آبیاری درخت گردو در زمستان

آبیاری درخت گردو در زمستان

۱۴۰۲-۰۸-۱۸

آبیاری درخت گردو در زمستان، از اهمیت بالایی برای رشد و توسعه آن برخوردار است. درختان گردو برای داشتن رشد مناسب و تولید محصولات باکیفیت، به رطوبت کافی نیاز دارند. به ویژه در فصول خشک و در دوره های رشد فعال درخت، آبیاری به میزان کافی ضروری است.

آبیاری گردو باید به گونه ای انجام شود که خاک در سطح ریشه ها مرطوب شود و ریشه ها به آب و مواد غذایی لازم دسترسی داشته باشند. اما در عین حال، آبیاری زیاد نیز باعث آب بستگی خاک و مشکلات دیگر می شود. در ادامه، نکاتی که باید در آبیاری درختان گردو رعایت شوند را بررسی خواهیم کرد.

بررسی ویژگی های درخت گردو

آبیاری درخت گردو باید با توجه به محیط، نوع و سن درخت صورت گیرد. درختان گردو علاوه بر تولید میوه های خوشمزه، برای ساخت انواع وسایل چوبی نیز استفاده می شوند. در نتیجه، اگر قصد دارید از چوب آن ها نیز استفاده کنید، باید در آبیاری دقت بیشتری داشته باشید تا پوسیدگی ایجاد نشود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت نهال گردو کلیک کنید.

برخی از درختان گردو بیش از ۱۵ متر ارتفاع دارند و یک درخت بالغ سالانه ۲۳ تا ۳۶ کیلوگرم گردو تولید می کند. نوع گردو، در انتخاب منطقه و میزان آبیاری درخت گردو تأثیر گذار است. به عنوان مثال، گردوی ایرانی با آب و هوای مدیترانه ای و زمستان های معتدل سازگار است؛ در نتیجه برای مناطقی که زمستانی سخت دارند، مناسب به نظر نمی رسد.

در مقابل، برخی از ارقام درخت گردو از جمله چندلر یا باترنات هرتنات، نسبت به سرما مقاوم می باشند. همچنین، گونه های زودرس گردو نیز، ۱۴۰ تا ۱۵۰ روز به دمای بیش از ۲ تا ۶ درجه سانتی گراد نیاز دارند.

نیازهای آبی درخت گردو

آبیاری درخت گردو در زمستان

هنگامی که محیط و شرایط جوی بسیار خشک باشد، آبیاری درختان گردو ضروری است. برای نهال های جوان که هنوز ریشه هایشان تثبیت نشده است، آبیاری و نگهداری صحیح در چند ماه اول بسیار مهم خواهد بود. از این رو، در ماه های اول آن ها را سخاوتمندانه آبیاری کنید، اما با فاصله! برخی از باغداران شیوه آبیاری قطره ای را انتخاب می کنند. آبیاری گردو به روش قطره ای، علاوه بر تامین آب کافی، شامل جنبه های مثبت دیگری نیز می باشد.

نیازهای درخت گردو

علاوه بر مسئله آبیاری درخت گردو، برای انتقال بهتر آب به ریشه ها، باید خاک مناسبی برای آن فراهم نمایید. درختان گردو کم تقاضا هستند و نیاز به کمی مواد مغذی همراه با فسفر دارند. شما می توانید از انواع کمپوست استفاده کنید، اما بهتر است از مواد پوسیده تازه استفاده نکنید؛ زیرا، مواد مغذی بسیار زیادی دارند و استفاده از آن ها می تواند تاثیر منفی برای درخت داشته باشد.

حجم آبیاری درختان گردو

برای رشد متوسط، یک درخت گردوی تجاری هر سال به مقدار ۱۲۷۹ میلی متر بارندگی نیاز دارد. درختان گردو در تابستان به بیش از ۵۰ درصد آب سالانه نیاز دارند. از این رو، آبیاری درختان گردو باید در فصول خشک و در زمان هایی که زمین به شدت خشک است، به طور مرتب انجام شود.

برخی منابع گزارش داده اند که آبیاری درخت گردو در فصل زمستان (در مناطقی که بارندگی بسیار کم است)، باعث افزایش رشد پوشش گیاهی در بهار می شود. رشد گردو در هفته پنجم تا هفتم پس از شکوفه رخ می دهد؛ از این رو، عدم بارندگی و آبیاری در این بازه زمانی باعث می شود تا گردوهای کوچکتری حاصل شود.

"شیوه

شیوه آبیاری کردن درختان گردو

اکثر باغداران گردو، همانند بارندگی طبیعی، تاج درخت را آبیاری می کنند. در این روش، آب از طریق برگ ها جذب شده و منتقل می شود. نظرات متفاوتی درباره آبیاری درختان گردو وجود دارد. برخی اعتقاد دارند که برگ ها نباید آبیاری شوند در حالی که برخی دیگر اشاره کرده اند که تنه را نباید آبیاری کرد؛ زیرا این کار ممکن است باعث گسترش برخی بیماری ها و پوسیدگی شود. از این رو، بهتر است با مطالعه و بررسی نوع درخت، بهترین روش آبیاری را انتخاب کنید.

روش های رایج آبیاری گردو

از شیوه های آبیاری درخت گردوی تجاری، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیلابی
 • شیار
 • نوار مرزی
 • بارانی
 • قطره ای

همچنین در بسیاری از موارد، از کوددهی نیز در سیستم های آبیاری استفاده می شود. در برخی کشورهای گرمسیر مانند مکزیک، آبیاری غرقابی به صورت یک بار در هفته، در طول فصل رشد رایج است. در حالی که در استرالیا، شیوه آبیاری میکروجت مورد استفاده قرار می گیرد و این درختان چندین بار در هفته آبیاری می شوند.

با استفاده از تجهیزات مدرن و حسگرها می توان میزان و مدت آبیاری گردو را مشخص نموده و از غرقاب شدن آن جلوگیری کرد.

روش های رایج آبیاری گردو

نگهداری از درخت گردو در محیط های خانگی

برای آبیاری درخت گردو در مناطق خانگی، مواردی که در ادامه ذکر شده است را انجام دهید:

 1. منطقه ریشه را با چند سنگ کوچک مشخص کنید.
 2. سراسر ناحیه ریشه را به طور یکنواخت آبیاری کنید.
 3. از کمپوست و مالچ استفاده کنید: مالچ شامل پوست های خرد شده و تراشه های چوب است. استفاده از ماچ می تواند مانع رشد علف های هرز شود و مواد مغذی خاک را برای درخت گردو حفظ کند.
 4. رطوبت را حفظ کنید.
 5. با گذشت زمان، اگر حدود ۶۰ سانتیمتر از خاک خشک شده باشد، دوباره آبیاری را انجام دهید.
 6. در هنگام زمستان، در صورتی که آب به صورت گودال در اطراف درخت جمع شده باشد، از آبیاری درخت گردو خودداری کنید.
 7. برنامه آبیاری را به طور منظم پس از کاشت اولیه به مدت ۲۴ ماه، ادامه دهید.

یک استثنا نیز وجود دارد: همیشه پس از کوددهی درخت در اوایل فصل بهار، آن را آبیاری کنید تا مواد مغذی به درخت منتقل شود.

آبیاری گردو

تاثیر خاک در آبیاری درختان گردو

آبیاری گردو نیازمند یک برنامه دقیق و مناسب می باشد. در این برنامه، باید نوع خاک و محیط کاشت را در نظر گرفت. شیوه های آبیاری بسته به نوع خاک، می توانند شیاری یا حوضه ای باشند. در این روش ها، خاک به عنوان یک مخزن برای نگهداری آب عمل می کند.

بافت خاک نیز در آبیاری درختان گردو تأثیرگذار است، به طوریکه خاک های ریزدانه در مقایسه با خاک های خشک، قدرت بیشتری در نگهداری آب دارند.

توانایی خاک برای نگهداری آب، توسط سه معیار زیر تعریف می شود:

 1. ظرفیت خاک: به آبی که پس از گذشت سه یا چهار روز از آبیاری در خاک زهکشی می شود، اشاره دارد.
 2. نقطه پژمردگی دائمی (Pwp): نشان می دهد درخت در چه نقطه ای قادر به جذب مواد از خاک نیست.
 3. آب موجود: به تفاوت بین ظرفیت خاک و نقطه پژمردگی دائمی اشاره دارد.
نوع خاک میزان متوسط رطوبت موجود در هر اینچ
ماسه بسیار درشت یا درشت بافت ۰.۷۵
لومی شنی با بافت نسبتا درشت و لوم‌های شنی ریز ۱.۲۵
بافت متوسط- لومی شنی بسیار ریز تا لوم رسی سیلتی ۱.۵۰
بافت ریز و بسیار ریز- خاک رس سیلتی تا خاک رس ۲.۰۰
آفات و موکس ۲.۵۰

آبیاری کردن درختان گردو

نتیجه گیری نهایی در رابطه با آبیاری درخت گردو در زمستان

آبیاری درخت گردو در فصول مختلف متفاوت خواهد بود. یک نهال درخت گردو در سال های اولیه رشد خود به آبیاری دقیق و منظم نیاز دارد. در فصول گرم و خشک، درصد آبیاری باید افزایش یابد. همچنین، شیوه آبرسانی به درخت، باید با توجه به تجربه کشاورز و همچنین تجهیزات و میزان آب موجود در منطقه انتخاب شود.

در صورتی که در خصوص آبیاری درختان گردوی منطقه خود سوالی دارید، می توانید در بخش نظرات سایت آن را از کارشناسان گلد نهال جویا شوید.

منبع مقاله آبیاری درخت گردو:

https://wikifarmer.com/walnut-tree-water-requirements/

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران