گام به گام با هرس درخت گردو (زمان هرس + فیلم)

گام به گام با هرس درخت گردو (زمان هرس + فیلم)

۱۴۰۲-۱۱-۰۱

مناسب ترین زمان برای هرس درخت گردو

قبل از پرداختن به اینکه چه زمانی و چه نوع هرسی برای درختان گردو مناسب است، توصیه می شود در مورد هرس و اثرات مثبت و منفی آن اطلاعات جامعی داشته باشید تا بهتر در مورد مناسب ترین زمان هرس درخت گردو تصمیم بگیرید.

اگر شما هم به دنبال اطلاعاتی در مورد زمان و چگونگی هرس درخت خود هستید تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

هدف از انجام هرس گردو چیست؟

هرس درختان به منظور افزایش باروری و فرم دهی به شاخه و برگ ها انجام می‌شود. در هرس، برخی از قسمت‌های درخت با هدف معینی حذف می‌شوند. مثلا در هرس فرم دهی، شاخه‌های اضافی، خشک و بیمار را حذف می کنند تا نور خورشید بهتر به سایر شاخه‌ها برسد.

همچنین توانایی درخت با این کار برای رشد افزایش پیدا کند. به طور کلی هرس درخت گردو به منظور رشد بهتر و افزایش باروری و کیفیت آن‌ انجام می‌شود.

هدف از هرس کردن

شناخت انواع هرس درختان گردو

به طور کلی هرس این درختان به سه نوع تقسیم می شود که شامل:

  • هرس فرم دهی یا تربیت: معمولا در اکثر درختان بعد از کاشت این نوع هرس انجام می‌شود و تا قبل از بارنشستن و محصول دادن درخت ادامه دارد. این هرس شامل سربرداری نهال جوان در سال های اولیه است. هدف از انجام هرس فرم دهی، تربیت درخت براساس نژاد و رشد آن است.

در هرس تربیت با توجه به پا بلندی و پا کوتاهی درخت و سایر ویژگی‌های آن می‌توان به درخت شکل‌های متفاوتی داد تا کیفیت و کمیت میوه‌ها به حداکثر مقدارخود برسد. از طرفی بهترین زمان هرس درخت گردو در این مورد، اوایل فصل زمستان می باشد.

  • هرس باردهی: این هرس با هدف تقویت اعضای درونی ای که موجب تقویت گیاه است، انجام می‌شود. هر نوع هرسی که به نحوی روی باروری درخت تاثیر دارد، در این دسته قرا می‌گیرد.

شیوه ی هرس باردهی با توجه به نوع درخت متفاوت است و نمی‌توان آن را در مورد همه درختان یکسان انجام داد زیرا شاخه‌های بارده و سیخک‌ها در درختان مختلف متفاوت هستند. بهترین زمان هرس درخت گردو از نوع باردهی، بستگی به منطقه کاشت و نظر متخصصان دارد. زیرا درخت گردو بسیار حساس است و ممکن است هرس شدید در زمان نامناسب باردهی آن را کاهش دهد.

در نتیجه با توجه به اصلاعات به دست آمده، زمان هرس باردهی درخت گردو از اواخر زمستان یا در بازه ی تیر تا شهریور ماه می باشد.

مشاهده لیست پربارترین ارقام نهال گردو در ایران

هرس باردهی

  • هرس جوان سازی درخت: در هرس جوان‌سازی تمام شاخه‌های جانبی درخت حذف می‌شوند تا بر روی هر شاخه اصلی فقط یک شاخه نگه داشته شود. این هرس، هرس سنگینی است و فقط در مورد درختانی مثل گردو می‌توان آن را انجام داد.

در واقع زمان هرس درخت گردو به منظور جوان‌سازی وقتی است که به دلیل کهولت سن، درخت گردو ضعیف و ناتوان شده و قدرت باروری آن کاهش یافته است. در حالی که ریشه آن همچنان سالم و قوی است. در این موارد هرس جوانسازی به دوباره احیا شدن درخت کمک می کند.

چگونگی هرس درختان گردو جوان

در هرس درخت گردو سال‌های ابتدایی کاشت بسیار مهم هستند. در ابتدای کاشت نهال، اگر اندازه‌ی نهال بیشتر از یک متر باشد آن را سربرداری می‌کنند. زمانی که درخت گردو یک یا دو سال رشد کرد، می‌توانید آن را هرس کنید تا درخت به خود یک شکل کلی بگیرد.

سربرداری در ابتدای کاشت به جوانه‌های فرعی اجازه رشد می‌دهد. در سال‌های بعدی درخت گردو را به روش رهبریت مرکزی هرس کنید. به این صورت که یک تنه اصلی و حدود ۴ شاخه در کناره‌ی آن نگه می‌دارید و بقیه شاخه‌ها را حذف می‌کنید.

به طور کلی زمان هرس درخت گردو در سال های اولیه بستگی به رشد شاخه های کناری دارد. همچنین بهتر است در فصل خواب درخت گردو به انجام هرس بپردازید. در سال‌های دیگر، شاخه‌های ضخیم‌تر از یک سوم ضخامت تنه را حذف کنید تا همه شاخه‌ها نسبت به تنه به طور متعادل رشد کنند.

به یاد داشته باشید که درختان گردو بعد از انجام هرس، شروع به ترمیم بافت شاخه های خود می کنند. برای اینکه زمان ترمیم طولانی نشود، بهتر است از شاخه های نازک و مرده برای هرس استفاده کنید.

روش انجام هرس

 

شرایط هرس درختان گردو بالغ

برای هرس درخت گردو بالغ باید هر ۳ تا ۵ سال یکبار این کار انجام شود تا ساختار کلی درخت حفظ شود. در این مرحله هم باید شاخه‌های آسیب دیده و شاخه‌های متقاطع را حذف کرد تا درختان گردو به خوبی رشد کند.

یکی از نکات قابل توجه در هرس این درختان، توجه به نوع برش آن است. در زمان هرس درخت باید دقت کنید که برشی با زاویه ۴۵ درجه بزنید. همچنین باید به فاصله برش تا جوانه نیز توجه داشت.

بهترین فصل هرس درخت گردو

در مورد همه درختان دانستن مناسب‌ترین زمان هرس یکی از نکات مهم و قابل توجه است که به فرآیند رشد و باروری درخت بسیار کمک می‌کند. درخت گردو از این موضوع نیز مستثنی نیست و برای هرس آن باید بهترین زمان را برای این کار انتخاب کرد تا آسیبی به درختان گردو وارد نشود.

چوب درخت گردو بافت منسجمی دارد؛ پس باید در زمان مناسبی هرس شود. در غیر این صورت شیره‌ی آن بیرون می‌زند. برای اینکه عملیات هرس درخت گردو بهتر نتیجه دهد بهتر است بعد از برداشت گردو، از سولو پتاس به صورت محلول‌پاشی استفاده شود تا مواد غذایی داخل برگ‌ها روان‌تر شده تا درخت راحت تر به خواب زمستانی رود.

در مورد نهال گردویی که هنوز جوان است، بهترین زمان هرس درختان گردو بهار است و در مورد درختان بالغ گردو زمان انتخاب شده برای هرس گردو، بعد از برداشت محصولات در فصل زمستان، هنگامی که درخت حدود ۳۰ درصد برگ دارد می باشد.

باید درخت خود را به خوبی بشناسید تا زمان هرس آن را به درستی تشخیص دهید. زیرا اگر زودتر از آن زمان هرس انجام شود، درخت هنوز بیدار نشده است و اگر دیرتر هرس شود، شیره درخت گردو که به سمت بالا در حرکت است بیرون می‌ریزد.

بهترین فصل هرس درخت گردو

سخن آخر در ارتباط با زمان هرس درخت گردو

هرس گردو در زمستان و در شرایط آب و هوایی سرد و یخبندان به دلیل اینکه درختان گردو حساسیت زیادی به سرمای زمستانه دارند، باعث می‌شود که بافت‌های محل برش آسیب ببینند و یخ بزنند.

با توجه به این مطالب، بهترین زمان هرس درخت گردو بالغ، در اواخر زمستان و درخت گردوی جوان، فصل بهار است.

مهم نیست که در چه شهری زندگی میکنید. کافی است با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید تا به صورت اینترنتی اقدام به خرید نهال گردوی مرغوب نمایید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران