پیوند درخت گردو به سیب

پیوند درخت گردو به سیب

۱۴۰۲-۱۰-۱۰

آشنایی با چگونگی پیوند نهال گردو به سیب

قبل از بررسی جزئیات پیوند درخت گردو به سیب، توضیح کمی در مورد پیوند و انواع آن داده می‌شود تا شما نیز آشنایی نسبی با روش های مختلف پیوند داشته باشید. پیوند از آن دسته کلماتی است که احتمالا بارها آن را در مباحث کشاورزی شنیده اید.

پیوند زدن یکی از مباحث مهم در کشاورزی و باغداری می‌باشد که با روش های مختلفی به منظور داشتن هدف انجام می‌شود. پیوند بین انواع گیاهان می‌تواند تاثیرات مثبتی بر عملکرد و کیفیت محصولات داشته باشد. اگر می‌خواهید در مورد پیوند و انواع پیوند به درخت سیب و چگونگی انجام آن آشنا شوید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

روش ایجاد پیوند و تاثیرات آن بر روی درختان

یکی از روش‌های تکثیر درختان و گیاهان پیوند است که موجب بهینه سازی ویژگی‌های گیاهان می‌شود. در این مرحله قسمتی‌ از شاخه گیاه به تنه گیاه دیگر با روش های متنوع متصل می‌شود که در نتیجه گیاه به وجود آمده ویژگی‌های هر دو را دارا می‌باشد.

در این روش تقسیم سلولی در محل پیوند، باعث به وجود آمدن یک گیاه جدید می‌شود. به گیاهی که به گیاه دیگر پیوند داده می‌شود پیوندک و به گیاهی که پیوندک روی آن قرار می‌گیرد پایه می‌گویند.

پیوند درخت گردو به سیب

قابل ذکر است که این مقاله از نظر علمی آزمایش نشده است و نتیجه مثبت یا منفی ای از آن تا کنون دریافت نشده است. لذا برای اطلاع عموم و برقراری امکان پیوند نهال گردو به سیب این مطلب نوشته شده است.

مزایای پیوند زدن درختان به یکدیگر

امروزه با هدف مختلف اقدام به پیوند زدن گیاهان می‌کنند. پیوند زدن مزایای زیادی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • جوان سازی گیاهان در شرایطی که ریشه آن‌ها سالم است اما ساقه‌ها و اندام‌های هوایی آن‌ها دیگر مطلوب نمی‌باشد.
 • برای تکثیر گیاهانی که به روش‌های دیگر مانند خواباندن و قلمه تکثیر نمی‌شوند، پیوند زدن روش مناسبی به شمار می‌رود.
 • برای سازگار کردن گیاهان با شرایط محیطی و خاکی نامطلوب پیوند زدن روش مناسبی است.
 • برای درختان دو پایه، پیوند زدن یکی از راه‌هایی است که می‌توان با کمک آن هر دو درخت نر و ماده را بر روی یک درخت داشته باشیم.

انواع روش های پیوند

پیوندها انواع مختلفی دارند که بسته به نوع پیوند در فصل های مختلفی از رشد گیاه باید انجام شوند. برای مثال برخی از پیوندها در فصل زمستان انجام می شوند و برخی دیگر را باید در ماه خرداد یا تیر انجام داد. پیوند اسکنه، پوستی، نیمانیم، عمودی، پیوند پل و پیوند زبانه‌ای از جمله پیوندهایی هستند که در درختان مختلف می‌توان آن‌ها را انجام داد.

انواع روش های پیوند

شرایط بستر ایجاد پیوند بر روی گیاهان

در هنگام پیوند زدن گیاهان باید برخی از شرایط برای این کار میسر باشد تا به نتیجه‌ی مطلوب در این زمینه برسید. ابتدا باید پیوند در زمانی صورت گیرد که حرکت شیره‌ی گیاه کند باشد. زیرا اگر شیره گیاه در زمان پیوند زیاد باشد اتصال به درستی برقرار نمی‌شود.

علاوه بر این باید توجه داشته باشید که دمای خیلی زیاد و دمای خیلی پایین زمان مناسبی برای پیوند زدن درختان نیست. زیرا دمای بالا و خیلی پایین موجب خشک شدن و غیر فعال شدن پیوندک می شود.

همچنین شما می توانید جهت مشاهده لیست جدیدترین ارقام نهال گردو و اطلاع از قیمت آن ها بر روی عبارت نهال گردو کلیک کنید.

ویژگی‌های پایه و پیوندک چیست؟

پایه و پیوندک هر دو باید دارای ویژگی‌هایی باشند تا عمل پیوند به خوبی انجام شود. پایه باید به سرما و بیماری‌ها مقاوم باشد. همچنین باید پوست گیاهی که به عنوان پایه انتخاب می‌شود به راحتی جدا شود تا در عمل پیوند مشکلی پیش نیاید.

همچنین درختانی که ریشه‌های آن‌ها سطحی هستند و به راحتی هم تکثیر می‌شوند برای پایه شدن مناسب‌تر می باشند.

پیوندک نیز باید با پایه هماهنگ باشد؛ به این صورت که هر دو گیاه از نظر فعالیت در یک سطح باشند. در غیر این صورت با جلو بودن پایه یا پیوندک، عمل پیوند به نتیجه دلخواه نمی‌رسد و ممکن است از بین برود.

توجه داشته باشید که پیوندک را از شاخه‌های نرم انتخاب نکنید زیرا این شاخه‌ها میوه دهی ندارند. سعی کنید که آن را از قسمت میانی شاخه تهیه کنید تا به اندازه کافی قوی باشد.

ویژگی های پایه و پیوندک

دلایل اجرای پیوند درخت سیب به دیگر گونه ها

درخت سیب را به دلایل مختلفی پیوند می‌زنند. برخی از این دلایل شامل:

 • پربار کردن درخت سیب
 • قوی کردن سیب در برابر بیماری ها
 • ایجاد درختانی با قد متعادل و اصلاح شده
 • تولید نوع جدیدی از سیب و… می باشد.

همچنین انواع پیوند به درخت سیب وجود دارد که با توجه به شرایط و نوع پیوندک می‌توان یکی از آن ها را انتخاب کرد و به کار برد.

پیوند شلاقی یا زبانی

نوع شلاقی یکی از گونه های پیوند برای درخت سیب است که در آن هر دو قسمت پیوندک و پایه را به یک جهت برش می‌زنند و سپس هر دو را بر روی یکدیگر قرار می دهند و آن ها را خوب با یک چسب نرم می‌بندند تا تکان نخورند و به یکدیگر متصل بمانند.

زمان پیوند شلاقی با توجه به گونه درخت و شرایط آب و هوایی ممکن است متفاوت باشد اما به طور معمول در اوایل بهار این پیوند را می‌توان انجام داد.

پیوند شلاقی

پیوند شکافی یا اسکنه

پیوند شکافی یکی دیگر از انواع پیوندها است که در این نوع پیوند معمولا قطر تنه یا شاخه ی پایه، بزرگ تر از قطر پیوندک است. در این روش شکافی بر روی پایه ایجاد می‌کنند و سپس چوب پیوندک را در داخل شکاف قرار می‌دهند و آن را می‌بندند تا تکان نخورد و اتصال بین آن‌ها باقی بماند.

ایجاد پیوند اسکنه

پیوند جوانه یا T

در پیوند جوانه که یکی دیگر از روش های پیوند برای درخت سیب است، ابتدا یک شکاف به صورت تی بر روی پوست پایه ایجاد می‌کنند و سپس یک شاخه که دارای جوانه می باشد، تحت عنوان پیوندک در قسمت داخلی شکاف ایجاد شده روی پوست پایه قرار می‌ گیرد.

این پیوند معمولا در اواخر بهار یا در اوایل تابستان انجام می‌شود. در مناطقی که بارش زیادی دارند، معمولا از روش T معکوس استفاده می شود.

پیوند پوست یا پیوند ترمیمی

پیوند ترمیمی برای درختان مسن سیب که قطر پایه آن‌ها بزرگ تر است کاربرد دارد. به این صورت که یک نوار از پوست پایه جدا می‌کنند و سپس چوب پیوندک را از یک طرف برش می دهند و بر روی جای نوار جدا شده از پایه قرار می‌دهند. سپس با نوار محکم آن ها را می‌بندند تا از هم جدا نشوند و اتصال آن‌ها برقرار باشد.

مراقبت‌های بعد از انواع پیوند بر روی درخت سیب

بعد از پیوند در مدت زمانی که پیوندک شروع به جوانه زنی کند باید از پیوند مراقبت کرد.

 • بررسی پیوندها
 • ایجاد سایه برای پیوند تازه
 • هرس پایه
 • باز کردن به موقع نوار پیوند از جمله کارهایی است که بعد از پیوند می‌توان انجام داد تا هر چه زودتر و بهتر به نتیجه مورد نظر دست یابید.

درخت سیب

پیوند درخت گردو به سیب

پیوند درخت گردو به درخت سیب یکی از انواع پیوندها به درخت سیب است. در این پیوند سیب به عنوان پایه قرار می‌گیرد و گردو به آن پیوند می‌خورد. حال باید دید دلیل این کار چیست و این کار چه فوایدی را در بر دارد؟

فواید پیوند درخت گردو به درخت سیب

 1. یکی از فواید پیوند درخت گردو به این درخت، این است که گردو و میوه‌های آجیلی معمولا عملکرد خوبی دارند و بار زیادی می‌دهند پس با پیوند این درخت به سیب، ویژگی افزایش باردهی به درختان سیب نیز منتقل می‌شود و عملکرد و مقاومت درخت افزایش می‌یابد. ­
 2. از دیگر فواید پیوند درخت گردو به سیب می‌توان از مقاومت درخت گردو در برابر بیماری‌ها نام برد. با پیوند این دو گونه به یکدیگر، مقاومت درخت سیب به بیماری‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.
 3. پیوند نهال گردو به سیب موجب جوان سازی باغ درختانی است که طول عمر زیادی داشته اند. همچنین این پیوند سبب تکثیر گونه های جدیدی از میوه ی سیب می شود.

شرایط پیوند درختان گردو به سیب

پیوند گفته شده یکی از مراحل کشاورزی است که به صورت تجربی انجام می‌شود. در پیوند درخت گردو به درخت سیب نیز مانند تمامی پیوندها نیاز به شرایط محیطی مساعد مانند دما و فصل مناسب با توجه به نوع پیوندی که می‌خواهید انجام دهید، می‌باشد. همچنین مراقبت‌های بعد از پیوند هم در نتیجه پیوندزنی بسیار تاثیر گذار است.

در پیوند نهال گردو به سیب از انواع پیوندهای جوانه و شاخه می‌توان استفاده کرد. در پیوند جوانه ای، یک جوانه از درخت گردو را برداشته و پس قرار گیری آن در دمای زیر صفر درجه، می توان آن را به درخت سیب متصل کرد. همچنین این پیوند را در اوایل بهار تا زمستان انجام می دهند.

پیوند جوانه

در پیوند شاخه ای یا شکافی، یک شاخه مناسب به اندازه ۱۰ سانتی متر و دارای دو تا سه جوانه انتخاب کنید. سپس توسط شکافی که روی پایه درخت سیب ایجاد کرده اید، شاخه برش داده را درون پایه قرار دهید.

پیوند شاخه ای

برای اینکه شانس گرفتن پیوند را در پیوند درخت گردو به سیب افزایش دهید باید از پیوندک سالمی استفاده کنید که عاری از هرگونه بیماری و خشکی باشد. همچنین باید زمان مناسب پیوند را بشناسید. شما می توانید برای ایجاد این پیوند از درختان سیب مالینگ یا پاکوتاه استفاده کنید.

 انتخاب مکان مناسب برای ایجاد پیوند گردو به سیب

برای برقراری محیطی امن جهت ایجاد پیوند، توجه به عواملی از جمله: نور، خاک، آب، باد و همچنین عوامل آلودگی بسیار حائز اهمیت می باشد.­

در خصوص انتخاب خاکی مناسب، پیشنهاد می شود که خاک های زهکشی شده و لومی و سبک را انتخاب کنید تا به راحتی در هنگام آبیاری، آب در خاک عبور کند و مانع پوسیدگی ریشه ها باشد. انتخاب محل مناسب جهت نورگیری و فاصله کاشت تاثیر مثبتی بر روی باردهی و رشد درخت پیوندی دارد.

برای پیوند درخت گردو به درخت سیب، بهترین زمان را برگزینید. زیرا در هنگام وزش بادهای شدید ممکن است پیوند از بین برود. همچنین بعد از عمل پیوند و ایجاد برش بر روی شاخه ها، شرایط ضد عفونی را برای درخت سیب فراهم کنید.

این پیوند باعث بهبود خصوصیات میوه سیب، افزایش اندازه و وزن میوه‌ها و سایر فاکتورهای مشابه می‌شود. به طور کلی تحقیقات نشان می‌دهند که پیوند درختان میوه مختلف، می‌تواند به عنوان یک روش موثر در بهبود کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی عمل کند و در عین حال، اثرات مثبت بر روی سازگاری با شرایط مختلف محیطی داشته باشد.

سخن پایانی درباره ی پیوند درخت گردو به سیب

با توجه به نتایج به دست آمده، پیوند درخت گردو به سیب منجر به افزایش مقاومت درختان به بیماری‌ها و آفات می‌شود. همچنین، افزایش عملکرد درختان سیب نیز از دستاوردهای این پیوند می‌باشد که احتمالا به علت افزایش جذب مواد غذایی از خاک توسط درخت گردو می باشد.

انتخاب درخت مناسب برای ایجاد پیوند نهال گردو به سیب یکی از مهم ترین نکات در این امر محسوب می‌شود. مجموعه گلدنهال با عرضه انواع نهال‌های میوه سالم و عاری از هر گونه بیماری در ارقام مختلف، می‌تواند نیاز شما را در خرید نهال فراهم کند.

مجموعه گلدنهال علاوه بر عرضه و فروش نهال، دارای متخصصانی است که می‌توانند به شما در زمینه‌های مختلف کشاورزی مشاوره دهند.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران