محصولات این نهال شده است. این گردو های خوش طعم بعد از شکستن به راحتی از پوست جدا شده و مصرف می شوند.

رقم چندلر مهمترین گردو

 اما در مورد خصوصیات این درخت گردو آمریکایی باید به عملکرد دیرگل و باردهی در سال اول اشاره نمود. یکی از مهمترین نگرانی های باغداران بعد از کاشت، زمان شروع تولید که با رقم چندلر کوتاه ترین زمان را تجربه می کنید. با گذشت از دوران بلوغ این درختان گردو، سالانه نزدیک به ۹ تن گردو در هر هکتار قابل برداشت می باشد.

گردو پکان مهمترین رقم از انواع گردو آمریکایی:

در حال حاضر بسیاری از ایرانی های، گردوی آمریکایی را با رقم Pecan Walnut می شناسند. این نهال به طور متفاوتی در مناطق گرمسیری، گردو های خاص و جالب توجهی را تولید می کند. حقیقا شما با پرورش رقم پکان، بزرگترین گردو های بیضی شکل با وزن ۱۶ گرم را تولید می کنید. دیگر ویژگی متفاوت، شکل ظاهری صاف و بدون فر خوردگی مغز گردو که توجه ها را به خود جلب می کند. در واقع پوست گردو پکان از دو سمت صاف و مانند گردو های معمولی، مغز گردو هیچ گره خوردگی با پوست ندارد.

رقم پکان آمریکایی

رنگ این گردو ها قهوه ای و به دلیل فراوانی مواد معدنی و ویتامین ها از مغذی ترین گردو ها به حساب می آید. با کاشت رقم پکان بعد از ۵ سالگی سالانه ۱۰ تن از این گردو ها تولید خواهید کرد. درخت Pecan دارای ارتفاع بسیار بلندی که از ۲۰ متر عبور کرده و تولید فوق العاده بالایی دارد. با توجه به موقعیت گرمسیری ایران و تخصص در زمینه تولید گردو این رقم بسیار مناسب می باشد.

گردو لارا از مرغوب ترین انواع گردو آمریکایی:

رقم Lara Walnut به دلیل تولید گردو های بزرگ و پر مغز با طعم دلنشین مورد توجه قرار گرفته است. گردو هایی که وزن آنها  ۱۳ گرم اما بیشتر از نیم درصد آنها یعنی چیزی نزدیک به ۷ گرم متعلق به مغز این گردو می باشد. طعم باب میل و رنگ روشن مایل به زرد مغز گردو، این محصولات خشکباری را ارزشمند تر می کند.

یکی از مزیت های پرورش رقم لارا برای باغداران کیفیت پوست محصول می باشد. در واقع این گردو ها با پوست تقریبا نازک در زمان رسیدن کمتر آسیب را دیده و همچنین به راحتی می شکنند. این نمونه از انواع گردو آمریکایی را با ظاهر تقریبا گرد و  کمی بیضی در بازار فروش می توانید پیدا کنید.

نهال گردو لارا

شروع تولید محصول برای درختان لارا حداقل ۴ سال به طول می انجامد. این رقم در ایران دارای بازدهی متوسطی اما محصولات بسیار مرغوب و گرانقیمت تولید می کند.  در واقع شما با کاشت نهال گردو آمریکایی لارا سالانه ۶ تن تولید محصول خواهید داشت.

گردو پدرو از بهترین های گردوی آمریکایی:

یکی از اصلی ترین ارقام آمریکایی با مغز گردو سفید و شفاف رقم Pedro Walnut می باشد. این رنگ روشن مغز در کنار طعم خوشایند گردو موجب بازار پسندی آن شده است. اگر تمایل به پرورش گونه های گردو کوچک دارید ما رقم پدرو را از انواع نهال آمریکایی پیشنهاد می دهیم. در واقع این درخت پایه کوتاه و بیشترین ارتفاع آن نهایت ۶ متر خواهد بود. از طرفی تاج درخت کم عرض و امکان کاشت بیشتر را در هر هکتار می دهد.

گردو Pedro نیز از سری گردو های نسبتا پر مغز که نیمی از ۱۲ گرم مغز آن مربوط به دانه خوراکی می باشد. برای رسیدن به محصول مناسب با این رقم آن را در مناطق معتدل تا نیمه سردسیری بکارید. با این حال نهال گردو پدرو دارای نیاز سرمایی نسبتا زیادی و از ارقام دیرگل می باشد. با این اوصاف کاشت این رقم در مناطقی با سرمای بهاره طولانی، کمتر همراه با خسارت خواهد بود. یکی از نکات حائز اهمیت درباره رقم گردو آمریکایی پدرو باردهی در سال اول کاشت و سرمایه زایی سریع می باشد.

نهال گردو آمریکایی پدرو

رقم هارتلی از انواع گردو آمریکایی:

برای تولید گردو های درشت اندازه یکی از بهترین ارقام Hartley Walnut می باشد. وزن گردو های این رقم به طور دقیق ۱۴.۳  که ۴۵ درصد از این وزن را مغز خوراکی می گیرد. درخت هارتلی دارای محصولی که با طعم بسیار خوب و دلچسب و با رنگ روشن شناخته می شود. عادت سرمایی کم این رقم را به گزینه ای مناسب برای کاشت در مناطق نسبتا گرمسیری تبدیل کرده است.

این گردو بر خلاف بسیاری از نمونه های مختلف گردوی آمریکایی سوزنی می باشد. به این معنی که دارای پوست چوبی سختی اما طعم فوق العاده ای دارد. این درخت بازدهی نسبتا متوسط با عملکرد ۳.۵ تن در هکتار به همراه می آورد. اما به دلیل روغن فراوان نزدیک به ۷۰ درصد، محصولات محبوب بازار ایرانی را تولید می کند.

گردو آمریکایی هارتلی

رقم گردو آمریکایی توسرخ با محصولات خاص:

جذابیت محصولات این رقم به خاطر رنگ قرمزی که مغز گردو به خود می گیرد. این گردو ها ۱۳ گرم وزن داشته و ۵۰ درصد از این میزان متعلق به مغز خوراکی خوشرنگ آن می باشد. شما رنگ سرخ گردو را در رنگ تنه این درختان نیز می توانید ببینید. این رقم از انواع گردو آمریکایی در بلندترین حالت دارای ارتفاع ۶ متر و دارای اندازه کمی می باشد. بنابراین جهت برداشت راحت تر در باغ های گردو گزینه مناسب کاشت می باشد.

در کنار رنگ قرمز پوست مغز این گردو، کیفیت محصول مطابق با خواست مشتری می باشد. از طرفی عملکرد مناسب نهال گردو توسرخ با تولید ۵ تن در هکتار، این نهال را به گزینه مناسب کاشت تبدیل می کند. محصولات این رقم در گروه گردو های سوزنی با پوست سخت قرار می گیرد. در صورت تمایل جهت پرورش محصولات گردو خاص و متنوع بهترین گزینه رقم توسرخ می باشد.

سخن پایانی و جمع بندی معرفی انواع گردو آمریکایی:

برخی از ارقام آمریکایی از جمله پکان و چندلر به دلیل پایه پیوندی مقاومت بالایی در محیط دارند. تمامی گونه های گردوی آمریکایی نام برده در این مقاله قابل پرورش در ایران هستند. اما هر کدام از این ارقام در شرایط جغرافیای مناسب و خاص خود، مناسب کشت می باشند. ریشه برخی از نمونه های گردو آمریکایی مربوط به کشور دیگری اما معرفی و تجاری سازی آن توسط ایالات متحده انجام شده است.

در نهایت از شما میخواهیم که سوالات و تجربیات خود درباره پرورش انواع گردو آمریکایی را برای ما کامنت نمایید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران