خواص پرتقال

خواص پرتقال

۱۴۰۲-۰۸-۱۵

آشنایی با فواید پرتقال میوه روزهای پاییزی:

رابطه شما با میوه ها چگونه است؟ آیا مصرف روزانه میوه ها و مرکبات را جدی  می گیرید یا تنها هر زمان که میلتان کشید به سراغ خوردن یکی از این جاذبه های رنگی خلقت می روید؟ پرتقال یکی از خوشمزه ترین و پر طرفدارترین میوه های مرکباتی است که به عنوان طعم دهنده در غذا یا در صنعت آرایشی بهداشتی و دارویی نیز کاربرد دارد.

متوجه شدیم که اگر قرار باشد از این توپ نارنجی خوش طعم بگوییم، باید مقاله ای بلندبالا ترتیب بدهیم. به همین جهت این مقاله را آماده کردیم که در آن هر آنچه لازم است در مورد خواص پرتقال، و فواید مصرف آن بدانید را بیابید.

جالب است که تا به حال منشا اصلی پرتقال کشف نشده است و افراد زیادی آن را میوه ای استوایی  می پندارند. با این حال برخی دیگر معتقدند که این میوه اصالتی شرقی دارد و از چین به عمل آمده است. امروزه این میوه در اکثر مناطق گرمسیر جهان رشد می کند. کشور ما نیز یکی از تولید کنندگان و صادر کنندگان بزرگ این میوه جذاب به شمار می رود. در ادامه به تعریفی جامع از خاصیت پرتقال، خواهیم پرداخت.

بررسی خواص پرتقال:

نقش حیاتی پرتقال در سلامتی به دلیل سرشار بودن از ویتامین C بر هیچکس پوشیده نیست. این میوه بین عموم مردم به خاطر همین خاصیت در زمان ابتلا به سرما خوردگی و بیماری های مشابه بیشترین مصرف را دارد.

بررسی خواص پرتقال

ارزش غذایی پرتقال:

برای افرادی که از رژیم غذایی خاصی پیروی می کنند، حتما اطلاع از میزان کالری و ارزش غذایی پرتقال که یکی از پر مصرف ترین مرکبات است، اهمیت بالایی دارد. در این بخش ارزش غذایی یک پرتقال کوچک یا نیمی از یک پرتقال بزرگ با وزن ۱۰۰ گرم را آورده ایم:

 • میزان کالری: ۴۷ کیلوکالری
 • قند: ۹.۴ گرم
 • چربی: ۰.۱ گرم
 • پروتئین: ۰.۹ گرم
 • کربوهیدرات: ۱۱.۸ گرم
 • آب ۸۷ کیلوگالری

با توجه به جدول ارزش غذایی می توان متوجه شد که پرتقال از میزان زیادی آب به همراه کربوهیدرات برخوردار می باشد. برخی از پرتقال ها شیرین تر و آبدارتر هستند؛ در نتیجه میزان آب و قند این میوه به نوع آن نیز بسنگی دارد. البته گاهی این تفاوت آنقدر ناچیز است که قابل چشم پوشی خواهد بود.

ارزش غذایی پرتقال

بررسی خواص پرتقال بر اساس مواد مغذی موجود:

پرتقال ها نیز مانند هر میوه دیگری از مقادیری مواد مغذی و معدنی تشکیل شده اند. در ادامه با برخی از این مواد که در قسمت قبل به آن ها اشاره داشتیم، بیشتر آشنا خواهیم شد.

 • کربوهیدرات ها:

کربوهیدرات های تشکیل دهنده پرتقال که قند آن را نیز در بر  می گیرند، بخش مهم و غالب تشکیل دهنده آن هستند. گلوکز، فروکتوز و ساکارز قندهایی هستند که در این میوه خوش طعم یافت  می شوند و برای سلامت بدن و انجام سوخت و ساز ضروری هستند.

 • فیبر:

فیبرها موادی هستند که در میوه ها و سبزیجات به وفور یافت  می شوند و یکی از اصلی ترین خواص پرتقال برای کمک به هضم غذا و سلامت دستگاه گوارش محسوب می شوند.

 • مواد معدنی:

پتاسیم یکی از مهم ترین مواد معدنی موجود در پرتقال است که با کاهش سطح فشار خون، ریسک حملات قلبی و ابتلا به بیماری های قلب و عروق را کاهش می دهد.

 • ویتامین ها:

مهم ترین ویتامین تشکیل دهنده پرتقال ویتامین C است که بخش اصلی فواید پرتقال، را شامل می شود. اما بهتر است بدانید که ویتامین های این میوه پر خاصیت به همین یک مورد محدود نمی شود. ویتامین های B1 و B9 نیز از جمله ویتامین های موثر موجود در این ماده غذایی به شمار می روند.

 • فلانوئیدها:

ترکیبات فنلی از جمله فلانوئیدها که خواص آنتی اکسیدانی یکی از خواص پرتقال برای بدن می باشد. هسپریدین و آنتوسیانین از جمله این فلانوئیدهای مفید هستند. جالب است بدانید که آنتوسیانین ها مسئول قرمز رنگ کردن پرتقال های خونی محسوب می شوند.

 • اسید سیتریک:

پرتقال ها طعم ترش و ملس خود را مدیون وجود اسیدسیتریک در ترکیبات خود هستند. این ماده در جلوگیری از سنگ کلیه نقشی اساسی ایفا می کند.

 • کارتنوئیدها:

بتاکریپتوکسانتین و لیکوپن از جمله مواد آنتی اکسیدانی موجود در این میوه هستند که علاوه بر خاصیتی که برای بدن دارند، رنگ نارنجی پرتقال را نیز سبب  می شوند.

در ادامه با بررسی دقیق تر ویتامین های موجود در پرتقال، همراه شما هستیم.

همچنین جهت تمایل می توانید با کلیک به روی عبارت (نهال گردو) به مشاهده ۲۸ رقم از انواع نهال گردو بپردازید.

خواص پرتقال با بررسی ویتامین ها:

ویتامین های موجود در پرتقال باعث  می شوند که آن را نه تنها به عنوان یک میوه خوش طعم، بلکه به عنوان دارویی تقویتی نیز استفاده کنیم.

فواید مواد مغذی پرتقال

بررسی فواید پرتقال با ویتامین C:

این ویتامین خواص آنتی اکسیدانی برای بدن داشته و به حل و پیشگیری از بسیاری بیماری ها کمک می کند. برخی از تاثیرات مثبتی که این ویتامین بر بدن افراد  می گذارند و از فواید پرتقال نیز به حساب می روند، عبارتند از:

 • پیشگیری از سرطان و درمان آن:

مطالعات نشان می دهند افرادی که این ویتامین را به طور طبیعی و از طریق مصرف میوه ها و سبزیجات دریافت می کنند، کمتر در معرض ابتلا به انواع سرطان قرار  می گیرند. همچنین مشاهد شده است که مصرف مرتب مواد غذایی شامل این ویتامین همچون پرتقال و سایر مرکبات به کوچکتر شدن تومورها و کاهش تجمع سلول های سرطانی کمک می کند.

 • پیشگیری از بیماری های قلبی با خواص پرتقال:

 بر اساس مطالعاتی که بر عوامل موثر در بیماری های قلبی انجام شده است، ممکن است صدمات مواد اکسیداتیو باعث این نوع مشکلات شوند. در نتیجه آنتی اکسیدان های طبیعی موجود در میوه پرتقال ممکن است در پیشگیری از صدمات قلبی مفید و موثر واقع شود.

 • خاصیت پرتقال برای سرماخوردگی:

از زمانی که افراد متوجه تاثیر مثبت مرکبات بر بیماری  هایی همچون سرماخوردگی و آنفلوانزا شده اند، مدت زمان بسیار زیادی گذشته است. این ویتامین با بالا بردن سطح ایمنی از به وجود آمدن چنین بیماری  هایی جلوگیری می کند.

در واقع این ویتامین از اصلی ترین خواص پرتقال که بیشتر در جهت جلوگیری از بیماری نقش دارد. در نتیجه پس از شروع بیماری تنها به عنوان ماده ای مفید برای قوی تر شدن بدن و کوتاه تر شدن دوره بیماری استفاده می شود.

لازم به ذکر است مزایایی که در این قسمت ذکر شدند معمولا از ویتامین های طبیعی سرچشمه  می گیرند و مصرف مکمل های ویتامینی، تاثیری مشابه آن ها نخواهند داشت.

بررسی خواص پرتقال ویتامین B1:

ویتامین B1 یا تیامین از جمله مهم ترین ویتامین های مورد نیاز بدن است که وجود آن برای جلوگیری از مشکلاتی همچون بیماری های عصبی، مغزی و همچنین قلب و ماهیچه ها موثر است.

به علاوه این ویتامین با تاثیر مثبت بر روده و معده به سلامت سیستم گوارشی در بدن کمک می کند و بخش مهمی از خاصیت پرتقال، مربوط به تاثیرات همین ویتامین است.

فواید پرتقال با ویتامین B9:

ویتامین B9 که به اسید فولیک نیز معروف است، یکی از زیر گروه های مجموعه ویتامین های گروه B محسوب می شود. این ویتامین که از مهمترین خواص پرتقال به شمار آمده به جز سلامت جسمی، نقش مهمی در سلامت روانی ایفا می کند.

بر اساس تحقیقاتی که در زمینه تاثیر این نوع ویتامین بر پیشگیری از بیماری ها انجام شده است، ویتامین B9 در محافظت افراد از بیماری های قلبی، آلزایمز، استئوپروز، افسردگی، انواع سرطان و غیره موثر است.

آثار مثبت مصرف پرتقال بر سلامتی:

در این بخش قصد داریم به فواید پرتقال، و آثاری که مصرف مداوم آن بر سلامتی  می گذارد، بپردازیم.

سلامت قلب با خواص پرتقال:

امروزه با توجه به مصرف مواد غذایی ناسالم، بیماری های قلبی به شدت رواج یافته اند و این موضوع یکی از شایع ترین دلایل مرگ زودرس در جهان شناخته شده است.

مشکلاتی که بیماری های قلبی را تشدید کرده و یا به وجود  می آورند، شامل فشار خون بالا، کلسترول بالاتر از حد نرمال، غلظت خون و غیره هستند. خواص پرتقال به پایین آوردن سطح فشار و کلسترول خون، همچنین رقیق کردن خون با کمک فلانوئیدهای موجود از قلب در برابر این بیماری محافظت می کند.

خاصیت پرتقال در پیشگیری از فقر آهن و کم خونی:

ویتامین های گروه B که در پرتقال وجود دارند، با افزایش سطح آهن خون و بالا بردن میزان جذب آهن و سنتز گلبول های قرمز تا حد زیادی از کم خونی جلوگیری می کند. خوردن پرتقال یا آب این میوه به همراه غذاهای غنی از آهن، به سلامت فرد و جلوگیری از کم خونی کمک خواهد کرد.

نقش خواص پرتقال در سلامت پوست و ناخن:

این ویتامین با تحریک تولید کلاژن برای زیبایی و شفافیت پوست، ماده ای ضروری محسوب می شود. رساندن این ویتامین به بدن برای از بین بردن حلقه های تیره دور چشم، شفافیت پوست، افزایش رشد و استحکام ناخن ها و غیره مورد نیاز است.

همچنین خوردن پرتقال به التیام هرچه سریع تر زخم ها کمک شایانی می کند و این خاصیت پرتقال، آن را به عضو ثابتی در محصولات دارویی و زیبایی تبدیل کرده است.

خاصیت پرتقال برای سلامت استخوان ها:

شاید بهتر باشد که بدانید پرتقال با سرشار بودن از ویتامین C در سلامت استخوان ها و تاندون ها نقش دارد. بافت های پیوندی در بدن مانند مواردی که ذکر کردیم، از نوعی کلاژن تشکیل شده اند.

همان طور که سلامت پوست را به عنوان یکی از خواص پرتقال، ذکر کردیم، این ماده می تواند با تحریک ساخت انواع کلاژن، در سلامت بافت های استخوانی، مفاصل و تاندون های بدن نیز موثر باشد.

خاصیت پرتقال برای سلامتی استخوان

خواص پرتقال در تنظیم چرخه قاعدگی:

ویتامین C موجود در پرتقال به افزایش سطح استروژن کمک می کند. این ویتامین در عین حال با کاهش سطح پروژسترون خون باعث می شود که چرخه قاعدگی به طور منظم تری اتفاق بیفتد.

کاهش استرس با فواید پرتقال:

همان طور که ذکر کردیم، ویتامین B9 موجود در پرتقال در سلامت روان نقش دارد، همچنین ویتامین C با کاهش هورمون های مولد استرس، به کاهش میزان استرس در افراد کمک کرده و نوعی آرامش بخش محسوب می شود.

نقش خواص پرتقال در سلامت جنین:

خوردن پرتقال در دوره بارداری بسیار توصیه می شود. دلیل این توصیه ارزشمند این است که مواد مغذی موجود در پرتقال از بروز مشکلاتی همچون اسپینابیفیدا که به معنای بسته نشدن لوله عصبی در جنین است، جلوگیری می کند. به همین علت مصرف پرتقال به عنوان منبعی غنی از ویتامین ها و اسید فولیک در دوران بارداری اهمیت دارد.

تقویت بینایی با مصرف پرتقال:

بتاکریپتوکسانتین موجود در پرتقال با ورود به بدن تبدیل به ویتامین A می شود. این ویتامین یکی از عناصر با اهمیت در سلامتی چشم و تقویت بینایی است.

بهترین شیوه مصرف پرتقال:

برای بهره بردن هر چه بیشتر از خواص پرتقال، بهتر است که این میوه را به صورت تازه مصرف کنید. شاید بپرسید که دلیل آن چیست؟ گرفتن آب این میوه به دلیل از دست رفتن مقادیر زیادی از فیبر پرتقال پیشنهاد نمی شود.

اما طبیعی است که با مصرف پرتقال آبگیری شده نیز از اغلب فواید پرتقال، بهره مند خواهید شد. همچنین پختن پرتقال و تبدیل آن به کمپوت یا استفاده از آب پرتقال در غذا، ممکن است تا حد زیادی از فواید آن بکاهد.

مضرات مصرف پرتقال:

پرتقال معمولا ضرری برای سلامتی افرادی که مشکل خاصی ندارند، ایجاد نمی کند. بهتر است برای جلوگیری از غلبه سردی بر بدن و استفاده از خواص پرتقال، این میوه را همراه عسل، نعنای خشک شده یا گلپر و غیره میل کنید.

همچنین افرادی که زخم معده دارند، بهتر است تا بهبود کامل از مصرف این میوه و هم خانواده های آن همچون لیمو و نارنج خودداری کنند. چرا که خاصیت اسیدی این میوه ها باعث تشدید این بیماری و سوزش معده در این افراد خواهد شد.

خاصیت برگ، شکوفه و پوست پرتقال:

شاید با خواندن این تیتر تعجب کرده باشید. اما باید بگوییم که به غیر از خواص پرتقال، حتی برگ های درخت پرتقال نیز به عنوان دارویی گیاهی مورد استفاده قرار  می گیرند و فواید بی نظیری دارند.

جوشانده برگ های پرتقال نه تنها برای تسکین درد استفاده می شود، بلکه با خاصیت آرامش بخشی که دارد، به عنوان خواب آوری طبیعی نیز مورد استفاده قرار  می گیرد.

همچنین از پوست پرتقال، اسانس بی نظیری تولید می شود که نه تنها در صنعت شیرینی پزی و حتی آشپزی کاربرد دارد، بلکه به عنوان دارویی ضد میکروبی عمل کرده و ناراحتی های معده همچون یبوست و نفخ را تسکین می دهد و سوء هاضمه را برطرف می کند. مصرف جوشانده پوست پرتقال نیز همان خواص پرتقال را داشته و در رفع سرماخوردگی تاثیرات مثبتی دارد.

شکوفه های پرتقال نیز مانند شکوفه های نارنج از خاصیت آرامش بخشی فوق العاده ای بهره مند هستند. اگر شکوفه های پرتقال را به عنوان دمنوش استفاده کنید، می توانید تاثیرات مثبت آن را بر آرامش اعصاب و روان خود مشاهده کنید.

خاصیت پوست پرتقال

جمع بندی و نتیجه گیری از خواص پرتقال:

پرتقال یکی از خوش طعم ترین و خوش عطرترین میوه  هایی است که امروزه شاهد بسیاری از خوراکی ها و محصولات غذایی با طعم اسانس منحصر به فرد آن هستیم. این میوه خوشمزه پرخاصیت که در این متن به اکثر خواص آن اشاره کردیم، یکی از خوراکی  هایی است که پیشنهاد می کنیم هرگز آن را از آشپزخانه و سبد غذاییتان حذف نکنید.

در نهایت این که این میوه را چطور استفاده می کنید، اهمیت زیادی ندارد؛ شما می توانید با مصرف آن به هر شکلی که  می پسندید از فواید پرتقال بهره مند شوید.

اما در کامنت ها ما را از نظرات ارزشمند خود پیرامون خواص پرتقال بهره مند کنید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

خرید نهال اصل اون هم با ضمانت بازگشت واقعی کالا برای خریداران یک دغدغه محسوب میشه. گلد نهال با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ارائه فاکتور رسمی، انتخابی مطمئن برای شما خواهد بود. همین حالا با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران