حجامت درخت گردو

حجامت درخت گردو

۱۴۰۲-۰۸-۱۷

بررسی جامع حجامت درخت گردو:

درختان مشابه با ما انسان ها در برخی از موارد برای درمان و رهایی از مشکلات احتیاج به حجامت دارند. در واقع حجامت درخت گردو نوعی از هرس که در زمان های افت عملکرد اتفاق می افتد. احتمالا این عنوان از هرس را با عناوین دیگری مثل تبر زنی شنیده باشید. این روش هرس فقط در زمانی که درخت رشد خود را حفظ کرده اما باردهی چندانی ندارد، لازم می شود.

شغل باغبانی در ایران دارای پیشینه بلندی و حجامت اصطلاحی که از گذشته به این نوع از هرس درخت گردو داده شده است. همچنان نیز این عنوان پا برجاست و بسیاری از باغداران به کار می برند. از آنجایی که تا به حال کمتر به این موضوع پرداخته شده ما در این مقاله از وبسایت گلد نهال اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می دهیم. بنابراین جهت آشنایی با تمام جزئیات و چگونگی حجامت درخت گردو، تا انتها با ما باشید.

افزایش باردهی با حجامت درختان گردو

حجامت درختان گردو به چه معناست:

حتما میدانید که حجامت به منظور رها سازی بدن از خون آلوده انجام می گیرد. علت نام گذاری هرس تبر زنی با این عنوان به خاطر شباهت این هرس با حجامت می باشد. اما در اینجا به جای خون کثیف، شیره خام اضافی از درخت خارج می شود. در واقع درخت به جای باردهی، بیشتر رویش داشته که این به خاطر عدم تعادل شیره پرورده و شیره خام می باشد. برای رفع این مشکل باید میزان جریان شیره خام را در درخت کاهش دهیم. با انجام این کار، گیاه تعادل خود را در ادامه روند رشد حفظ می کند. به این معنی که دوباره در فصل رشد باردهی و تولید محصول را به همراه می آورد.

حجامت درخت گردو چگونه و در چه زمانی انجام می شود؟

برای انجام این کار یک وسیله برنده و حتما استریل شده را انتخاب نمایید. دو برش به شکل مورب روی تنه درخت ایجاد کرده و تا بخشی از چوب درخت برای رسیدن به آوند های چوبی پیش می رویم. بعد از کمی صبر شاهد خروج شیره خام اضافی خواهیم بود. احتمالا به خاطر همین خروج شیره خام اضافه نسبت به شیره پرورده که عنوان حجامت به این کار داده شده است.

برای انجام هرس تبر زنی درختان گردو، حتما در اسفند ماه و انتهای زمستان اقدام نمایید. چرا که این کار همراه با ایجاد زخم روی تنه درخت که در دیگر مواقع سال همراه با تنش و بروز بیماری ها خواهد بود. اما اواخر زمستان مصادف با انتهای فصل خواب گیاه یعنی زمانی که ایجاد زخم کمترین خسارت را به دنبال دارد. ضمن اینکه زخم ها خیلی زود با آغاز فصل بهار و رویش درخت ترمیم خواهند شد. از طرفی این مشکل روی روند باردهی تاثیر داشته و چه بهتر که اصلاح آن قبل از شروع فصل رشد اتفاق بیفتد.

چگونگی حجامت درختان گردو

آیا هرس ریشه می تواند جایگزین حجامت درخت گردو شود؟

هرس ریشه به معنای حذف ریشه ها که موجب کاهش جذب آب و مواد معدنی می شود. به این ترتیب شیره خام داخل آوند های چوبی که حاصل این مواد کاهش پیدا می کند. با توجه به احتمال بالای بروز بیماری های باکتریایی، این شیوه از هرس درخت گردو پیشنهاد نمی شود. البته در صورت پوشش منطقه هرس احتمال بروز بیماری ها تا حد زیادی کاهش می یابد. همچین در نتیجه کار تفاوتی با حجامت درخت گردو نداشته و از این جهت روش کارسازی می باشد.

بازگشت باردهی با هرس ریشه

آیا حجامت همان حلقه برداری درختان میوه می باشد؟

هرس کت یا حلقه برداری کاری شبیه به حجامت درخت گردو اما بیشتر برای تاک انگور کاربرد دارد. در واقع این دو هرس برای درختان مثمر جهت تنظیم باردهی و رشد انجام می گیرد. در هرس حلقه برداری، پوست شاخه های درختانی همچون انگور به شکل حلقه بریده می شود. این کار به خاطر اینکه شیره پرورده، مسیر خود را به سمت خوشه ها یا میوه برای تولید نمونه های درشت تر پیدا کند.

آیا منظور از حجامت درخت گردو همان هرس می باشد؟

در واقع حجامت درخت یکی از انواع هرس پوست که با عنوان هرس تبر زنی شناخته می شود. در واقع هرس تبر زنی و هرس کت (حلقه برداری) که در بالا به آنها پرداختیم، در دسته هرس پوست قرار می گیرند. علت این نامگذاری نیز به دلیل روش اصلاح درخت که با برش پوست تنه یا شاخه درخت انجام می گیرد. هرس پوست برای تنظیم جریان شیره خام و شیره پرورده در تنه درختان کاربرد دارد.

حجامت چه تفاوتی با ترساندن درخت گردو دارد:

طبق یک باور قدیمی در صورت عملکرد ضعیف درختان، باغدار درخت را تهدید به قطع می کند. این کار با چند بار ضربه تبر به درخت انجام می گیرد. ترساندن و حجامت درخت گردو هر دو با هدف افزایش باردهی و تولید محصول مرغوب انجام می گیرند. اما تبر زدن و یا برش پوست درخت در زمان حجامت یک کار تخصصی و اصولی می باشد. این تبر زدن متفاوت از تبر زدن جهت ترساندن که هنوز به صورت تخصصی به اثبات نرسیده است. از طرفی حجامت یا هرس تبر زنی در صورت افزایش جریان شیره خام نسبت به شیره پرورده انجام می گیرد.

آیا حجامت درخت گردو تنها عامل موثر بر افزایش باردهی:

در واقع باردهی وابسته عوامل متعددی که حتی با وجود حجامت نیز موجب کاهش عملکرد می شوند. از جمله این عوامل می توان به خاک، کود دهی، آبیاری و هرس باردهی اشاره نمود. به خصوص برای افزایش محصول با هرس، بیش از هر روش دیگری هرس باردهی مورد توجه می باشد.  در صورت انجام رسیدگی های لازم و ادامه عملکرد ضعیف درخت، ما به سراغ راهکار های دیگری نظیر حجامت درختان گردو یا هرس تبر زنی می رویم.

شما پیش از هر کاری برای افزایش تولید باید اصلاح خاک، بهبود آبیاری و کود دهی به موقع را مد نظر قرار دهید. همچنین هرس باردهی به منظور اصلاح شاخ و برگ های درخت باید سالانه انجام شود. در واقع حجامت درخت گردو یکی از آخرین راه حل هایی که ما برای بهبود باردهی به سراغ آن می رویم. برای آشنایی بیشتر با هرس درخت گردو، در ادامه با نحوه هرس برای محصول آوری بیشتر آشنا شوید.

شیوه هرس باردهی درختان گردو:

هرس باردهی به منظور کاهش شاخه های اضافی و جلوگیری از هدر رفت انرژی درخت انجام می گیرد. این نوع هرس با توجه به حجم زیاد اصلاح شاخه ها حتما باید در موعد خواب گیاه انجام بگیرد.هرس  در دیگر مواقع سال ترشح شیره و جذب آفات را برای درخت به همراه می آورد. باغداران معمولا در حوالی بهار به میزان یک پنجم از درخت گردو را اصلاح می کنند. قطع شاخه های شکسته، مریض و خشک معمولا در این مقطع زمانی انجام می گیرد.

ما برای هرس درخت گردو، شاخه های فرعی را جهت افزایش قدرت شاخه های اصلی قطع می کنیم. بعد از اصلاح، شاخه های کناری باید پایین تر یا هم راستای شاخه مرکز قرار داشته باشند. در شرایط عادی این شیوه از هرس بیشترین تاثیر را روی افزایش باروری و کیفیت میوه های گردو دارد.

سخن پایانی و جمع بندی حجامت درخت گردو:

در این مقاله با یکی از موضوعات بسیار مهم که ممکن دلیل توقف باردهی درختان گردو شما باشد، آشنا شدیم. تمام جزئیات و نکات مطرح درباره هرس تبر زنی که بین باغداران معروف به حجامت درختان گردو، مطرح شد. در واقع حجامت بیش از افزایش محصول وظیفه بازگشت باردهی را بر عهده دارد. در واقع شروع محصول دهی درخت بعد از این کار برای کشاورزان چشم انتظار رویش محصولات، یک معجزه می باشد. بنابراین پیش از نا امیدی به خاطر عدم محصول دهی حتما در مورد شرایط درخت خود با یک متخصص مشورت نمایید.

هرس درخت گردو، یکی از مهمترین ارکان پرورش این درخت که بیشترین روزی را نصیب باغداران می کند. برای همین حتما در صورت پرورش این درختان نسبت به نکات هرس و تربیت آنها اطلاعات لازم را بدست آورید. به این ترتیب گردو های درشت، شیرین، چرب و بسیار باب میل و اشتها آور تولید خواهید نمود. برای دریافت مشاوره تلفنی ما در نهالستان گلد نهال آماده برای پاسخگویی و راهنمایی شما همراهان گرامی هستیم.

همچنین حتما نکات، نظرات سازنده و سوالات ارزشمند خود درباره حجامت درخت گردو را در بخش کامنت برای ما درج نمایید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران